Автор Тема: Исправување на диск  (Прочитано 3885 пати)

Отсутен nsx-r

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9213
Одг: Исправување на диск
« Одговори #15 на: 15 Април 2014, 00:45:28 am »
колку му се солени цените?

јас прашував за репарирање на летвата за пежо 306 и тоа мислам дека не беше баш она целосно репарирање ама не сум сигурен

200 евра

Отсутен darko mk5

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3601
    • http://forum.carclub.mk/index.php/topic,7477.0.html
Одг: Исправување на диск
« Одговори #16 на: 15 Април 2014, 00:47:16 am »
30% e donekade razumna cena. Ali prasanje: ova se slucuva od nepravilno razrabotuvanje na diskovite ili posle odreden broj na kilometri? poso da receme ako diskovite se vo "poodminati godini" kolku e pametno da se vlozi 30-50% od cenata za nov koga posle nekoe vreme pak kje moras da gi smenis..

______________________________________
Code: MK1 Project: http://forum.carclub.mk/index.php/topic,10578.0.html

Отсутен darko mk5

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3601
    • http://forum.carclub.mk/index.php/topic,7477.0.html
Одг: Исправување на диск
« Одговори #17 на: 15 Април 2014, 00:48:04 am »
колку му се солени цените?

јас прашував за репарирање на летвата за пежо 306 и тоа мислам дека не беше баш она целосно репарирање ама не сум сигурен

200 евра

hidraulicna ili elektromehanicka?

______________________________________
Code: MK1 Project: http://forum.carclub.mk/index.php/topic,10578.0.html

Отсутен achtung

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6642
Одг: Исправување на диск
« Одговори #18 на: 15 Април 2014, 00:48:52 am »
колку му се солени цените?

јас прашував за репарирање на летвата за пежо 306 и тоа мислам дека не беше баш она целосно репарирање ама не сум сигурен

200 евра
аххахаха овој бил бетер со цениве и од мида со дијагностиката за 2000ки, дури и тие се нула во споредба со овој во цени!

Отсутен nsx-r

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9213
Одг: Исправување на диск
« Одговори #19 на: 15 Април 2014, 00:49:23 am »
хидрaулична

Отсутен MecheTo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 14157
  • Пудингот на шоферството
Одг: Исправување на диск
« Одговори #20 на: 15 Април 2014, 01:01:57 am »
За да израмниш диск,прво тој треба да има ѕид и да не е многу оштетен/искривен,па да ставиш нови плочки после рамнењето.
На комбето ги израмнив,сменив плочки,па малку тресеа сега се во ред.
God created Turbo Lag to give VTECs a Chance! :D

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43558
  • Il Moderatore
Одг: Исправување на диск
« Одговори #21 на: 15 Април 2014, 09:40:54 am »

Рамнењето симнува неколку стоти од милиметар. Ако дискот е се`уште над најмалата пропишана дебелина, вреди да се рамни. Нови плочки не мора, доволно е старите да се обезмастат и порамнат на шмиргла, ако имаат материјал на нив.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43558
  • Il Moderatore
Одг: Исправување на диск
« Одговори #22 на: 15 Април 2014, 12:06:14 pm »
Имаше некој, правеше порамнување кое се врши на самата кола. Не ми текнува во која тема беше, побарај во онаа за плочки и дискови. Тоа е, според она што го читав по нет, најдоборо што може да го направиш на дисковите. Другото е стандарден дребонг и зависи од мајсторот и коклу е дребонгот прецизен и добар.

јас кажував...

хидро лаб златановски.. во синѓелиќ, блиску до макоил бензинската. ако е нож до грло, утре телефон ке ви дадам, имам гарантни листови од него во кола ми се...  човекот меѓу другото се бави со репарација на летви и хомокинетички зглобови.

Не можев да најдам кај си кажувал ти, ама еве, најдов SimulatoR што правел. На ова и мислев: http://forum.carclub.mk/index.php/topic,9140.0.html

1200 денари е прифатлива сума за мене. Сервис „Спасе“ во чаир. Ако некој има локација, убаво би било да ја посочи :)



Едит: Веројатно е овој, ама не сум сигурен: http://abv.mk/company.aspx?id=30959 

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Спенсер

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7348
Одг: Исправување на диск
« Одговори #23 на: 18 Мај 2014, 16:14:07 pm »
Вака сега/ Предниот лев диск почна да ми чкрипи нешто, да гребе.. гребењето се јавува на тргнување и на помали брзини, исклучиво кога колата се движи напред, во рикверц нема ништо. Влатче ми спомна поагресивно да кочам, нечистотија ѓубре нешто да не има... џабе, кочев, извадив тркалото- чисто е онака, замив малце ова она нешо, ама пак исто...  Мислење ?

Отсутен FiLo

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6566
Одг: Исправување на диск
« Одговори #24 на: 18 Мај 2014, 16:17:43 pm »
Лагер на тркало ?

Отсутен Busav

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3675
Одг: Исправување на диск
« Одговори #25 на: 18 Мај 2014, 16:29:56 pm »
Ако е до лагерот тој ке бучи,види дали имаш луфта на некое тркало
Барам девојка која ке си го продаде бубрегот за да си купам кола :)

Отсутен FiLo

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6566
Одг: Исправување на диск
« Одговори #26 на: 18 Мај 2014, 16:36:56 pm »
Кај мене кога отиде предниот лев лагер на тркалото една до две недели пред скрос да отиде, не бучеше, туку се јавуваше квичење и тоа на одреден момент кога тркалото врти, за последните ден два кога скрос отиде, почна гребење да се слуша. Претходно воопшто не бучеше. ;)

Немора да е до лагерот, ама сепак треба да се провери, пошто и ја тогаш мислев дека има нечистотија во дискот/плочките, па од него се слуша квичењето

Отсутен Спенсер

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7348
Одг: Исправување на диск
« Одговори #27 на: 18 Мај 2014, 19:53:01 pm »
Лагер ??? Јас мислам дека е кај дискот нешто, меѓу него и плочките проблем ???

Отсутен FiLo

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6566
Одг: Исправување на диск
« Одговори #28 на: 18 Мај 2014, 20:12:31 pm »
Извади тркалото, извади плочките и така заврти го и ке утврдиш најубаво од што доага звукот. ;)

Отсутен Zile

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7706
  • Плинаш!!!
Одг: Re: Исправување на диск
« Одговори #29 на: 18 Мај 2014, 20:15:42 pm »
Да не ти е поткинато некое црево за кочници? Имав ваков проблем, на пун леви малку потквичнуваше и малку како да блокираше едното тркало. Цилиндарот од шепата не се вракал целосно поради цревото.На право немаше никаков проблем.