Автор Тема: Дневни Лед Светла  (Прочитано 11035 пати)

Отсутен djidji

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10557
Одг: Дневни Лед Светла
« Одговори #30 на: 30 Август 2011, 01:44:49 am »
Машала, машала ... ТОП !!!

Отсутен TSI

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 202
Одг: Дневни Лед Светла
« Одговори #31 на: 31 Август 2011, 23:05:47 pm »
Браво Марјане !!! И ја би играл така ;D

BTW

Ама треба и задна позиција да ти се пали автоматски, не само напред фаровите. И јас сакав да ставам некои што личат на фабрички. Или да земам да ја ишмирглам пластиката да не се познава дека се диоди туку само како лента. Многу јако делува, и планирав на позиција да ги врзам.
mislam deka nazad ne treba, bidejki golfovite so dnevni svetla (ne led) ne im rabotat pozadi stopovite a i na Skodite so dnevni svetla
Koliko si siguran? Konacan odgovor?

Neznam ni jas za sigurno, treba da se proveri.

Kоначан одговор: светат само дневните светла, напред. Позади не свети ништо.

Информација од прва рака. Имам такви на Шкодилакот.

Тоа што ви свети напред, а не и позади - нема врска со LED. Прво, законот за дневни светла те обврзува за средни светла напред, па затоа и фабрички кога пристигаат, колите се подесени на 0 позија на прекинувачот АВТОМАТСКИ да ги палат средните светла САМО НАПРЕД, све додека не го завртите копчето на позиција 1 кога ви се палат и задните позиции. Штоповите светат само кога е притисната кочницата :) Овој мод се подесува (и кај мене беше така), ама пошто стално заборавав навечер да променам на ноќни светла т.е. положба 1 на прекидачот, marsher софтверски т.е. со Tech2 ми направи и на позиција 0 да ми светат и задните заедно со предните и сега исто функционираат како ноќните ОСВЕН што можам само да аблендирам, а НЕ и уклучам и возам со долги светла. На положба 1 се е нормално, фала Богу :) 

Еве и јас да објаснам како е кај мене. Значи не се прави муабет за средни светла во функција на дневни, туку за посебно вградени (фабрички) дневни светла, кој не мора да бидат во LED технологија.
Светат секогаш кога ќе се вклучи контакт а се гаснат кога ќе се запалат средните светла, независно рачно или автоматски. Задните светла не работат со дневните заедно, туку само со средните, логично.
Е сега постои опција преку бордот да се исклучат ако е потребно, за во земји каде се забранети (Грција на пр.)

Отсутен djidji

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10557
Одг: Дневни Лед Светла
« Одговори #32 на: 01 Септември 2011, 01:49:31 am »
Во Грција се забранети дневни светла? Не сум знаел, стално возам со светла иако не треба, знам, ама едно од навика (зависи од колата), а друго што на мојата како што е сега подесена - не можеш да ги исклучиш средните (освен да пребациш на позициони) :)

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54919
  • Махер
Одг: Дневни Лед Светла
« Одговори #33 на: 01 Септември 2011, 01:52:33 am »
Незнаев ни јас тоа... Дека пред тунел ФОТА, па прешкртано ФОТА... а 50 тунели проаѓаш ме мрзи да палам гасам толку. Какви глупости, да несмее. Баш се фини дневни светла. Сеа не како нај нас со средни да се вози, туку да си има колата. Изгледа ќе треба да се стави нешто на темата.

Отсутен TSI

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 202
Одг: Дневни Лед Светла
« Одговори #34 на: 01 Септември 2011, 11:24:21 am »
Така пишуваше во Ауто Билд (Србскиот). Таму прочитав дека средни светла преку ден се забранети а дневни се толерираат ако се фабрички вградени.
Имаше за сите држави, како и кога се користат светлата преку ден.

Отсутен RikiRulz

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10639
  • *** UNDERCOVER ***
Одг: Дневни Лед Светла
« Одговори #35 на: 01 Септември 2011, 12:32:52 pm »
Гого, земи некое ваков количе и да се возиме по ленинова :)))))

Отсутен IvO

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1676
Одг: Дневни Лед Светла
« Одговори #36 на: 01 Септември 2011, 12:45:35 pm »
Гого, земи некое ваков количе и да се возиме по ленинова :)))))

мора :)

Отсутен MarceCvarce

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8847
Одг: Дневни Лед Светла
« Одговори #37 на: 01 Септември 2011, 15:43:43 pm »
da ne znaete kaj da odam da mi gi stai na kontakt svetlata da mi se palat?

Отсутен djidji

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10557
Одг: Дневни Лед Светла
« Одговори #38 на: 01 Септември 2011, 15:45:12 pm »
da ne znaete kaj da odam da mi gi stai na kontakt svetlata da mi se palat?

Google ???

Отсутен RikiRulz

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10639
  • *** UNDERCOVER ***
Одг: Дневни Лед Светла
« Одговори #39 на: 02 Септември 2011, 10:28:08 am »
Гого, земи некое ваков количе и да се возиме по ленинова :)))))

мора :)

Педер е... ако не земе некое вакво, количе и да се возиме :)

da ne znaete kaj da odam da mi gi stai na kontakt svetlata da mi se palat?

Да да, може ова... да го реши Гого :)

Отсутен Dean

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1340
Одг: Дневни Лед Светла
« Одговори #40 на: 10 Октомври 2011, 13:53:56 pm »
ме интересира што е разликата помеѓу дневни светла со 8 лед и 18 лед, односно кој би изгледале понешабански ;D

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54919
  • Махер
Одг: Дневни Лед Светла
« Одговори #41 на: 10 Октомври 2011, 14:08:11 pm »
ме интересира што е разликата помеѓу дневни светла со 8 лед и 18 лед, односно кој би изгледале понешабански ;D
Тоа и јас гледав, само не баш овие што се нудат тука. Како и да е можеби се добри. Според мене треба да се гледа да се пристојна димензија, од минимум 20цм, зошто се што е под тоа изгледа како да е играчка. Колата е голем предмет, кој ти личи мал, зошто е надвор. Јас гледав околу 30цм должина, односно земи стандарден лењир, за рачуница доволно е блиску.
Друго, треба да се види верзија од колата која би имала тавки светла за да личи на нешто. Ако нема тогаш да се види да прати некола линија од колата или некое место на кое убаво би стоеле. Најлошите места се на долниот дел од фарот или нешто такво.
Јас мислев да земам да ги поминам со шмиргла ситна стаклата, за да добијат некој подифузен изглед. :) Ама тоа мора да се проба на лице место, не иде од муабет.
Секако сите светла мора да се заменети со иста боја диоди и сијалички. :)