Автор Тема: ТЕЧЕ ХЛАДЊАКОТ ИЛИ ЦРЕВО  (Прочитано 1549 пати)

Отсутен kumanovec

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 2
ТЕЧЕ ХЛАДЊАКОТ ИЛИ ЦРЕВО
« на: 13 Април 2014, 10:41:17 am »
Забележав дека ми тече вода од хладњакот и тоа некаде кај цревото горе (до него доаѓа и малото црево од казанчето), претпоставувам дека е од доводното црево. Знам дека има средства кои се ставаат во течноста и го запираат истекувањето доколку е помало, ама ме интересира дали помагаат и сода бикарбона или црвен пипер (така сум слушнал)  како привремено решение.

Отсутен MartinAlfista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17389
  • Alfa Romeo Corruption 1.4 Turbo
Одг: ТЕЧЕ ХЛАДЊАКОТ ИЛИ ЦРЕВО
« Одговори #1 на: 13 Април 2014, 10:51:55 am »
Средствата помагаат кога тече од радијаторот, не од црева. Најди си ново црево, заврши си работа.

Отсутен achtung

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6642
Одг: ТЕЧЕ ХЛАДЊАКОТ ИЛИ ЦРЕВО
« Одговори #2 на: 13 Април 2014, 11:13:52 am »
ваљда кај споевите имаш стеги, престегни ги, смени ги или евентуално ако немаш стави.

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 15993
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
Одг: ТЕЧЕ ХЛАДЊАКОТ ИЛИ ЦРЕВО
« Одговори #3 на: 13 Април 2014, 15:13:09 pm »
прво претстави се друже. прв пост и одма прашање ми тече нешто а незнам што кажете ми што да правам...една слика 1000 зборови... пиши што кола е, тури една слика од местото и нај веројатно ке се појави некој што го има твоето возило и ке ти каже дали е тоа стандард фалинка или не, и како да го решиш проблемот...


а со тие гомната што се тураат во хладњак за затнување дупки, јас не би си играл, па таман и на вурт да е... тие можат да помогнат само ако хладњакот е дупнат од доле, па да наталожат и да запекнат, но и покрај тоа можно е да имаш нус ефекти... во 90% од лугето што користеле тоа radiator sealing им се затнува хладњачето за парно за брзо време а и многу често не завршиле работа...


во секој случај, добро ни дојде на форумот и “паркирај колата“ во подфорумот возила на членови...
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20611
Одг:
« Одговори #4 на: 13 Април 2014, 18:32:28 pm »
Ако сакаш да паркираш, не е задолжително.

Во секој случај, секоја информација повеќе за возилото (производител, модел, година, мотор итн) би била добредојдена, во интерес на побрзо решавање на проблемот.
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен SaleSk

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6101
  • 69
Одг: ТЕЧЕ ХЛАДЊАКОТ ИЛИ ЦРЕВО
« Одговори #5 на: 13 Април 2014, 19:36:50 pm »
Stavi mu biber ke go zatne........
Dusevno bolniot covek nikogas ne napagja bez pricina.Po toa se razlikuva od normalnite ludje.

Отсутен Peconi

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2948
Одг: ТЕЧЕ ХЛАДЊАКОТ ИЛИ ЦРЕВО
« Одговори #6 на: 13 Април 2014, 19:58:20 pm »
ако е дупнат хладњакот црвен пипер
на типото три години така го возам

Отсутен kumanovec

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 2
Одг: ТЕЧЕ ХЛАДЊАКОТ ИЛИ ЦРЕВО
« Одговори #7 на: 14 Април 2014, 11:51:25 am »
Благодарам на сите