Автор Тема: Проблем со мотор  (Прочитано 7508 пати)

Отсутен Bicikle

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10281
Проблем со мотор
« на: 23 Јули 2011, 21:23:57 pm »
При работа на V2 мотор од Suzuki Intruder низ едниот ауспух се слуша силно пукање а одвреме навреме излага пламен. Што може да биде проблемот ?
Исто така од истиот ауспух излегува претежно ладен воздух и моторот не работи мирно , ве молам за помош и ви благодарам однапред.

Отсутен SaleSk

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6101
  • 69
Одг: Проблем со мотор
« Одговори #1 на: 23 Јули 2011, 21:57:00 pm »
Палењето не ти е добро...
Dusevno bolniot covek nikogas ne napagja bez pricina.Po toa se razlikuva od normalnite ludje.

Отсутен Bicikle

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10281
Одг: Проблем со мотор
« Одговори #2 на: 23 Јули 2011, 22:19:50 pm »
мислиш рание-касние нешто во тој стил? Може ли да е вентил добро да не затвара или да заглавува?

Отсутен SaleSk

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6101
  • 69
Одг: Проблем со мотор
« Одговори #3 на: 23 Јули 2011, 22:34:17 pm »
Мора да го види мајстор...Може и од тоа...Знам на времето ако палењето е лошо знае да пука низ ауспух...Е сеа какво палење има моторот неам појма. Ипак некој повеќе што се разбира ке ти одговори...Ја ова онака колку да дадам смерник...
Dusevno bolniot covek nikogas ne napagja bez pricina.Po toa se razlikuva od normalnite ludje.

Отсутен marsher

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3177
    • smchiptuning
Одг: Проблем со мотор
« Одговори #4 на: 23 Јули 2011, 22:55:44 pm »
мислиш рание-касние нешто во тој стил? Може ли да е вентил добро да не затвара или да заглавува?
Може..

Отсутен mrmut

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 731
    • http://VisitsToMoney.com/index.php?refId=601060
Одг: Проблем со мотор
« Одговори #5 на: 24 Јули 2011, 02:23:16 am »
Палењето не ти е добро...

Ако е до паленјето се манифестира и на другиот цилидер и ќе пука од двата ауспуха, ова не е до паленје моја претпоставка да се проба прво со свекица и ако има кабел ако не менува ништо ода е до вентил или нешто околу вентилот (лабав ,стегната ,подизач ,клацкалка ,итн)

Отсутен Bicikle

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10281
Одг: Проблем со мотор
« Одговори #6 на: 24 Јули 2011, 20:03:13 pm »
auuu ... ne saka da e ventilot :( inace imat dve bombini, za sekoaj baska elektronsko plaenje, ja meniv svekicata, namesto platina na dinamoto ima nesto...

Отсутен marsher

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3177
    • smchiptuning
Одг: Проблем со мотор
« Одговори #7 на: 24 Јули 2011, 20:09:31 pm »
auuu ... ne saka da e ventilot :( inace imat dve bombini, za sekoaj baska elektronsko plaenje, ja meniv svekicata, namesto platina na dinamoto ima nesto...
Ако се одвоени , независни системите за палење на секој цилиндер, тогаш, прво таму барај го проблемот.
На динамото треба да има сензор , кој треба да чита од метален диск или евентуално два сензора, за секој цилиндер посебно.Ако можеш постирај слика, да ни биде појасна работава. ???
« Последно менување: 24 Јули 2011, 20:11:24 pm marsher »

Отсутен Bicikle

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10281
Одг: Проблем со мотор
« Одговори #8 на: 25 Јули 2011, 01:23:52 am »
http://www.4shared.com/get/4KgqUTHs/Suzuki_VS1400_Intruder_87-03_-.htm
Овде ја иам електричната инсталација во последните страници. Инку, колку што видов има намотки блиску динамото за детекција на движење, од тука оди во електронсото палење, па ан бомбина па на свеќица. На свечица фрла искра. се штелува ова палењево порано-покасно ?

Отсутен marsher

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3177
    • smchiptuning
Одг: Проблем со мотор
« Одговори #9 на: 25 Јули 2011, 07:55:17 am »
Го симнав фајлов, но при одзипување ми јавува дека датотеката е корумпирана.Ќе треба со комисијата за антикорупција да видам шо е работава. ;D

Отсутен mrmut

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 731
    • http://VisitsToMoney.com/index.php?refId=601060
Одг: Проблем со мотор
« Одговори #10 на: 25 Јули 2011, 18:37:22 pm »
Го симнав фајлов, но при одзипување ми јавува дека датотеката е корумпирана.Ќе треба со комисијата за антикорупција да видам шо е работава. ;D

Јас мислам со полиција ќе ми дојдат за ова.. ;D

Како и да е овја мотор има CDI палење тоа се состои и од електроника.
Ај со мобилен или фото апарат во рака и сликни и нмести овде да се види со е бељата , направи неколку групни готни од магнетот со калемите и како идат каблите.

Отсутен mrmut

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 731
    • http://VisitsToMoney.com/index.php?refId=601060
Одг: Проблем со мотор
« Одговори #11 на: 25 Јули 2011, 19:16:18 pm »
Kalemot izgleda vaka i proizveduva strula za pobuda na bombinite i svetla i ostanati raboti okolu...



Instalacijata e ovaa



i spored ova dvete bombini se nezavisni Aj izvadi ja bombinata od cilinderot kade nama detonacii i stavi ja na onoj cilinder kade ima detonacii i obratno , odnosno izratiraj gi bombinite so cilindrite i probaj dali ispravniot cilinder ke pocne da puka.

Отсутен marsher

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3177
    • smchiptuning
Одг: Проблем со мотор
« Одговори #12 на: 25 Јули 2011, 21:19:56 pm »
Ако е сликата од тој мотор, за секоја бобина имаш посебно сензорче, се гледаат на сликата.Околу  намотката треба да поминува метален диск со отсечен отвор, на кое место дава сигнал за палењето.Можно е да се и два отвори.Пробај прво со бобините, ако не ќе треба да се измерат сензорите кои мислам дека се индуктивни.Ги има и на шемата, претставени се како индуктивни.А доколку и тоа е во ред останува електронскиот модул кој ги обработува сигналите од сензорите и ги активира бобините во погоден момент.

Отсутен Bicikle

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10281
Одг: Проблем со мотор
« Одговори #13 на: 25 Јули 2011, 23:36:49 pm »
Да сликата е од тој мотор, инаку денеска го отворив до подигачите, мислев дека е некој вентил, ама уљени беа, така да најверојатно е до тоа... исто така и компресијата беше доволно јaka. "црната кутија" т.е. електрониката од палењето е некако залиена цела така да ен можев да ја отворам и да видам што е како е... може да е до карбураторот нешто бензин да иди многу? и ако знаете некој добар мајстор за мотори да ми препорацате ..

Отсутен mrmut

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 731
    • http://VisitsToMoney.com/index.php?refId=601060
Одг: Проблем со мотор
« Одговори #14 на: 26 Јули 2011, 20:07:36 pm »
Ако е сликата од тој мотор, за секоја бобина имаш посебно сензорче, се гледаат на сликата.Околу  намотката треба да поминува метален диск со отсечен отвор, на кое место дава сигнал за палењето.Можно е да се и два отвори.Пробај прво со бобините, ако не ќе треба да се измерат сензорите кои мислам дека се индуктивни.Ги има и на шемата, претставени се како индуктивни.А доколку и тоа е во ред останува електронскиот модул кој ги обработува сигналите од сензорите и ги активира бобините во погоден момент.

 ;D(да ми беше на мене до сега цел ќе го растурев) ;D

Убаво ти вика @marsher  пробај со сензорите (мене повеќе ме влече на вентил ???) ништо на те кошта индуктивни сензори се мерат со унимер има или нама отпор или дали имаар голема разлика (а за ветил види дали двата усисни и издувни центили од подизаците се одазецени исто или оној цилиндер што пука има разлика ??? ) какви мајстори ако малце ти фаќа умот и ти работат рачињета сам ќе го направиш.

„Јас ако давав пари по мајстори ги збогатив сите мајстори за БУБА и ЦИТРОЕН.“ ;D ;D
« Последно менување: 26 Јули 2011, 20:14:04 pm mrmut »