Автор Тема: Најсоодветен плински уред за Citroen C4 1.4 2009г  (Прочитано 5801 пати)

Отсутен sumi

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 11
Здраво,

Ве читам долго време и повеќе информации ги добивав без да се зачленам на форумот но еве дојде и јас да прашам нешто поконкретно за кое неуспеав да најдам одговор.

Значи вака имам Citroen C4 2009г 1.4 и би сакал да вградам плиснки уред ( поминувам многу КМ годишно ).
Е сега бев решен целава постапка да ја правам во Плимонт но таман да се јавам и да закажам термин добив информација и препорака за друг плински систем LPG Tech кој бил најдобар систем за Citroen и Peugeot возила за кој ми гарантираат дека 100% нема да има никаков проблем возилото, додека со landi renzo можни се поситни па и поголеми проблеми со возила од типот на Citroen C4 .
LPG tech имал можност за автоматско штелување кое во споредба со landi renzo го немале што ја правело оваа разлика во квалитет. Дополнителна е и понудата од 7 години гаранција од carsystem.com.mk во споредба со 2год гаранција до Плимонт ( ако не сум грешка ).

Па би сакал да ве прашам како упатени во коливе дали муабетов за LPG Tech држи вода или воопшто да не ја мислам и да одам во Плимонт ?!
« Последно менување: 05 Јуни 2014, 00:14:25 am sumi »

Отсутен Roci

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3793
Одг: Најсоодветен плински уред за Citroen C4 1.4 2009г
« Одговори #1 на: 05 Јуни 2014, 00:09:36 am »
Kaj i da otides nema da zgresis, jas imam mesteno i tamu i tamu plinski ured, da ti kazam pravo zadovolen sum od dvete mesta, generalno si ja znaat i tie i tie rabotata ;D ;D ;D

Отсутен achtung

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6642
Одг: Најсоодветен плински уред за Citroen C4 1.4 2009г
« Одговори #2 на: 05 Јуни 2014, 00:13:11 am »
Незнам кој што те подлажнувал ама да си одиш во Плимонт за да не си ја чукаш одпосле главата најдобронамерен совет од мене ти е!

Отсутен otrakan

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 281
Одг: Најсоодветен плински уред за Citroen C4 1.4 2009г
« Одговори #3 на: 05 Јуни 2014, 00:13:16 am »
Да не се мислиш за плимонт,вчера кај мене е монтиран во плимонт плински уред на цитроен ц4 1,4 2008година,и функционира прекрасно
;)

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 15993
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
Одг: Најсоодветен плински уред за Citroen C4 1.4 2009г
« Одговори #4 на: 05 Јуни 2014, 00:45:49 am »
Здраво,

Ве читам долго време и повеќе информации ги добивав без да се зачленам на форумот но еве дојде и јас да прашам нешто поконкретно за кое неуспеав да најдам одговор.

Значи вака имам Citroen C4 2009г 1.4 и би сакал да вградам плиснки уред ( поминувам многу КМ годишно ).
Е сега бев решен целава постапка да ја правам во Плимонт но таман да се јавам и да закажам термин добив информација и препорака за друг плински систем LPG Tech кој бил најдобар систем за Citroen и Peugeot возила за кој ми гарантираат дека 100% нема да има никаков проблем возилото, додека со landi renzo можни се поситни па и поголеми проблеми со возила од типот на Citroen C4 .
LPG tech имал можност за автоматско штелување кое во споредба со landi renzo го немале што ја правело оваа разлика во квалитет. Дополнителна е и понудата од 7 години гаранција од carsystem.com.mk во споредба со 2год гаранција до Плимонт ( ако не сум грешка ).

Па би сакал да ве прашам како упатени во коливе дали муабетов за LPG Tech држи вода или воопшто да не ја мислам и да одам во Плимонт ?!

во плимонт имаш целосна гаранција... тоа таму 7 години гаранција имаш на што? си прашал? иди во плимонт и не се замарај.. профи ке те дочекаат, профи ке те испратат... и ландирензо и ловато има самоштеловачки уреди кои имаат комуникација преку обд со компјутерот од колата...
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен sumi

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 11
Одг: Најсоодветен плински уред за Citroen C4 1.4 2009г
« Одговори #5 на: 05 Јуни 2014, 11:43:50 am »
Фала на вниманието.

Да не се разбереме погрешно.
Верувам дека услугата во Плимонт е одлична, но јас конкретно прашувам за плинскиот систем  LPG vs Landi Renzo за Citroen C4 1.4 кој е подобар избор безразлика каде би бил монтиран.

Отсутен ARMEX

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3616
Одг: Најсоодветен плински уред за Citroen C4 1.4 2009г
« Одговори #6 на: 05 Јуни 2014, 15:14:48 pm »
Прашање дали има разлики воопшто. И едниот и другиот се напредни системи.

Отсутен smole

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3024
Одг: Најсоодветен плински уред за Citroen C4 1.4 2009г
« Одговори #7 на: 05 Јуни 2014, 16:06:58 pm »
Јас имам 307ца 1.4 мотор,плински систем од Плимонт, веќе 50.000км на плин, освен што свети check engine light и не покажува колку бензин има, други проблеми нема. И се мења некој филтер од 1200 денари на 10 или 20.000 км.

Отсутен achtung

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6642
Одг: Најсоодветен плински уред за Citroen C4 1.4 2009г
« Одговори #8 на: 05 Јуни 2014, 16:13:15 pm »
Изгледа оддамна не си поминал до кај нив :) За чек енџинот има решение и за покажувачот за гориво исто така, филтерот се менува на 20000км.

Отсутен smole

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3024
Одг: Re: Најсоодветен плински уред за Citroen C4 1.4 2009г
« Одговори #9 на: 05 Јуни 2014, 16:44:32 pm »
bev pred mesec dena, go izgasija check ma pak se upali

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54920
  • Махер
Одг: Најсоодветен плински уред за Citroen C4 1.4 2009г
« Одговори #10 на: 05 Јуни 2014, 17:50:43 pm »
А зошто с4 е посебен од другите коли, освен што е порасиплив?

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 15993
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
Одг: Најсоодветен плински уред за Citroen C4 1.4 2009г
« Одговори #11 на: 05 Јуни 2014, 23:11:12 pm »
како и сите француски коли, мора да има нешто специфично. во оваа ситуација е покажувачот за гориво. ако не се тура бензин од време на време, компјутерот мисли дека вози на бензин, и автоматски му ја спушта стрелката за гориво. и на крај стрелката ке се спушти на 0, а во суштина може да има и пола резервоар со бензин.

има финта што не ја знаат луѓево... дигни ја на дизалица колата па дади контакт.. ке се врати на ниво да покажува... еднаш месечно е таман... :)
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен Roci

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3793
Одг: Најсоодветен плински уред за Citroen C4 1.4 2009г
« Одговори #12 на: 05 Јуни 2014, 23:19:42 pm »
Skroz da se digne na dizalica, ili pak samo ednata strana ;D ;D ;D

Отсутен nikola_bb

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4905
Одг:
« Одговори #13 на: 05 Јуни 2014, 23:39:57 pm »
Prasaj na sto imas 7godini....

Отсутен sumi

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 11
Одг: Најсоодветен плински уред за Citroen C4 1.4 2009г
« Одговори #14 на: 06 Јуни 2014, 00:07:40 am »
А зошто с4 е посебен од другите коли, освен што е порасиплив?

Не е C4 конкретно туку француските модели Пежо и Цитроен кај сите. Не сум сигурен зошто но имаат нешто разлика во работа на мотор/електроника и слично.

Инаку зошто порасиплива ?! Што им се расипува ?!

Prasaj na sto imas 7godini....

Колку што ми кажаа на целиот систем




Брат ми го ангажирав да се јави во Автонова и Пежо обвластен сервис и во двата она што му кажаа е дека официјално имале договор со плимонт а кога ги пражал за LPG Tech скептично одговориле дека незнаеле што е подобро за нивните возиле да сме се консултирале со мајстор ?! Според дискусијата на брат ми како да не сакаа да одговорат.

Знам дека Плимонт имаат акаунт тука па баш ме интересира нивен коментар.

Она што најмногу го исфалија ( не го исфалија од carsystem туку пријатели и други мајстори ) на LGP Tech е дека постојано самиот се штелувал ( што било потребно за францускиве коли )  додека Landi Renzo по која шема бил наместен по таа терал ...

Е сега јас сум noob за коли не дека сум ептен отепан ама сепак не сум стручњак па ке ме извинете ако треснам некоја зелена :)...