Автор Тема: Проблем со мењач на Опел Астра Ф 1995 td опелов мотор....  (Прочитано 1487 пати)

Отсутен Heisenberg

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 3
Имам еден проблем со астрата,иначе нов член сум на форумов...
Кога ја возам под мала гас тресе мењачот,некој ми зборат имало некоја пластика таа била разјадена,разработена и као луфта да има,има ли некој искуство со тоа,или нешто знаење да ми објасни одприлика која е најдобра солуција за да се среди тоа? :) ...

Отсутен achtung

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6642
 Ако се пластиките разјадени ке си купиш цел сет за астрата пиксни и полуги и ке си одиш на мајстор да ти ги смени.
« Последно менување: 21 Април 2014, 12:11:29 pm achtung »

Отсутен Kozanostra

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1901
  • Opel Astra 2.0 DI
Што менувач е тоа, мислам ја знаеш ли кодната ознака? Кај мене е Ф18 менувачот и при мали брзини да не речам кога лазам во колона и на лер ми се јавува исто некој звук како тропкање,џангорење понекогаш и мали вибрации во менувачот ама ми рекоа да не го отварам, дека минуваат доста километри така.Само му ставив од Liqvu moly Мо2S адетив за менувач и се намалија тие симптоми можеш да пробаш и ти пред друго да одлучиш најефтина варијанта ти е.Инаку ако нема друго чаре незнам колку ќе ти се исплати да го отвараш менувачот внатре подобро по мое е да најдеш половен добар менувач позз...

Отсутен Heisenberg

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 3
ау па неам појма која е кодната ознака,а иначе ќе идам да побарам пиксни и полуги за мењачот баш да видам шо цена се и ќе прашам мењач некој половен па да напраам спроредба кое е поисплатливо,фала на одговорот сепак :) ќе ве известам за промени

Отсутен Deno

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2606
  • Custom made interiors
Ти тресе мењачот или шалтерот?

Отсутен Heisenberg

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 3
ејј дено да не беше ти хаха ,грешка у израз ќе треба да ја преименувам темава,тресење на шалтерот на опел астра,иначе да за шалтерот се работи ...

Отсутен achtung

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6642
Може да ти тресе од држач на мотор ама обично во лер или кога газиш и поверојатно ти се изедени пиксните и полугите што не се скапи.

Отсутен newpain01

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 76
Мене шалтерот ми тресе исто при мала брзина само во возење, најчесто кога менувам од поголема во помала брзина, моторот изгледа стегнат..