Автор Тема: Кола до 4500 евра по можност економична (Peugeot 207 hdi мотор, бенцинец + плин)  (Прочитано 12859 пати)

Отсутен MecheTo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 14157
  • Пудингот на шоферството
Покрај Мазда 6 како на Гојдо,јас не би барал друга кола,темата ќе беше досега заклучена,али ако не ти се бендисува тоа е твое право...
Шо се однесува до 207-та,вака на невидено без слика без ништо можиме само да лупаме на празно...
God created Turbo Lag to give VTECs a Chance! :D

Отсутен Mario_306

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1177
  • Тоа ти е релативна работа...
Па исплатливо ти е релативна работа за да се каже, сепак незнам ни како изгледа колата, но како и да е мислам дека може да иде надоле уште, а за тие пари се наоѓа 207 1.4 hdi, во секој случај не е лошо, мала километража, супер моторче за таа кола, а иначе 5.500 евра со плин планираш или?? Ако планираш толку со плин да ти искочи тогаш е таман, а иначе кој мотор го носи 1.4 95 кс или 1.4 88 кс ?? :)

Едит:

Неможе да е 1.4 95 кс затоа што тој беше во фејслифтот, што значи ти е 1.4 90 (88) кс, што мене лично ми се допаѓа, како што кажав супер моторче, ем јакичко за таа шасија... :)
« Последно менување: 25 Февруари 2014, 14:43:36 pm Mario_306 »
Давам шлогиран дедо, или го менвам за друга недвижнина :)
;D ;D ;D

Отсутен Ford Fikus

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 421
  • Ford Focus 1.4 mk2.5
Одг: Кола до 4500 евра по можност економична (Peugeot 207 hdi &
« Одговори #62 на: 25 Февруари 2014, 15:30:33 pm »
Па исплатливо ти е релативна работа за да се каже, сепак незнам ни како изгледа колата, но како и да е мислам дека може да иде надоле уште, а за тие пари се наоѓа 207 1.4 hdi, во секој случај не е лошо, мала километража, супер моторче за таа кола, а иначе 5.500 евра со плин планираш или?? Ако планираш толку со плин да ти искочи тогаш е таман, а иначе кој мотор го носи 1.4 95 кс или 1.4 88 кс ?? :)

Едит:



Неможе да е 1.4 95 кс затоа што тој беше во фејслифтот, што значи ти е 1.4 90 (88) кс, што мене лично ми се допаѓа, како што кажав супер моторче, ем јакичко за таа шасија... :)

Јас имам Пежо 207 2008 год 1.4 со 75 кс плус монтиран плински уред во Плимонт. Досега поминав 20К+ на плин и супер е. Град троши 8-9 л зависи како го возиш а отворено помалку од 7,2л ми се нема симнато. Единствена мана на овие возила (групација пежо-цитроен) е што додека возиш на плин ќе ти паѓа стрелката на бензин ко да троши бензин бидејки компјутерот потрошувачката на гориво ја чита од дизните а не резервоарот. Али имам приметено ако имаш половина или повише од половина резервоар, сказалката се ресетира самата

Иначе 1.4 моторите имаат варијанта со 75кс и 90кс а не како погоре наведеното :)

Отсутен Mario_306

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1177
  • Тоа ти е релативна работа...
Јас имам 1.4 75кс мотор со карбурат на пежо 306 и сум презадоволен, а иначе мене во град ми троши бензин околу 8 лето,9-10 зима, а на отворено ми троши 6-6.5 ако ви се верува... ;D  Иначе се помешав малце, од овој 1.4 мотор има 8 вентилски и 16 вентилски, а иначе 1.4 90кс(16v) мотор од 2010 година е заменет со 1.4 VTI мотор со 95 коњски сили и варијабилни вентили, кој го ставаат во фејслифтот 207, 308, 208 итн. Затоа друг пат ако не си доволно информиран подобро не збори... ;)

Едит:

Еве и доказ, иначе 1.4 95 кс го има и во хечбекот, ако е тука напишано само во SW дека се става...
http://www.auto-data.net/en/?f=showSubModel&modeli_id=572
Давам шлогиран дедо, или го менвам за друга недвижнина :)
;D ;D ;D

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54920
  • Махер
Абе каков карбуатор, ќе ти смрди на плин.


Отсутен Mario_306

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1177
  • Тоа ти е релативна работа...
Ако збориш за 207, тој не е карбураторски туку инџекшн, кај мене е карбураторски на 306-ката и јас го возам на бензин... :)
Давам шлогиран дедо, или го менвам за друга недвижнина :)
;D ;D ;D

Отсутен Ford Fikus

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 421
  • Ford Focus 1.4 mk2.5
Јас имам 1.4 75кс мотор со карбурат на пежо 306 и сум презадоволен, а иначе мене во град ми троши бензин околу 8 лето,9-10 зима, а на отворено ми троши 6-6.5 ако ви се верува... ;D  Иначе се помешав малце, од овој 1.4 мотор има 8 вентилски и 16 вентилски, а иначе 1.4 90кс(16v) мотор од 2010 година е заменет со 1.4 VTI мотор со 95 коњски сили и варијабилни вентили, кој го ставаат во фејслифтот 207, 308, 208 итн. Затоа друг пат ако не си доволно информиран подобро не збори... ;)

Едит:

Еве и доказ, иначе 1.4 95 кс го има и во хечбекот, ако е тука напишано само во SW дека се става...
http://www.auto-data.net/en/?f=showSubModel&modeli_id=572

Во мојов случај 95 кс и едно магаре :):):)
Како и да е, според зборовите на луѓето од плимонт 8 вентилскиот мотор со 75кс е подобар на плин отколку 16 вентилскиот. Кај вториов често знаело да се запали check engine при мала промена на смесата. Ништо страшно ама ќе иритира :)

Отсутен Mario_306

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1177
  • Тоа ти е релативна работа...

Во мојов случај 95 кс и едно магаре :):):)
Како и да е, според зборовите на луѓето од плимонт 8 вентилскиот мотор со 75кс е подобар на плин отколку 16 вентилскиот. Кај вториов често знаело да се запали check engine при мала промена на смесата. Ништо страшно ама ќе иритира :)

Хаха... ;D Да, да и јас имам слушнато дека 8 вентилскиот е подобар за на плин, кога би сакал поекономично количе, а сепак да биде бензинец без размуслување би го одбрал 8 вентилскиот, затоа што како што кажав сум доста задоволен од моторот... :)
Давам шлогиран дедо, или го менвам за друга недвижнина :)
;D ;D ;D

Отсутен Bugar

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5710
  • Почесен кинез.

Во мојов случај 95 кс и едно магаре :):):)
Како и да е, според зборовите на луѓето од плимонт 8 вентилскиот мотор со 75кс е подобар на плин отколку 16 вентилскиот. Кај вториов често знаело да се запали check engine при мала промена на смесата. Ништо страшно ама ќе иритира :)

Хаха... ;D Да, да и јас имам слушнато дека 8 вентилскиот е подобар за на плин, кога би сакал поекономично количе, а сепак да биде бензинец без размуслување би го одбрал 8 вентилскиот, затоа што како што кажав сум доста задоволен од моторот... :)

Бензинец на плин ти е подобар избор за градско возење. Одличен е 8 вентилскиот мотор.

Отсутен Ford Fikus

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 421
  • Ford Focus 1.4 mk2.5

Во мојов случај 95 кс и едно магаре :):):)
Како и да е, според зборовите на луѓето од плимонт 8 вентилскиот мотор со 75кс е подобар на плин отколку 16 вентилскиот. Кај вториов често знаело да се запали check engine при мала промена на смесата. Ништо страшно ама ќе иритира :)

Хаха... ;D Да, да и јас имам слушнато дека 8 вентилскиот е подобар за на плин, кога би сакал поекономично количе, а сепак да биде бензинец без размуслување би го одбрал 8 вентилскиот, затоа што како што кажав сум доста задоволен од моторот... :)

Бензинец на плин ти е подобар избор за градско возење. Одличен е 8 вентилскиот мотор.

Добар си е и за на отворен пат а и економичен.

Отсутен Maisonpiere

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 91
Еве ја колата : http://www.pazar3.mk/mk/Listing/AdDetail/Index/1525552-Peugeot-207--08-1-4-Trendy-Benzin-Plin .. инаку моторот е 1.4 8v што значи би требало да има некоја добра економичност според вашите кажувања ... секако утре ја носам на проверка во пежо сервис да ја ѕирнеме малку внатрешноста :)

Отсутен Bu$aV MeGaNe

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1855
  • Renault Megane R26
Одг: Re: Кола до 4500 евра по можност економична (Peugeot 207 hdi м
« Одговори #71 на: 25 Февруари 2014, 23:24:28 pm »
Fino izgleda na slika,ako e se vo red ponudi mu 5000!

Отсутен Maisonpiere

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 91
Ке пробам да извлечам добра цена ... а вака на пример за 5500 - 5400 вреди да се земе ? ако е се ок нормално :)

Отсутен Ford Fikus

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 421
  • Ford Focus 1.4 mk2.5
Ич не му ја мисли за таа цена ако е се во ред.

Отсутен Mario_306

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1177
  • Тоа ти е релативна работа...
Почни пониско, се тоа е во твој прилог, ако е добро количето, а вака ми изгледа супер од сликиве + плинче + алу фелни и што повеќе... :) Вреди и за 5.400-5.500 ама ценкај му се гледај да му ја спуштиш, а иначе ти спомна ли нешто човекот за цена ??
Давам шлогиран дедо, или го менвам за друга недвижнина :)
;D ;D ;D