Автор Тема: Совет за поврзување диоди ?!  (Прочитано 2837 пати)

Присутен n1kola

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6728
  • French diamond
Совет за поврзување диоди ?!
« на: 07 Февруари 2014, 15:03:41 pm »
На запалката од колата имам поврзано уште една запалка од друга кола за модулаторче, е сега поврзам и девет диоди од овие ЛЕД траките исто на него, арно ама прочаде дополнителната запалка и не работи. Струја иди диодите и фабричкиот упаљач си работат.

Прашањето ми е дали е можно да му е голем терет на струјата и да неможи да ги работи сите три работи, па да си напрам беља ?? И ако да на што да ги поврзам диодите ?
« Последно менување: 07 Февруари 2014, 18:30:09 pm n1kola »

Присутен n1kola

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6728
  • French diamond
Одг: Совет за поврзување диоди ?!
« Одговори #1 на: 07 Февруари 2014, 18:30:56 pm »
Грешка, запалките двете работат изгоре само модулаторот кој беше во дополнителната запалка. Ама пак шубе ми е да ги врзам и диодите на него.

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54920
  • Махер
Одг: Совет за поврзување диоди ?!
« Одговори #2 на: 07 Февруари 2014, 18:33:08 pm »
Ако не надминеш 100W нема да има проблем.

Отсутен Pistorij

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 984
  • ECU rejected...
Одг: Совет за поврзување диоди ?!
« Одговори #3 на: 07 Февруари 2014, 18:36:11 pm »
Ако зимаш од упаљачот струја за диодите нема зашто да ти биде шубе, feel free. За другово не те разбрав модулатори други упаљачи ова она :)

Отсутен x01

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 729
Одг: Совет за поврзување диоди ?!
« Одговори #4 на: 07 Февруари 2014, 18:38:39 pm »
Можно е да го имас погрешено поларитетот на дополнителниот упалјач кој го имаш вградено па затоа ти прегорел модулаторот.

Присутен n1kola

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6728
  • French diamond
Одг: Совет за поврзување диоди ?!
« Одговори #5 на: 07 Февруари 2014, 18:40:37 pm »
Епа на фабричкиот упаљач има поврзано уште еден дополнителен упаљач, значи два се врзани еден со друг... и од еден од нив сакам да земам струја и за диодите. Да не му дојди многу на инсталацијата, да не ми рикни нешто...

Да x01 можно е грешно да го поврзав... оти пробав и така и обратно жиците и зачаде  :)

Отсутен x01

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 729
Одг: Совет за поврзување диоди ?!
« Одговори #6 на: 07 Февруари 2014, 18:55:37 pm »
Па тоа е не може да биде друго.купи си нов модулатор и користи инструмент за да го поврзеш упалјацот средниот пат.Или побарај помош од некој искусен да ти го поврзе.

Присутен n1kola

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6728
  • French diamond
Одг: Совет за поврзување диоди ?!
« Одговори #7 на: 07 Февруари 2014, 19:13:56 pm »
Да да ум за друг пат, модулатор имам друг резерва. Утре ќе пробам пак ќе ги врзам и ќе пратам да не зачади нешто некој сат  ;D

Отсутен 386ka

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 863
  • Am386 DX/DXL-40
Одг: Совет за поврзување диоди ?!
« Одговори #8 на: 07 Февруари 2014, 19:36:19 pm »
Модулатор - ФМ модулатор!?

Присутен n1kola

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6728
  • French diamond
Одг: Совет за поврзување диоди ?!
« Одговори #9 на: 07 Февруари 2014, 19:39:31 pm »
Да

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 15993
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
Одг: Совет за поврзување диоди ?!
« Одговори #10 на: 08 Февруари 2014, 23:58:55 pm »
Грешка, запалките двете работат изгоре само модулаторот кој беше во дополнителната запалка. Ама пак шубе ми е да ги врзам и диодите на него.

диодите толку малку влечат струја да ке се почудиш. можеш не 9 ами 999 да ги врзеш и на упаљачот да ги врзеш, нема ни да се закашла ни да зачури... во миливати се мерат диодите... слободно терај работа...

п.с. куме изгоре ти кесе (модулаторот) 500-ки отидоа.. а локалец мајстор ке ти го приповрзеше за 100-200 денари... кога викам деца. не се чепкајте кај што не ви е место не слушате. остајте на стручни луѓе да си ја завршат работата....
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен Angel_1.3

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1472
  • VOLVO C30
Одг: Совет за поврзување диоди ?!
« Одговори #11 на: 09 Февруари 2014, 18:48:39 pm »
Aj koga sme kaj diodite da ne otvaram tema da prasham tuka.Dali moze na diodna lenta vgradena vnatre vo instrumentalnata tabla da se povrze potenciometar ??? Poshto svetlinata e jaka epten,so potenciometar da se regulira

Отсутен Dj_oko

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 90
Одг: Совет за поврзување диоди ?!
« Одговори #12 на: 26 Февруари 2014, 22:34:33 pm »
Со потенциометар тешко дека ке завршиш работа, треба да е со мала вредност ~100 оми а со поголема моќност (зависи од потрошувачката на диодите). На интернет можеш да најдеш некоја шемичка со PWM регулација (ако ти е економски исплатливо) ама побарај некој постручен да ти ја поврзе зошто гледам не си многу по електроникава  :)

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 34046
  • Таков е животот... јебига
Одг: Совет за поврзување диоди ?!
« Одговори #13 на: 26 Февруари 2014, 22:52:30 pm »
Грешка, запалките двете работат изгоре само модулаторот кој беше во дополнителната запалка. Ама пак шубе ми е да ги врзам и диодите на него.

диодите толку малку влечат струја да ке се почудиш. можеш не 9 ами 999 да ги врзеш и на упаљачот да ги врзеш, нема ни да се закашла ни да зачури... во миливати се мерат диодите... слободно терај работа...

п.с. куме изгоре ти кесе (модулаторот) 500-ки отидоа.. а локалец мајстор ке ти го приповрзеше за 100-200 денари... кога викам деца. не се чепкајте кај што не ви е место не слушате. остајте на стручни луѓе да си ја завршат работата....

У мое време децата све чепкаа и во све се разбираа. Сега ко некои дебили.... јајцата да си ги избричат мајстор ќе бараат.
Нека си прочепка нека си научи од искуство. Ќе знае за остатокот од животот.

Присутен n1kola

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6728
  • French diamond
Одг: Совет за поврзување диоди ?!
« Одговори #14 на: 26 Февруари 2014, 23:37:46 pm »
Мене не ми е став да прочепкам, баш мерак имам во се да гибам и сам да пробам да попрам нешто.. арно ама ако го заебам то нештото, се нема работа и ќе треба да барам од старио пари да барам за да го носам на мајстор, зато не ми се гиба во се  ;D  Инаку диодите светат без проблем скоро месец дена.