Автор Тема: Tyre fix spray  (Прочитано 8282 пати)

Отсутен MarceCvarce

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8847
Одг: Tyre fix spray
« Одговори #15 на: 03 Јули 2011, 21:53:14 pm »
ja imam kupeno takvo i go cuvam zamo za emergency i toa strogo niz grad da ne nosam cel bandaz vo gepek. Koga go kupuvav mi rekoa deka e za postari tipovi na gumi i deka nema da deluva na novite.

@ Sportex: ti toa sto go imas vo ASX-ot e mnoooogu podobro i posaglam od toa sonaxot

Отсутен LosiPatista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 12136
  • Duh sa TDI-jom
Одг: Tyre fix spray
« Одговори #16 на: 03 Јули 2011, 23:29:28 pm »
Cela strana odgovori, i uste ponejasno mi e  ;D

Torsion Beam - The Only Axle You Will Ever Need

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43559
  • Il Moderatore
Одг: Tyre fix spray
« Одговори #17 на: 04 Јули 2011, 00:50:55 am »
Cela strana odgovori, i uste ponejasno mi e  ;D
изглеа дур не пробаш нема да знаеш :D

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен The Boy Next Door

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 491
  • Pug 205 GTI - the drive of your life !
Одг: Tyre fix spray
« Одговори #18 на: 04 Јули 2011, 02:17:13 am »
Cela strana odgovori, i uste ponejasno mi e  ;D

Вака,ако сакаш земи си едно средство,не е скапо,па не дај боже се дупне гума,пробај всприцај го средствово и ќе видиш дали ќе функционира.
Ова е за помали дупчиња,не е за шајки. ;D
И нормално ако имаш резервна гума немој да ја оставаш дома,понеси си ја со тебе и ако не упали Сонаксот тогаш втора опција засукуваш ракави и мењаш гума. ;D
Или како што кажа гОЈДО,како опција за во град ќе го користиш. ;)
Не возам брзо, ниско летам.

Отсутен LosiPatista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 12136
  • Duh sa TDI-jom
Одг: Tyre fix spray
« Одговори #19 на: 04 Јули 2011, 08:28:39 am »
Abe zatoa ja pisav temata, za da ne ispituvam jas, da slusnam tugi iskustva. Ajde, ke pisat i drugi...

Torsion Beam - The Only Axle You Will Ever Need

Отсутен Sportex

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7879
  • Иштван Беќар Пецарош
    • camouflage.mk
Одг: Tyre fix spray
« Одговори #20 на: 04 Јули 2011, 11:27:29 am »
ja imam kupeno takvo i go cuvam zamo za emergency i toa strogo niz grad da ne nosam cel bandaz vo gepek. Koga go kupuvav mi rekoa deka e za postari tipovi na gumi i deka nema da deluva na novite.

@ Sportex: ti toa sto go imas vo ASX-ot e mnoooogu podobro i posaglam od toa sonaxot

не знам друже не сум го пробал и не дај боже да го пробам ама во сервис ми рекоа дека одлично вршело работа.

Отсутен yarre

  • Bearing Expert
  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1287
  • www.lagermax.mk
    • LAGERMAX
Одг: Tyre fix spray
« Одговори #21 на: 10 Јули 2011, 08:42:16 am »
Спреевите за гуми се одлична работа не само за коли туку и за мотрорцикли, а се разбира згодни се и за малите скутери, поради немање на резервна гума. Од досегашното искуство истите ја извршуваат во целост својата функција ако станува збор за класично бушење на гума, од шајка, штраф и слично. Нормално е дека нема да помогне во случај на кинење на гумата или ако некој љубоморен комшија ви збрцал нож претходната вечер. Исто така не помага и кога гумата ке ви ја малтретираат во автопералните, за да ја светнат, а со тоа и прават трајни последици, кои се покажуваат веке на првата делница на отворен пат ( Гума не смее да се шприца директ со WAP )

При купување на спреевите обрнете внимание да обата краја имаат метален завршеток на сревцето, бидејки пластичните пукаат при употреба. Сонакс е една од марките што има метални завршетоци и фунционираат одлично.

При користење на спрејот, битно е да се запазат неколку работи. Самата боца од спрејот да не е ладна ( преку зима на пример ) и може да се користи топлина од моторот за мало загревање. Ѕиваната на гумата треба да е во највисоката точка на бандашот, и после пумпање веднаш да почне да се вози, како смесата од спрејот би се нанела рамномерно на внатрешноста на гумата. На првата бензиска, се проверува притисокот на гумата.

Имам случаеви каде што гумите залепени со ваков спреј терале и подолг временски период без поправка на вулканизер иако производителот на спрејот тоа не го препорачува.
Со правилна употреба и квалитетен спреј, ваков спреј е добро да го има во секој гепек . Особено преполна како на одмор кога се оди, па треба цел багажник да го извадиш надвор.



Отсутен mondeo_2.5_v6

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 177
Одг: Tyre fix spray
« Одговори #22 на: 17 Април 2014, 01:03:05 am »
јас имав искуство со ваков спреј...гумата ми се дишеше за ден-два ..и еден братучед ми вика имам спреј за гуми ова она.....не верував дека ќе помогне ама на крај испадна дека помогна.....не направив ништо од тоа што yarre едноставно ја напумпавме гумата,стоеше така едно пола саат и после отидов до бензинска да ја напумпам како што треба.....од тогаш има веќе 3 недели...бев и до охрид...стража се помина со малку поагресивно возенје :D  и до сега гумата нема никакви проблеми....ни пушта...ни е дебалансирана ни ништо :) изгледа сум еден од ретките :D
Horsepower makes you go fast,TORQUE ruins your internals :D

Отсутен Alfista

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1492
Одг: Tyre fix spray
« Одговори #23 на: 17 Април 2014, 09:13:42 am »
Спрејот се користи како привремено решение до првиот вулканизер, според мене,
инаку би требало да се измеша добо и да се искористи цел за да можеш да тркалаш
до првиот сервис.
Јас го имам користено за точак, кај гума која што диши на 3-5 дена, по употребата
веќе де ипушта воздух, се слагам дека е најдобро резервно тркало да имаш, ама кај
некои автомобили, фабрички си доаѓа спрејот.
Не е на одмет да се има во гепек.

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 15993
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
Одг: Tyre fix spray
« Одговори #24 на: 17 Април 2014, 11:09:31 am »
јас имам 2 комада у гепек.. немам резервна гума и затоа си носам 2 спреја.. имам и елкетричен компресор, а имам и сет за поправање на дупната гума... оноа со црвчињата лепливи, како ли се викаше да го ебам...
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен nsx-r

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9213
Одг: Tyre fix spray
« Одговори #25 на: 17 Април 2014, 11:49:40 am »
+сет за заварување пукнато црево од кочница ;D

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 15993
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
Одг: Tyre fix spray
« Одговори #26 на: 21 Април 2014, 19:25:42 pm »
...цевка, не црево...


море имаш срека ти.. не јас... ти имаш срека, што не преспа таа вечер таму.... :) богу иза трегера, кај што после 17ч више е комплетно неработен период бидејки сите се дрва пијани, пука цевка од кочница (метална) во 21ч навечер... мајстор? каков мајстор бе, тој тоа време незнае како се вика а не да поправа...  ;D ;D ;D
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време