Автор Тема: Injection Fault, Renault Megane 1.5 dci 03 - [Решено]  (Прочитано 7184 пати)

Отсутен Power to the people

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6287
  • Медалист, Олимпијада за Сарказам Перу '98
Одг: Injection Fault, Renault Megane 1.5 dci 03
« Одговори #15 на: 22 Јуни 2014, 08:50:51 am »
Фала на сите, проблемот е решен. Акумулаторот беше празен и не можеше да запали.
Го кладов да се полни едно 3 сати, и ја напумпав таа пумпицата (меурот) откако ги проверив цевките да не течат од некаде,
и чакмак, од прва запале.

Од упатството прочитав дека системот за горивото е со автоматско испуштање на воздухот од некаде, не знам каде,
(automatic degassing),  а сеуште имаше малку воздух во цревото кога ја запалив ама ќе го пратам овие дена дали
прима од негде сеуште или пак дека прилично празен ми беше резервоарот.

Да си купам акумулатор сега ми останува.

Отсутен MecheTo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 14157
  • Пудингот на шоферството
Одг: Injection Fault, Renault Megane 1.5 dci 03 - [Решено]
« Одговори #16 на: 22 Јуни 2014, 14:17:53 pm »
Ako tvojot crknal sakas nekis ke mora da kupis ama ako bil samo oslaben od toa sto dolgo vreme ne si ja zapalil kolata togas nemora da kupuvas.vidi sega posle polnenjeto kako ke se ponasa ako drzi struja e ok.
God created Turbo Lag to give VTECs a Chance! :D

Отсутен Kozanostra

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1901
  • Opel Astra 2.0 DI
Одг: Injection Fault, Renault Megane 1.5 dci 03 - [Решено]
« Одговори #17 на: 22 Јуни 2014, 16:38:55 pm »
Фала на сите, проблемот е решен. Акумулаторот беше празен и не можеше да запали.
Го кладов да се полни едно 3 сати, и ја напумпав таа пумпицата (меурот) откако ги проверив цевките да не течат од некаде,
и чакмак, од прва запале.

Од упатството прочитав дека системот за горивото е со автоматско испуштање на воздухот од некаде, не знам каде,
(automatic degassing),  а сеуште имаше малку воздух во цревото кога ја запалив ама ќе го пратам овие дена дали
прима од негде сеуште или пак дека прилично празен ми беше резервоарот.

Да си купам акумулатор сега ми останува.
Ај дааа  ;D  ..... па не го оставај до толку празен резерварот.....

Отсутен Power to the people

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6287
  • Медалист, Олимпијада за Сарказам Перу '98
Одг: Injection Fault, Renault Megane 1.5 dci 03 - [Решено]
« Одговори #18 на: 23 Јуни 2014, 09:36:17 am »
Ako tvojot crknal sakas nekis ke mora da kupis ama ako bil samo oslaben od toa sto dolgo vreme ne si ja zapalil kolata togas nemora da kupuvas.vidi sega posle polnenjeto kako ke se ponasa ako drzi struja e ok.
E сега мене ова не ми е јасно.
Колата не беше запалена 14 дена, и потоа ја запалив и извозив едно 2км во населбата.
После 12 дена не можев да ја запалам, немаше снага акумулаторот.

Прашањето ми е дали е ова нормален период за да се испразни акумулаторот, или веќе е тој ослабен, стар?
55Ah e, a како што гледам на интернет минимум 60 треба да е.



Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 15993
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
Одг: Injection Fault, Renault Megane 1.5 dci 03 - [Решено]
« Одговори #19 на: 23 Јуни 2014, 10:25:12 am »
не. 12 дена не е период кој треба акумулаторот да ослаби до толку за да неможеш да запалиш. имам ситуации кога и по 2 месеци не палам комбето, па ке запали без проблем. прво провери да не краде нешто струја. може акумулаторот си е ок, а може и не е. нека зирне електричар, нека премери, и ако евентуално нешто краде струја нека среди. зашто ако е така и нов да купиш пак за 10-15 дена ке ти се повтори проблемот.
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен MecheTo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 14157
  • Пудингот на шоферството
Одг: Injection Fault, Renault Megane 1.5 dci 03 - [Решено]
« Одговори #20 на: 23 Јуни 2014, 17:32:13 pm »
Ако е стар акумулаторот може денес да работи перфектно,а утре да цркни скроз.Мене на камионот 2та ми беа нови,си палеа без проблем по 2 дена слегувам да го запалам к** нема снага.Ги извадив ги однесов на проверка едниот го најдоа цркнат.
God created Turbo Lag to give VTECs a Chance! :D