Автор Тема: Tabla so obrtomer I pokazuvac na temperatura za fiat punto 55 s  (Прочитано 8443 пати)

Отсутен mk2b

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 241
Одг: Tabla so obrtomer I pokazuvac na temperatura za fiat punto 55 s
« Одговори #15 на: 12 Јули 2015, 01:15:24 am »
Се јавив и ми рече дека последната ја продал пред 10 дена

Отсутен Zile

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7705
  • Плинаш!!!
Одг:
« Одговори #16 на: 12 Јули 2015, 02:10:48 am »
Епа ништо, носи он стално пунтовци можеш да го побараш пак за десетина дена, може ќе донесе некое.

Отсутен mk2b

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 241
Одг: Tabla so obrtomer I pokazuvac na temperatura za fiat punto 55 s
« Одговори #17 на: 04 Август 2015, 10:37:28 am »
Не бива, му се јавив пред некој ден и ми рече дека растурил 3 пунтовци у меѓувреме ама сите биле S верзија. А ко за беља па сега некоја сијалица цркнала у шалтаблава кај мене па сеа само пола свети а пола не свети (баш левата страна не свети кај што е сказалката за гориво и пола брзиномер до 100 км/х, само саатов мувлосан остана со светло и едвај се гледа ноќе колку оди колава). Може да се најде посебно сијалица или мора да се мења шалтаблата? Оти ако мора цела да се мења богами немам намера иста ваква да ставам, пошо ете баш годинава бев на подолги вожњи по автопат и шубе ми е да немам сказалка за температура на разладна течност кога треба да возам подолго зашто знае да тече антифриз на моменти. Да почекам уште некое време па да видам што ќе бидне од работава...

Отсутен Zile

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7705
  • Плинаш!!!
Одг:
« Одговори #18 на: 05 Август 2015, 02:13:11 am »
Сијаличка се менува и кошта 20-30 ден.

Отсутен mk2b

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 241
Одг: Tabla so obrtomer I pokazuvac na temperatura za fiat punto 55 s
« Одговори #19 на: 12 Септември 2015, 21:11:44 pm »
има ли конектор за OBD2 у пунто mk1? ја го отворив капакот под воланот кај шо се осигурачите али нема таму, да не е на друго место ако воопшто го има...

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 34045
  • Таков е животот... јебига
Одг: Tabla so obrtomer I pokazuvac na temperatura za fiat punto 55 s
« Одговори #20 на: 12 Септември 2015, 22:00:58 pm »
А да го прашаш Гугл?
Еве јас го прашав за тебе ама нема да ти кажам што ми одговори. Прашај го сам и пиши таму какво е точно твоето мк1

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43551
  • Il Moderatore
Одг: Tabla so obrtomer I pokazuvac na temperatura za fiat punto 55 s
« Одговори #21 на: 13 Септември 2015, 09:20:45 am »
А да го затвориме форумов пошто гугл све знае?

Punto 1 не е  OBD2 компатибилно, туку има FIAT 3-пински конектор за дијагностика. Или под маската за радио, или под хауба некаде (кај мене на 75-ката беше под хауба). За да приклучиш дијагностички уред ти треба адаптерски кабел за KKL дијагностички интерфејс, обично ваков:



и ти треба multiecuscan од тука: http://www.multiecuscan.net/



Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Zile

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7705
  • Плинаш!!!
Одг:
« Одговори #22 на: 13 Септември 2015, 12:12:55 pm »
Кај мене има на двете места.