Автор Тема: Мислење за Сеат Ибица 1.9 SDI  (Прочитано 5664 пати)

Отсутен DjViXa

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 3
Мислење за Сеат Ибица 1.9 SDI
« на: 13 Февруари 2014, 17:03:33 pm »
Здраво дечки...сакам да ве прашам нешто... :)


Во план сум да земам сеат ибица  2001ва година со машина 1.9 SDI ама во план сум да купам од странство... Словенија или Бугарија...е сега /ме интересира ваше мислење за тие возила и дали можат да се увезат во Македонија...од што мислам дека се ЕУРО 2 ...а нели веќе не можат да се увезуваат возила под Еуро 3 ... Би сакал да ми кажете ваши искуства во врска со баш овие машини 1.9 SDI (или TDI)...колку се издржливи,колкава и е потрошувачката, дали се скапи за одржување?


Јас лично имам веќе направено избор од Бугарија..има 2-3 возила кои се добри на изглед, зачувани..барем на сликите.. :)


Се надевам дека ќе добијам одговор!

Поздрав

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54920
  • Махер
Одг: Мислење за Сеат Ибица 1.9 SDI
« Одговори #1 на: 13 Февруари 2014, 17:08:35 pm »
Изборот е непогрешлив, но би сугерирал да се оди на следната генерација со истиот мотор. Дека колата нема да застане - нема. Моторот е одличен. Проблеми се наоѓаат во електриката со прозорите, алармот, дисплејот во средина, жмигавци и слично. Тоа не се некои критични проблеми, но треба да се адресираат на таа генерација. Да знаеш дека постојат. Инаку од механички проблеми барем таму се сведени на минимум.

Отсутен Vlatce-Vectra

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5620
Одг: Мислење за Сеат Ибица 1.9 SDI
« Одговори #2 на: 13 Февруари 2014, 17:34:14 pm »
Generacija od 2003 znaci model ponov od tvojot zacrtan 6L  ima kolega moj SDI.Deckoto zivee vo zelenikovo a raboti vo centar i sekoj den patuva so kola.Voziloto do sega go ima nekoj 3 god. I ama bukvalno nikakov izdatok do sega.samo sto ja zema napravi golem servis sve smeni potrosen materijal i nakrivi kapata.Kolata na -10 pali bez problem zimo.leto odlicno se pokaza i so mehanika i so elektrika ednostavno prezadovolen e.
Edina greska e sto e kolata so 2 vrati a on e familijaren so 2 mali deca.
Ova znaci sve ti kazuvam za model ponov od tvojot sto go baras.ti sakas taa miniserija redizajn 2-3 godini sto izleze so golem displej na centralna konzola..

Отсутен МулевР

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1375
  • Велешанче
Одг: Мислење за Сеат Ибица 1.9 SDI
« Одговори #3 на: 13 Февруари 2014, 17:52:57 pm »
Ние имаме Сеат Ибица 1.9 SDI 2002 година. Потрошувачката е околу 5.5 градска, околу моторот нема никаков проблем. Имаат мана само со централното отклучување т.е треба повеќе пати да притиснеш за да се отклучи или заклучи некоја врата, но тоа се средува со тоа што се вадат тапацирите и се подмачкуваат механизмите. Татко ми ја има истата на работа па за тоа и се решивме да купиме токму 1.9 SDI бидејќи моторот е одличен. Мислам дека нема да згрешиш ако земеш Ибица. Поздрав  :)
Project car: Opel Kadett C
Daily 1: Opel Corsa E
Daily 2: Yugo Koral 1.1i

Отсутен DjViXa

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 3
Одг: Мислење за Сеат Ибица 1.9 SDI
« Одговори #4 на: 13 Февруари 2014, 18:02:13 pm »
Ви благодарам на одговорите....јас разбрав дека имат Голф мотори...само ме интересираше како стојат со издржливоста и потрошувачката...веќе го добив одговорот!

е сега ме интересира уште за увозот...барав на страната на царината на РМ, ама не успеав да најдам каков мотор имаат овие и дали можам да ја увезам од странство..

Отсутен Vlatce-Vectra

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5620
Одг: Мислење за Сеат Ибица 1.9 SDI
« Одговори #5 на: 13 Февруари 2014, 20:29:34 pm »
od kade i daja mknes racunaj 600 evra  eventualno nesto plus davacki kje imas  + registracija i tablici..
Znaci kola daja platis gore 1500 + 600 + registracija i tablici+ trosok so kje ides za bugarija prevoz jadenje  vreme ete ti ja grubo cenata

Отсутен Mario_306

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1177
  • Тоа ти е релативна работа...
Одг: Мислење за Сеат Ибица 1.9 SDI
« Одговори #6 на: 13 Февруари 2014, 23:58:43 pm »
Само биди претпазлив чим земаш од Бугарија, затоа што има доста преваранти, прават глупости многу, склопуваат од шест коли една итн... Не викам дека неможе да се најде добра, ама стриктно во Бугарија се најлошите коли односно целото "ѓубре" од европа, а што друго би очекувал од држава во која 80% од населението се цигани... Мој совет ти е најдобро да си видиш некоја кола од Швајцарија, Австрија, Италија или Германија... Превозот од Италија ти е околу 300-350 евра, од Швајцарија и Австрија ти е околу 250-300 евра, а од Германија 400-500 евра, ама сигурно ти кажувам дека ќе најдеш подобри коли од Бугарија... Значи да не испадне дека ти наметнувам мислење, ти си знаеш најдобро сепак, ама ова е најдобронамерен совет од мене... А иначе атмосферски дизел( тука спаѓаат SDI,D) се знае, нема смрт, со други зборови речено ќе те надживее... Еве една страна за огласи во италија http://www.subito.it/, па ѕирни си некоја кола... :)

Офтопик: Чичко ми има цитроен zx 1.9D над 200к км има поминато, а моторот си преде и без поголем дефект е колата до сога... Колата е земена од кај наши роднини кои имаа пежо 306 со истиот мотор 1.9D, но сега колата е продадена, они беа први газди и имаа поминато повеќе од 280к км со пежото и си спиеше моторот и исто без ниту еден поголем дефект, едноставно се бесмртни овие дизели... :)
Давам шлогиран дедо, или го менвам за друга недвижнина :)
;D ;D ;D

Отсутен Drive-r

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7476
  • FB Vlecna Suzba Niko-m
Одг: Мислење за Сеат Ибица 1.9 SDI
« Одговори #7 на: 14 Февруари 2014, 00:03:28 am »
Кои дизни се поскапи од сди или тди?

Отсутен nsx-r

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9213
Одг: Мислење за Сеат Ибица 1.9 SDI
« Одговори #8 на: 14 Февруари 2014, 00:04:47 am »
кој ти дизни кај сди бе :D

Отсутен DarthJe5us

  • Авиону, сломићу ти крила..
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20106
Одг: Мислење за Сеат Ибица 1.9 SDI
« Одговори #9 на: 14 Февруари 2014, 00:07:07 am »
Толку гласно му преде колата на чичко ти цело маало што го буди. ;D

Отсутен Drive-r

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7476
  • FB Vlecna Suzba Niko-m
Одг: Мислење за Сеат Ибица 1.9 SDI
« Одговори #10 на: 14 Февруари 2014, 00:09:02 am »
^^
Како што знам принципот е ист како кај карбураторските бензински, а тој што правев муабет да му го турам кога заправевме муабет за дизни сди вели биле мн. поскапи што ме зачуди па ае да прашам.

Отсутен Mario_306

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1177
  • Тоа ти е релативна работа...
Одг: Мислење за Сеат Ибица 1.9 SDI
« Одговори #11 на: 14 Февруари 2014, 00:12:10 am »
Толку гласно му преде колата на чичко ти цело маало што го буди. ;D

Абе важно си преде, гоблени везе партали прави... хаха  ;D  ;D
Давам шлогиран дедо, или го менвам за друга недвижнина :)
;D ;D ;D

Отсутен alekohrid

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 90
Одг: Мислење за Сеат Ибица 1.9 SDI
« Одговори #12 на: 14 Февруари 2014, 00:39:10 am »
sdi е далеку подобар избор од обичен дизел но далеку полош од tdi
тди троши мах 0.5 литри повеќе од сди но 50% подобри перформанси
и во најлош случај да се расипе турбото на тди ќе ги има перформансите на сди затоа доплатиси некое евро плус и земиси тди

Отсутен Mario_306

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1177
  • Тоа ти е релативна работа...
Одг: Мислење за Сеат Ибица 1.9 SDI
« Одговори #13 на: 14 Февруари 2014, 00:45:36 am »
sdi е далеку подобар избор од обичен дизел но далеку полош од tdi
тди троши мах 0.5 литри повеќе од сди но 50% подобри перформанси
и во најлош случај да се расипе турбото на тди ќе ги има перформансите на сди затоа доплатиси некое евро плус и земиси тди

Читаш ти што пишуваш воопште, или колку да се напише нешто ??
Давам шлогиран дедо, или го менвам за друга недвижнина :)
;D ;D ;D

Отсутен DareBmw

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4305
  • К’мет
Одг: Мислење за Сеат Ибица 1.9 SDI
« Одговори #14 на: 14 Февруари 2014, 00:49:06 am »
Па така е како што вика човекот,сигурно СДИ не е подобро од ТДИ..