Автор Тема: Alfa Romeo 147 1.9 Jtd 16V Mjet  (Прочитано 14075 пати)

Отсутен AllMightyMe

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7038
Одг: Alfa Romeo 147 1.9 Jtd 16V Mjet
« Одговори #45 на: 26 Јуни 2014, 11:44:33 am »
..Сервисерот ми рече дека било нешто ситно, некој стабилизатор. Додека вчера на технички ми рекоа деке се е одлично освен промена на чаури требало. ...

Не се притресувај, не си никому досаден, за тоа служи форумов да се разменуваат искуства и совети ;)

Инаку тоа ти е круциална грешка што си отишол со човек што не е специјалист за Алфа. Кратката веризја е дека подвозјето на Алфа е по-спортско кои подразбира многу компоненти. Добрата работа е возните својства, лошата работа е повеќе делови повеќе пари.
Инаку понекогаш е толку тешко да најдеш од каде доаѓа звукот што ќе почнеш да стануваш налудничав ;D
Затоа пред да си ја купел си требал да одиш кај специјалист за Алфа, ова правило не е само за овој бренд туку за сите. Мајстор не постои за сите коли.
Така тоа тропкање може да биде, стабилизатор (чини околу 600-1000 ден, доаѓаат во пар) јабучица на горна виљушка/долна, кратка спона или долга, лабав штраф итн ...
Затоа за најдобра дијагноза оди си кај Жарко, и тој после ќе ти даде проценка и цени од-до.

Отсутен МулевР

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1375
  • Велешанче
Одг: Alfa Romeo 147 1.9 Jtd 16V Mjet
« Одговори #46 на: 26 Јуни 2014, 12:44:45 pm »
Создравје да се вози. Од Велес си или колава е купена од плац во Велес ? :)
Project car: Opel Kadett C
Daily 1: Opel Corsa E
Daily 2: Yugo Koral 1.1i

Отсутен Alfamen

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 12
Одг: Alfa Romeo 147 1.9 Jtd 16V Mjet
« Одговори #47 на: 26 Јуни 2014, 21:57:04 pm »
Со здравје да се вози и многу безгрижни километри :)

Отсутен itrajkovski

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 29
Одг: Alfa Romeo 147 1.9 Jtd 16V Mjet
« Одговори #48 на: 27 Јуни 2014, 00:39:11 am »
со здравје да ја возиш друже :)
околу сервисите, можам да те упатам кај проверени сервиси и гарантирано ќе ти кажат точно што и како :)
уште еднаш, со здравје да си ја возиш и да ја превртиш километражата неколку пати :)
што и да те интересира можеш да ме прашаш ќе дискутираме и ќе размениме мислење :)
Колега Баги, фала ти на пристапот... Количето тие прекрасно, со здравје и многу среќни километри со неа :)
За ова другото веќе си поздравен на IM :)
Alfa Romeo 147 1.9 Jtd 16V Mjet

Отсутен itrajkovski

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 29
Одг: Alfa Romeo 147 1.9 Jtd 16V Mjet
« Одговори #49 на: 27 Јуни 2014, 01:00:45 am »
Нормално е сите сервисери треба да живеат од работата што ја работат за нас,
меѓутоа сепак направи истражување кај е поевтино.

Alfista, претпоставувам според името возиш Алфа, па ќе те замолам ако имаш време и не тие проблем да ми пишеш на пп (или на темава)  некоја твоја препорака за сервис, искуство и секако добредојдена е некоја конструктивна насока... ептен сум јуниор во ова :D
Alfa Romeo 147 1.9 Jtd 16V Mjet

Отсутен itrajkovski

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 29
Одг: Alfa Romeo 147 1.9 Jtd 16V Mjet
« Одговори #50 на: 27 Јуни 2014, 01:02:27 am »
Создравје да се вози. Од Велес си или колава е купена од плац во Велес ? :)

Фала ти МулевР :) Од СК сум, а колата стигна во Велес :)
Alfa Romeo 147 1.9 Jtd 16V Mjet