Автор Тема: Opel Vectra B Bosh Pumpa  (Прочитано 6062 пати)

Отсутен Kozanostra

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1901
  • Opel Astra 2.0 DI
Одг: Opel Vectra B Bosh Pumpa
« Одговори #15 на: 20 Февруари 2014, 21:13:43 pm »
И знаеш ли колку кошта тоа задоволство во овој сервис ? Во предходниот што ти пишав спомнуваат некоја сумо од 990 лева ...

Отсутен Bugar

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5710
  • Почесен кинез.
Одг: Opel Vectra B Bosh Pumpa
« Одговори #16 на: 20 Февруари 2014, 21:18:10 pm »
Тоа е овластен и авторизиран сервис на Бош. Не е од Сарај. Сигурно ќе е со 50 до 60 лева повеќе ако пумпата е извадена. А ако ја вадат они уште 100 еур. Башка гаранција не даваат (како и никој сервис) ако пумпата не ја извадат тие.

Отсутен Kozanostra

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1901
  • Opel Astra 2.0 DI
Одг: Opel Vectra B Bosh Pumpa
« Одговори #17 на: 20 Февруари 2014, 21:53:39 pm »
Не бе бугар викам како цифра дали знаеш на некој кој бил колку му наплатиле.Да речеме да прави ремонт на механичкиот дел и нов електронски дел значи комплет да му ја сервисираат колку кошта,бидејќи ако не е поефтин зошто да одам до Софија кога овде во Кавадарци ќе ја завршат работата квалитетно ама и си наплаќаат добро....

Отсутен Bugar

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5710
  • Почесен кинез.
Одг: Opel Vectra B Bosh Pumpa
« Одговори #18 на: 20 Февруари 2014, 22:03:30 pm »
Не бе бугар викам како цифра дали знаеш на некој кој бил колку му наплатиле.Да речеме да прави ремонт на механичкиот дел и нов електронски дел значи комплет да му ја сервисираат колку кошта,бидејќи ако не е поефтин зошто да одам до Софија кога овде во Кавадарци ќе ја завршат работата квалитетно ама и си наплаќаат добро....

Не знам најдобро е да си прашаш. Они имаат стенд 815 со КМА анализатор. без него ништо. Тој во Кавадарци нема ни С ос стенд. Не знам како без основен алат прави ремонт. Се менува комплетно се во 90 посто случаи. И електроника (не кинеска) и механика. Скржавиот дупло плаќа запамти си.

Отсутен Kozanostra

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1901
  • Opel Astra 2.0 DI
Одг: Opel Vectra B Bosh Pumpa
« Одговори #19 на: 20 Февруари 2014, 22:22:30 pm »
Пу Пу скраја било немам јас проблем со бош пумпата  :) онака те прашав за цена мислев знаеш....А во кавадарци овој јас не сум бил ама има таква машина 100 посто и Маршер кажа плус кај Профф астрата кога имаше проблем он ја направи нема утнато пумпа до сега само како што кажав добро наплаќа

Отсутен Bugar

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5710
  • Почесен кинез.
Одг: Opel Vectra B Bosh Pumpa
« Одговори #20 на: 20 Февруари 2014, 22:31:05 pm »
Пу Пу скраја било немам јас проблем со бош пумпата  :) онака те прашав за цена мислев знаеш....А во кавадарци овој јас не сум бил ама има таква машина 100 посто и Маршер кажа плус кај Профф астрата кога имаше проблем он ја направи нема утнато пумпа до сега само како што кажав добро наплаќа

Тој стенд е оригинал на Бош. И е многу скап. Секоја чест ако има. Инаку да скапо е ама си мирем следните 50000Км најмалце. И кај има бесплатен ручек кажи ми молим те..

Отсутен Kozanostra

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1901
  • Opel Astra 2.0 DI
Одг: Opel Vectra B Bosh Pumpa
« Одговори #21 на: 20 Февруари 2014, 22:48:47 pm »
Така е нема без пари ништо ама еве како бране мкд еднаш платил ама за половична работа сега треба повторно да ја вади пумпата така да и јас сум за тоа еднаш плати и да ти се заврши работата..

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 15993
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
Одг: Opel Vectra B Bosh Pumpa
« Одговори #22 на: 20 Февруари 2014, 23:50:12 pm »
а да видите како мајстор боро упасирува механички пумпи наместо елкетронски... па па па.. наместо 500 евра репарација, па уште 100-че за извади стави, па уше едно 100-че (ако не и поише) да идете до на бугарот матичната земја, ке си купите половна механичка, за 150 и 150 на мајстор боро..ке ви ја упасира, колата ке пее и кога ке дојде ред за репарација ке се смеете... а механичка бош пумпа додека дотера до репарација, нај често колата више не е во состојба да се вози воопшто... затоа и има половни бош пумпи...
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен cupra 2

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 560
Одг: Opel Vectra B Bosh Pumpa
« Одговори #23 на: 27 Февруари 2014, 17:17:57 pm »
Препорачајте некој добар мајстор за Опел што репарира бош пумпа. Имам механички квар на бош пумпа.
бугарија ти каза бугарот! САМО ЕЛЕКТРОНИКА ништо не си напраил доле пумпата кога нечини а на vp44 пумпа менуваат транзисторите два тоа гори на електрониката и кошта 150 лева веке од сигурно видено со мои очи ти кажувам влече силна струја кога е разлокана и се разбира со гори! имало некој во некое село ама забраив како се викасе накај св.николе мислам мн го фалат а имасе едно видео на нет амам немозам да го најдам типот намести лукас пумпа механицка без електроника на овој мотор и колата летасе мн убаво примасе и работесе тоа ијас би го направил на мојата!! :D
:D :D :D

Отсутен Tome-Colt

  • Близок до администрацијата
  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4619
  • Муфљуз
Одг: Opel Vectra B Bosh Pumpa
« Одговори #24 на: 27 Февруари 2014, 17:25:29 pm »
Ш ш, Ќ ќ, Ѓ ѓ, Ж ж Ч ч. Повежбај малце.
„Јас, Филип, кењам по форуми и не треба човек ништо да ми верува. Се што пишав за брзината на возење е куп гомна од коњ.“

Отсутен cupra 2

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 560
Одг: Opel Vectra B Bosh Pumpa
« Одговори #25 на: 27 Февруари 2014, 20:14:06 pm »
а да видите како мајстор боро упасирува механички пумпи наместо елкетронски... па па па.. наместо 500 евра репарација, па уште 100-че за извади стави, па уше едно 100-че (ако не и поише) да идете до на бугарот матичната земја, ке си купите половна механичка, за 150 и 150 на мајстор боро..ке ви ја упасира, колата ке пее и кога ке дојде ред за репарација ке се смеете... а механичка бош пумпа додека дотера до репарација, нај често колата више не е во состојба да се вози воопшто... затоа и има половни бош пумпи...
ТОООО!!!! е ова е тоа вистинското кажими кој е тој и кај го има многу ме интересира, доколку мојава некад откаже нема да ја поправам ке наместам таква пумпа тоа е решение за памтивек! едино квар може да има сајла за гасот ако се скине иххихи!
:D :D :D

Отсутен Kozanostra

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1901
  • Opel Astra 2.0 DI
Одг: Opel Vectra B Bosh Pumpa
« Одговори #26 на: 27 Февруари 2014, 20:42:32 pm »
Тоа само механичка да наместиш незнам дали ќе функционира оти многу работи се наштелувани преку еку то на самата пумпа што стое плус еден куп работи управува и комп. на колата и се тоа треба да се сихронизира па да работи колата..... ???

Отсутен vectra 2.0dti 2001van

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 37
Одг: Opel Vectra B Bosh Pumpa
« Одговори #27 на: 27 Февруари 2014, 22:01:50 pm »
Zdravo,
me zainteresiraa vasite sugestii okolu popravkata na VP44 kaj OPEL.
Sakam da slusnam necie strucno mislenje dali (NE daj boze)pri popravka na elektronikata MORA da se
izvrsi i na mehanika na pumpata.

Отсутен Kozanostra

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1901
  • Opel Astra 2.0 DI
Одг: Opel Vectra B Bosh Pumpa
« Одговори #28 на: 27 Февруари 2014, 23:43:51 pm »
Vektra ти што направи бре со твојот проблем со палењето не туку се префрлај од тема во тема хахха :)

Отсутен vectra 2.0dti 2001van

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 37
Одг: Opel Vectra B Bosh Pumpa
« Одговори #29 на: 28 Февруари 2014, 09:20:24 am »
Cekam odgovor od majstorot za sloboden termin.
Ne se nosi kaj sekogo neli?