Автор Тема: Vw Golf mk1  (Прочитано 82122 пати)

Отсутен DARK MK1 GTI

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5087
Одг: Vw Golf mk1
« Одговори #60 на: 04 Март 2014, 22:04:48 pm »
Odlicno

Отсутен Vlatzki

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2071
Одг: Vw Golf mk1
« Одговори #61 на: 04 Март 2014, 22:06:36 pm »
Само напред лепи, имаш од мене поддршка. :) Ако ти треба пиворокач у кафанчето, у секое време. ;D

Отсутен Деки

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1534
Одг: Vw Golf mk1
« Одговори #62 на: 04 Март 2014, 22:14:38 pm »
Odlicno

Се мислев дали мат или сјајна, али вака ми е боље, во живо е уште подобро :D

Само напред лепи, имаш од мене поддршка. :) Ако ти треба пиворокач у кафанчето, у секое време. ;D

Фала лепи, па намини некој ден бе да се видиме :D

Отсутен Деки

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1534
Одг: Vw Golf mk1
« Одговори #63 на: 06 Март 2014, 13:38:31 pm »
Намонтирани деловите,  здравје следно иде перење на моторот, па почнување со патосот  :)



Се подновивме   :D


Отсутен Vlatzki

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2071
Одг: Vw Golf mk1
« Одговори #64 на: 06 Март 2014, 13:42:11 pm »
Само напред само напред... Деловите рачно ли ги фарбате ? Гледам фарбата има некои нерамнини, карактеристично за фарбање со четка...

Користи компресор и пиштол за фарбање, 100 пати боље искача! :)

Отсутен darko mk5

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3601
    • http://forum.carclub.mk/index.php/topic,7477.0.html
Одг: Vw Golf mk1
« Одговори #65 на: 06 Март 2014, 17:39:05 pm »
Cekaj sea. Mene tuka nesto ne mi e jasno... So ustvari kje prais so kolava? Ne bi trebalo da go izvadis motorot i da sreduvas sve komplet??? Ili kje go podzakrpis i kje go vozis?

______________________________________
Code: MK1 Project: http://forum.carclub.mk/index.php/topic,10578.0.html

Отсутен Vlatzki

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2071
Одг: Vw Golf mk1
« Одговори #66 на: 06 Март 2014, 17:39:57 pm »
Он сака прво да го испере, да го исчисти. Па после да го крпи патосот, и после патосот све остало... :)

Отсутен DARK MK1 GTI

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5087
Одг: Vw Golf mk1
« Одговори #67 на: 06 Март 2014, 17:45:02 pm »
I sea sto pravis ti so kolava ? ? ? ke ja restavriras,repariras ? ili ke ja prais plukni zalepi ?
Motorot zasto ne go izvadi veke koga ja krpis, koga se krpi za da bide perfekt napravena,se rastura komplet sasijata se pravat drzaci se vrti kolata obratno so krovot nadole i raboti misko :)

Mislev ke bide ova proekt :)

ako sakas da go restavriras, treba malce da razgledas stranski proekti,jas 1 godina gledav proekti kako gi rabotat za da ne gresam i jas, nakratko i nabrzinka vo videovo celata postapka e opisana , vo brzi 8 min
http://youtu.be/DN6ySw_xVr0

Отсутен Деки

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1534
Одг: Vw Golf mk1
« Одговори #68 на: 06 Март 2014, 19:52:55 pm »
Само напред само напред... Деловите рачно ли ги фарбате ? Гледам фарбата има некои нерамнини, карактеристично за фарбање со четка...

Користи компресор и пиштол за фарбање, 100 пати боље искача! :)

Да имав ќе користев, сега за сега вака...

Cekaj sea. Mene tuka nesto ne mi e jasno... So ustvari kje prais so kolava? Ne bi trebalo da go izvadis motorot i da sreduvas sve komplet??? Ili kje go podzakrpis i kje go vozis?

Што не ти е јасно? Зошто да го вадам моторот сеа кога кај моторот е коска, ќе се вади кога ќе ја фарбам цела школка, не е само подзакрпување.... Значи се ќе се растури по ред, прво патосот ќе се прави па после се друго....

I sea sto pravis ti so kolava ? ? ? ke ja restavriras,repariras ? ili ke ja prais plukni zalepi ?
Motorot zasto ne go izvadi veke koga ja krpis, koga se krpi za da bide perfekt napravena,se rastura komplet sasijata se pravat drzaci se vrti kolata obratno so krovot nadole i raboti misko :)

Mislev ke bide ova proekt :)

ako sakas da go restavriras, treba malce da razgledas stranski proekti,jas 1 godina gledav proekti kako gi rabotat za da ne gresam i jas, nakratko i nabrzinka vo videovo celata postapka e opisana , vo brzi 8 min
http://youtu.be/DN6ySw_xVr0

Ќе си играм бе Дарио, леле божее, што плукни залепи бре, дај ми ја гаражата па да напраам ова што викаш, а со мојава гаража  тешко, ќе се крпи се полека, али првен сакав да го заперам моторот, а за вадење  дали сега или  пред фарбање ќе видиме, ја сум за сега, татко ми ми мрчи пред фарбање да сме го ваделе...

 >:( >:( >:(

Он сака прво да го испере, да го исчисти. Па после да го крпи патосот, и после патосот све остало... :)

Многу точно!!!

Отсутен VLATKO Џентлменот

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6214
Одг: Vw Golf mk1
« Одговори #69 на: 06 Март 2014, 20:07:00 pm »
Дете а да не фрлаш пари во колава,закрипи си ја таму да биде во возна состојба и механички да биде 100% исправна.

Отсутен Деки

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1534
Одг: Vw Golf mk1
« Одговори #70 на: 06 Март 2014, 20:10:49 pm »
Зошто да не фрлам? Или ако сите почнувате од моторот вадење па и ја морам така и сега мојов не е проект него е плукни залепи закрпиго офарбај го?

Отсутен VLATKO Џентлменот

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6214
Одг: Vw Golf mk1
« Одговори #71 на: 06 Март 2014, 20:17:30 pm »
За да стигнеш до ова доле што го имаш постирано ти треба минимум 3000е,размисли си пак после да не ја лупаш главата од зид.

Отсутен Деки

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1534
Одг: Vw Golf mk1
« Одговори #72 на: 06 Март 2014, 20:23:46 pm »
Ова доле што го имам постирано, е да си го гледам за мој мерак, боичкава, а не дека ќе идам до толку... И би требало ваков да го офарбам... Ајде сеа ќе стаам стандарт  зелен голф кец  ;D

Отсутен VLATKO Џентлменот

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6214
Одг: Vw Golf mk1
« Одговори #73 на: 06 Март 2014, 20:29:27 pm »
Си правел математика колку би те фатило да го средиш како што сакаш ти?

Отсутен Деки

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1534
Одг: Vw Golf mk1
« Одговори #74 на: 06 Март 2014, 20:34:24 pm »
Не сум правел нема ни да правам  :D Oд месец за месец ќе биде се, дајбоже да имам и пари па да правам како што замислувате дека ќе биде, со друг мотор со се најдоброто и најакото, али што е , тоа е  :(