Автор Тема: Проблем со сончев кров  (Прочитано 3204 пати)

Отсутен аллександар

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 98
Проблем со сончев кров
« на: 15 Март 2014, 03:31:15 am »
Се мислев дали во техничко одржување или во естетско и се решив за тука.. мислам не згрешив нели?


Вака.. има ли некој искуство со поправање на сончев кров? - Обично кого и да прашам сит викаат бегај брат то ане фаќај после ке ти тече цело време вода.... Голем инат сум имам проблем со кровот и сакам да го решам... За што се работи? - На колава имам електричен кров, најпрво оди нагоре после наназад се крева ( така треба да биде де ) е сега, кога ке стиснам копчето за да го отворам кровот - ке се крене еден сантим на пример и ке почне моторчето да зуи и да дава некој чуден звук како нешто да го кочи - знаете сите дека за секој случај има и механичко отварање односно затварање на прозорот... неханички ( со помош на специалниот клуч ) можам комотно и да го отворам и да го затворам прозорчето... Целиот проблем е во електриката само незнам дали е самото моторче или некој запчаник... не најдов некој туторијал на интернет како се отвара тоа чудо па ако некој би можел да ми помогне или да сподели негово искуство ке ми биде од голема помош...

инаку се работи за кровче на ланчија ипсилон модел 96та...


ИЛИ... ако веќе стварно е заебано тоа за работа дај препорачајте некој сервис кај што прават вакви работи и пишете цена од прилика колку се движи поправка на електричен кров...

Отсутен MecheTo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 14157
  • Пудингот на шоферството
Одг: Проблем со сончев кров
« Одговори #1 на: 15 Март 2014, 03:57:41 am »
Нешто е зафркнато чим не го отвора целосно...Треба тапацирот да се извади,па да се види шо е како е.
God created Turbo Lag to give VTECs a Chance! :D

Отсутен аллександар

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 98
Одг: Проблем со сончев кров
« Одговори #2 на: 15 Март 2014, 04:09:59 am »
Нешто е зафркнато чим не го отвора целосно...Треба тапацирот да се извади,па да се види шо е како е.
колку има работа во тоа? мислам да се извади тапацирот и страничните лајсни што го држат кровчето? и дали е тоа заебано или може и дома да си го направам тоа?

Отсутен MecheTo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 14157
  • Пудингот на шоферството
Одг: Проблем со сончев кров
« Одговори #3 на: 15 Март 2014, 04:13:20 am »
Ако имаш нерви и лесна рака можеш да го извадиш кровот со сите лајсни,само полека да не ги искршиш шлебовите од лајсните.Или па немора да ги вадиш целосно лајсните,одкачи ги само горе каде што го држат кровот.
God created Turbo Lag to give VTECs a Chance! :D

Отсутен Angel_1.3

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1472
  • VOLVO C30
Одг: Проблем со сончев кров
« Одговори #4 на: 15 Март 2014, 18:18:10 pm »
Aleksanrad,ako si imash merak,i malku poznavanje od takvi rabotti,slobodno fati se za rabotta,za da stignesh do shiberot,treba samo celiot plafon da go izvadish nadvor za da vidish do shto e problemot,jas na alfata celiot mehanizam go izvadiv nadvor,de ti na lancijata nema da go napravish toa :D.Vaka sega,ubavo razlgedaj okolu shto treba da odshtrafuvash,odstrafi gi prvo racki za drzenje na krovoto shto se,shtitnicite od sonce na prednata shofershajbna izvadigi,prednite plastiki na stubovite na prednata sofersajbna,tie obicno imat edni zlebovi shto malku se zaebani za vadenje.
srednite plastiki na stubovite kaj shto ti e kaishot za vrzuvanje,zadntie plastiki na zadnata shofersajbna,gumicite na vratite / lajsna i samiot plafon ke pokaze dali ima ushte za vadenje.Takov problem imashe bratmi na pezo 405,kaj nego na gore si odeshe shiberot,ama nemozese da se pribere vnatre,i problemot beshe vo skrshena osovina,pa so CO2 ja varea si se montira i nema gajle sega.Ne go machi motorot taka bez veza,mozesh da si go izgorish,ili imash puknato nekoj zleb,tie se plasticni mislam,ili neshto go koci,se do deka ne go izvadish plafonot nadvor,nema da go reshish problemot.
Mislam deka me svati so objasnuvanjeto

Отсутен аллександар

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 98
Одг: Проблем со сончев кров
« Одговори #5 на: 15 Март 2014, 20:35:07 pm »
хах.. малку ми е страв да го вадам плафонот ама ауј.... чим морам :) ако заглавам ке ти дојдам со растурена кола па со брат ти да го местиш :)

Отсутен Angel_1.3

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1472
  • VOLVO C30
Одг: Проблем со сончев кров
« Одговори #6 на: 15 Март 2014, 23:38:05 pm »
Nema problem se nafakjam :D Pali kola i za Gevgelija :D