Автор Тема: Што е она што ви недостига како производ на македонскиот пазар?  (Прочитано 7815 пати)

Отсутен ARMEX

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3616
И тоа држи Фаланга, ама имаме 500евра за Галакси 8 или Ајфон7, а немаме за квалитетен и убав дел? Ај да не се лажеме.

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 15993
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
значи главен проблем со афтермаркет адаптации кои подразбираат одредени делови врзани само за едно или неколку возила е што македонија е премал пазар... верувајте дека не ви фали таква продавница затоа што сигурен сум дека ако ја отворат (да си напрајме филм дека отвориле некоја продавница од 10.000 квадрати и донеле се) после се што ке ти затреба ке речеш, овие се ненормални... на е-беј ова е 10 пати поевтино... и така е... значи МК е прамл пазар за такви работи, ама затоа ебејот е светски пазар и цените се банални...

ај вака...

замисли ти треба (ете бушав рече дистанцери).. на ебај ги наоѓаш баш тие што ти требаат за 20 долари... е сега, кога ке купиш 50 комада, ке мора и транспорт официјален, ке треба данок на увоз, царина, простор за скалдишење, маржа и на крај ддв на тоа... тие 20 долари ке станат 200 и ке речеш, не беее... ненормални се овие...

другите работи кои се афтермаркет компатабилни на сите возила (пример ксенон, или бандажи) веке ги има...
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен Banzai

  • Blitzqueen
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9998
Се согласувам со онак, само да додадам, не само што сме мал пазар, туку и релативно сиромашен.
За вкусовите не се дискутира, по нив се плука.

Отсутен nsx-r

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9213
мартин за такви алатки има и тоа има еден куп
баш се погодив и ја кај мајсторот имаше од wurth човек со книга од 200-300 страни исклучиво со алат за коли

а за афтермаркет делови сеуште нема побарувачка,тоа никогаш нема да успее кај нас

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 34046
  • Таков е животот... јебига
Се согласувам со онак, само да додадам, не само што сме мал пазар, туку и релативно сиромашен.

Релативно? Relative to what? Switzerland? :D

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 15993
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
релативно гледано во европа а и на балканов...

косово, србија, грција бугарија се по богат пазар од нас... хрватска, албанија, босна, црна гора, словенија, турција и тн и тн во круг да шириш, сите се подобри од нас... побрзо во косово ке се отвори таков тип на пазар одошто кај нас... кај нас има желба ама празен новчаник... јбг... еден ауто лидер го отоврија и има СУПЕР ХИПЕР евтини тракаташки па пак се размислуваш дали да купиш или не...
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен DayWalker

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3063
  • Ќебапбрингер!
Кај нас неможе да се најдат ЛЕД диодички а не па нешто покрупно. Квалитетен бандаж? Само за ОЗ сме слушнале...

Отсутен nsx-r

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9213
а иначе би дал 3.000 евра за volk ?

не така,исто и јас не би дал,никој од форумов не би дал зошто сигурно никој нема 3.000 евра за бандажи со просечна плата од 200 евра

Отсутен DarthJe5us

  • Авиону, сломићу ти крила..
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20106
А ОЗ колку се отприлика нови?

Отсутен Tome-Colt

  • Близок до администрацијата
  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4619
  • Муфљуз
Грубо колку 2 излога од трафика :D
„Јас, Филип, кењам по форуми и не треба човек ништо да ми верува. Се што пишав за брзината на возење е куп гомна од коњ.“

Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20611
а иначе би дал 3.000 евра за volk ?

не така,исто и јас не би дал,никој од форумов не би дал зошто сигурно никој нема 3.000 евра за бандажи со просечна плата од 200 евра

Ова е проблемот зашто некој не би дал 3000 евра за VOLK. Ако ми е платата ко што би требало, нема да ми се проблем да ги одвојам тие 3000 за бандажи што ми се свиѓаат.

А ОЗ колку се отприлика нови?

Зависи од големина, модел, боја итн итн.
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 15993
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
velestrumf...значи пак се враќаме на првиот муабет.. сиромашна држава И мал пазар.. тоа е тоа, зашто нема такви продавници... е сега, вистинското прашање е дали воопшто фалат такви продавници...  значи би ти фалеле, кога сакаш да купиш и имаш кеш. а кога имаш само желба а празен џеб, тогаш тиа продавници ке ги третираш како автомобилско списание во 3Д технологија.. идеш да видиш, пипнеш и напуниш очи... да купиш не, зашто паре нису проблем, јер паре нема... и тоа е тоа...
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен Gabau

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 489
Одг: Re: Што е она што ви недостига како производ на маке
« Одговори #27 на: 11 Април 2014, 14:12:29 pm »
Сите продавници играат на сигурно, ќе донесат прозирни штопови за голф 3 и одма они биле продавница за афтермаркет делови. За фокусот се утепав од барање на drl и нема шанси да се најде нешто саглам. Незнам зашто ми-да уште го држат оној со тезгата (меѓу форд и волво) кога скоро и да нема ништо од делови, го прашував за yatour (чита мп3 од усб и мем.картича) ми кажа дупло цена од е-bey (а он од таму и ги нарачува) и плус 20е монтажа и нормално ја си го нарачав за 50е. Никој не ги тера да имаат се на лагер ама провизијата со усул да им биде.

Отсутен Carpathian Lord

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 13717
Сите продавници играат на сигурно, ќе донесат прозирни штопови за голф 3 и одма они биле продавница за афтермаркет делови. За фокусот се утепав од барање на drl и нема шанси да се најде нешто саглам. Незнам зашто ми-да уште го држат оној со тезгата (меѓу форд и волво) кога скоро и да нема ништо од делови, го прашував за yatour (чита мп3 од усб и мем.картича) ми кажа дупло цена од е-bey (а он од таму и ги нарачува) и плус 20е монтажа и нормално ја си го нарачав за 50е. Никој не ги тера да имаат се на лагер ама провизијата со усул да им биде.

Мислат дека со деловите е исто како чорапи на Шутка да продаваш. Сакаат 50% маржа да ставаат на делови до кои можеш и ти да дојдеш. Македонска работа тоа е тоа.

Јас сфаќам 10-20% еве, во ред, сепак и тој треба да живее од нешто нели. Делот ќе го добиеш/го имаш веднаш.

На 50 евра, 20% е 10 евра поскапо што е лимитот кој треба да биде. Може да ти понуди и монтажа ако сакаш за одредена цена, а не кај нас, 50% маржа, па ај кај те дере на тоа 50% ти наплаќа од вредноста на производот за монтажа...

Кој е толку будала не ми е јасно...

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 15993
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
пак диксусија за маржа а? да, ако го нарачува од ебај за тебе ок е маржа до 20% да се тури... ама ако го има на рафт, купено веке, (значи затворил пари и те чека тебе да му го купиш пошто ти треба одма) според мене и 100% маржа не е доволно... не треба само да живее туку можел со парите да инвестира негде на друго профиталбилно, а и кирија треба да плати, па даноци да плати па на крај да остане за него да живее од нешто...


значи имам еден пример.. му доаѓа со мерцедес А класа за полнење клима и овој му вика 50 евра... чекај бе брат, вчера бев со пежовчето и ми зеде 25 евра... зашто за мерцедесов толку пари?
па и јас сакам да возам таква кола бе? а не само да живеам и преживувам ОД НЕШТО...
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време