Автор Тема: Дали го менувате глицеринот во кочниците на време..  (Прочитано 52373 пати)

Отсутен mrmut

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 731
    • http://VisitsToMoney.com/index.php?refId=601060
Одг: Дали го менувате глицеринот во кочниците на време..
« Одговори #15 на: 14 Август 2011, 12:00:34 pm »
Кога се закчивме кај глицеринот. Кога дотурате глицерин добро пазете дали се компатибикни (дали се трпат DOT3 И DOT4 или DOT4 со DOT5.1) као не пишува дека се трпат или се означени и двере не дорурај се предизвикува штета во системот (сите гумички ќе станат како пластемин).
За стандард возење доволно е глицеринот да врие на 230-240степени , и промена на 4-5год. или некојси 50-60000 км.
А кога стана збор за глицерин ева моја препорака да не пропаѓа кочница и менување на подолго време.
Најмалку за наши услови на возење низ град по некоја кривина да збркаш па да прикочиш итн.



Кошта негде до 400-450 денати 500мл и е со температура на вриење од 260-270степени , за овој глицерин трба да се испере или да се издува целиот систем.

По добар глицерин предвиден за тркачки услови над 300степени вриење ,за овој глицерин трба да се испере или да се издува целиот систем.



Цена за 500мл е од 1200-1400денари.



Цена за 1000мл-1Л е 3200денари

И најдобриот до сега што сум го сретнал е magura blооd минерален и врие над 535степени , се користи во Картинг , Кросови и во Велосипеди .за овој глицерин трба да се испере или да се издува целиот систем.







И цената е нешто помалце од 100евра за 1л

Отсутен doktor

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 371
Одг: Дали го менувате глицеринот во кочниците на време..
« Одговори #16 на: 14 Август 2011, 12:32:56 pm »
Мислам дека DOT 5.1 многу повеќе ги нагризува гумените црева од DOT 4! Или не? ;D

Отсутен LosiPatista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 12136
  • Duh sa TDI-jom
Одг: Дали го менувате глицеринот во кочниците на време..
« Одговори #17 на: 14 Август 2011, 13:47:44 pm »
за овој глицерин трба да се испере или да се издува целиот систем.
kako?

Torsion Beam - The Only Axle You Will Ever Need

Отсутен djidji

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10557
Одг: Дали го менувате глицеринот во кочниците на време..
« Одговори #18 на: 14 Август 2011, 14:07:08 pm »
Ja го користам овој



http://www.carclub.mk/index.php/topic,145.0.html



за овој глицерин трба да се испере или да се издува целиот систем.
kako?

Е па од што ќе живат мајсторите ако продаваат занает? ;) Некад треба и у сервис да се иде за нешто ... :) Пушти душа малце ЛП, мајку му, за мерак се работи :D Поречанец да не си ??? ;D

Мислам дека DOT 5.1 многу повеќе ги нагризува гумените црева од DOT 4! Или не? ;D

Не.

Отсутен NUME

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5726
Одг: Дали го менувате глицеринот во кочниците на време..
« Одговори #19 на: 14 Август 2011, 19:48:42 pm »
jas stavam samo dot 4 za vag i ostalo e top  ;), baska kaj kocam jas tolku da krenam 300  :o stepeni pa ne vozam 30 tonski sleper  ;D ;D ;D ;D i si se ladi so vozdusno ladenje pozz

Отсутен RikiRulz

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10639
  • *** UNDERCOVER ***
Одг: Дали го менувате глицеринот во кочниците на време..
« Одговори #20 на: 14 Август 2011, 19:59:50 pm »
за овој глицерин трба да се испере или да се издува целиот систем.
kako?


Jaс знам како, вади цицките... црево компесорот во казанчето, или секоја цевка посебно да се оштрафи од пумпата и само со комперсор мавај...

Отсутен MarceCvarce

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8847
Одг: Дали го менувате глицеринот во кочниците на време..
« Одговори #21 на: 16 Август 2011, 12:57:36 pm »
mene kolava 4.5 godini mi e ni glicerin ni antifriz sum smenil :D,
mada kako so citam za antifriz krajno vreme mi e da smenam iako znam posleden pat mi go merea do -30 bese

Отсутен djidji

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10557
Одг: Дали го менувате глицеринот во кочниците на време..
« Одговори #22 на: 16 Август 2011, 13:25:17 pm »
Тој и после 10 години ќе ги има истите физички својства и ќе биде -30, а и кога е ставен бил -30, проблемот е од хемиски аспект ...

Отсутен marsher

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3177
    • smchiptuning
Одг: Дали го менувате глицеринот во кочниците на време..
« Одговори #23 на: 25 Август 2011, 19:35:45 pm »
Тој и после 10 години ќе ги има истите физички својства и ќе биде -30, а и кога е ставен бил -30, проблемот е од хемиски аспект ...
Проблемот е што другите адитиви кои ги има во антифризот ги губат својствата.Скоро ми дојде една 206, каде моравме да вадиме црева од водата -а имаше антифриз во неа-за да стигнеме до друг дел кој се поправаше, излезе еден тон талог од р`ѓа.Три пати менувавме вода и нон стоп талог излегуваше.Се чудев како се ладел моторот.

Отсутен LosiPatista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 12136
  • Duh sa TDI-jom
Одг: Дали го менувате глицеринот во кочниците на време..
« Одговори #24 на: 26 Август 2011, 08:57:59 am »
Тој и после 10 години ќе ги има истите физички својства и ќе биде -30, а и кога е ставен бил -30, проблемот е од хемиски аспект ...
Проблемот е што другите адитиви кои ги има во антифризот ги губат својствата.Скоро ми дојде една 206, каде моравме да вадиме црева од водата -а имаше антифриз во неа-за да стигнеме до друг дел кој се поправаше, излезе еден тон талог од р`ѓа.Три пати менувавме вода и нон стоп талог излегуваше.Се чудев како се ладел моторот.

I jas go potvrduvam ova za 8 godisna kola so fabricki antifriz. Zagrevase na ugorno, poradi toa sto imase mnogu korozija vo sistemot za ladenje.

Torsion Beam - The Only Axle You Will Ever Need

Отсутен ace-106

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3468
Одг: Дали го менувате глицеринот во кочниците на време..
« Одговори #25 на: 26 Август 2011, 09:11:34 am »
I jas go potvrduvam ova za 8 godisna kola so fabricki antifriz. Zagrevase na ugorno, poradi toa sto imase mnogu korozija vo sistemot za ladenje.

I30-ката напраи 8 години веќе ?

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 34046
  • Таков е животот... јебига
Одг: Дали го менувате глицеринот во кочниците на време..
« Одговори #26 на: 26 Август 2011, 10:41:47 am »
Маршер дај некоја препорака за квалитетен глицерин и антифриз да сменам на аутово...

Отсутен marsher

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3177
    • smchiptuning
Одг: Дали го менувате глицеринот во кочниците на време..
« Одговори #27 на: 26 Август 2011, 10:53:21 am »
Маршер дај некоја препорака за квалитетен глицерин и антифриз да сменам на аутово...
Зависи антифризот кој тип ти е Г11 или Г 12, Г11 може да биде син, зелен, Г12 е црвен.Глицерин има убав од TRW, ама Џиџи има повеќе информации за квалитетни глицерини. Мада муштерииве ми носат доста често лубекс од макпетрол и нема никакви проблеми.

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 34046
  • Таков е животот... јебига
Одг: Дали го менувате глицеринот во кочниците на време..
« Одговори #28 на: 26 Август 2011, 11:10:17 am »
Веројатно е Г11 пошто фабричкиов е зелен. А што е разликата меѓу двата?
ЈАВИИИИ СЕ ЏИИИ-ЏИ!!

Отсутен marsher

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3177
    • smchiptuning
Одг: Дали го менувате глицеринот во кочниците на време..
« Одговори #29 на: 26 Август 2011, 11:15:29 am »
Веројатно е Г11 пошто фабричкиов е зелен. А што е разликата меѓу двата?
ЈАВИИИИ СЕ ЏИИИ-ЏИ!!
Во составот, првиот е на алкохолна база, за другиот зборат као силиконски...всушност или впрочем, го декларираат како долговечен..