Автор Тема: Скутерчиња  (Прочитано 493561 пати)

Отсутен VLATKO Џентлменот

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6214
Одг: Скутерчиња
« Одговори #15 на: 11 Август 2011, 16:12:18 pm »
bas me cudi 50ka 4T 80 da odi,mojata 125ka odi 80 na nea samo rolni smeniv variator i kajs,ama dzabe stavav toa koga kajsot ne se kacuva do gore,toest ne se siminja kaj lamelata do dole treba da go produzam kanalot na osiguracot,inace struja e motorcevo imam 10gr rolni i leta na start.

Отсутен DARK MK1 GTI

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5087
Одг: Скутерчиња
« Одговори #16 на: 11 Август 2011, 16:42:16 pm »
kinesk e mnogu lesno za kradenje i da nemas kjuc ,napred pod maskata samo edno dzekce vadis i go palis na kurgla :D :D a ako e zakljcen volanot se krsi mnogu lesno :D

Отсутен VLATKO Џентлменот

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6214
Одг: Скутерчиња
« Одговори #17 на: 11 Август 2011, 17:35:50 pm »
aj dosta ne kazuj mnogu ima luge vo mvr so rabotat na forumov  ;D ;D ;D

Отсутен nikola_bb

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4949
Одг: Скутерчиња
« Одговори #18 на: 11 Август 2011, 17:39:12 pm »
Ај едно прашање дека гледам се разбирате а незнам баш кај да се обратам :). Братучедче едно има од кинескиве Jonway од 50че направено 80ка. И само нешто го чепка и ме ѓњави како да го напраи побрзо. Наводно му кажале електрониката од палењето имала некој лимитер. Колку е точно ова? Ако е точно како може да се среди :)

Отсутен VLATKO Џентлменот

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6214
Одг: Скутерчиња
« Одговори #19 на: 11 Август 2011, 17:47:10 pm »
ima,gi limitira obrtaite,ako ne mu e do sea odblokirano treba da ja otkaci rozevata zica od CDI-to a ako mu e otkaceno i saka uste poveke da vrti neka si zeme racing cdi od veles.samo ke kosta poveke od kitot sto go stavil nnegde okolu 50e.

Отсутен VLATKO Џентлменот

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6214
Одг: Скутерчиња
« Одговори #20 на: 11 Август 2011, 17:50:54 pm »
samo pazi gy6 nejke poveke od 8500rpm

Отсутен nikola_bb

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4949
Одг: Скутерчиња
« Одговори #21 на: 11 Август 2011, 17:51:48 pm »
Гледав јас некои CDI за направи сам варијанта може и тоа да се разгледа ко можност

Отсутен VLATKO Џентлменот

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6214
Одг: Скутерчиња
« Одговори #22 на: 11 Август 2011, 18:00:43 pm »
davaj linkovi,inace podobro tie pri da gi ulozi vo bergasta A9 ili A12 a za cdi ako go pravi sam mnhou poeftino ke ispadne,inace ako imas semicki pusti gi da gi zirnam

Отсутен nikola_bb

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4949
Одг: Скутерчиња
« Одговори #23 на: 11 Август 2011, 18:05:25 pm »

Отсутен DARK MK1 GTI

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5087
Одг: Скутерчиња
« Одговори #24 на: 11 Август 2011, 18:07:01 pm »
aj dosta ne kazuj mnogu ima luge vo mvr so rabotat na forumov  ;D ;D ;D

:P :P :P :P :P :P :P :P :P :P :P :P

Отсутен RikiRulz

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10639
  • *** UNDERCOVER ***
Одг: Скутерчиња
« Одговори #25 на: 11 Август 2011, 19:04:40 pm »
ima,gi limitira obrtaite,ako ne mu e do sea odblokirano treba da ja otkaci rozevata zica od CDI-to a ako mu e otkaceno i saka uste poveke da vrti neka si zeme racing cdi od veles.samo ke kosta poveke od kitot sto go stavil nnegde okolu 50e.

Некаде во некој мој постови кажав за таа жица, дека пожелно е да се скине...  види, какво ЦДИ има на моторот, со колку жици е... дека мислам  имам дома некоја тркачка електроника, а тоа ЦДИ-то е под седиштето кај резерварот и е црно е... поголемо е од кибрит, а помало од кутија цигари...

Битно види со колку жици е... а за цена, ке се договориме, сигурно поефтино од Велес ке биде :)

Отсутен RikiRulz

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10639
  • *** UNDERCOVER ***
Одг: Скутерчиња
« Одговори #26 на: 11 Август 2011, 19:11:19 pm »
bas me cudi 50ka 4T 80 da odi,mojata 125ka odi 80 na nea samo rolni smeniv variator i kajs,ama dzabe stavav toa koga kajsot ne se kacuva do gore,toest ne se siminja kaj lamelata do dole treba da go produzam kanalot na osiguracot,inace struja e motorcevo imam 10gr rolni i leta na start.

Кај мене моторот имам 10ки гуми, а замисли да има 12ки повеке ке иде :)

Иначе сеа моментално, плаче за отварање... ама ке го терам и ова лето, па ке го средам и ке го продадам...

Иначе, од кинеско, само клучот и пластките се кинески... битните работи све се... што профи, малоси полини или оргинал фабрички делови за хонда дио :)

Све што можеш да замислиш е променето од електроника, бомбина свекица, кабел, дизни, филтер печурка за воздух, алспух тркачли технигас, варијатор, ламела 6ка, а не 5ка, централен федер, малите федерчиња на ламелата, ролни, каиш, усисњак ... епа секое од ова да давало по 2 на саат да иде побрзо :) ете го моментот... 80 кмч

Иначе сеа не иде повеке од 65 кмч со мене 100 кг, а со некое дете пак си иде 70 без проблем... овие мој преправки, да ги наречам како кит опрема се стари веке 2 години... и све што било ново сеа е истрошено, сеа ми скина каиш, а варијаторот е изеден и ламелата е ебана...

Отсутен zeroSignal

  • FEARLESS LEADER
  • Генерал Прва Класа
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 29559
    • CARclub.mk
Одг: Скутерчиња
« Одговори #27 на: 11 Август 2011, 19:13:19 pm »
Рики, замисли мењач да имаше!?

Отсутен RikiRulz

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10639
  • *** UNDERCOVER ***
Одг: Скутерчиња
« Одговори #28 на: 11 Август 2011, 20:20:49 pm »
Рики, замисли мењач да имаше!?

Не ми се фрла кеш да најдам пренос од гилера или априлија па да праам комбинациии

Отсутен VLATKO Џентлменот

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6214
Одг: Скутерчиња
« Одговори #29 на: 11 Август 2011, 21:01:39 pm »
ima,gi limitira obrtaite,ako ne mu e do sea odblokirano treba da ja otkaci rozevata zica od CDI-to a ako mu e otkaceno i saka uste poveke da vrti neka si zeme racing cdi od veles.samo ke kosta poveke od kitot sto go stavil nnegde okolu 50e.

Некаде во некој мој постови кажав за таа жица, дека пожелно е да се скине...  види, какво ЦДИ има на моторот, со колку жици е... дека мислам  имам дома некоја тркачка електроника, а тоа ЦДИ-то е под седиштето кај резерварот и е црно е... поголемо е од кибрит, а помало од кутија цигари...

Битно види со колку жици е... а за цена, ке се договориме, сигурно поефтино од Велес ке биде :)
da da toa e cdi,fabrickoto ima rozeva zica koja e povrzana so zadnoto trkalo i na odreden broj vrtezi go blokira,inace se otsranuva vo servis posle odredeni kilometri.
eve slika od fabrickoto i od "trkackoto"