Автор Тема: Каталог за делови  (Прочитано 100327 пати)

Отсутен Diesel

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6103
Одг: Каталог за делови
« Одговори #90 на: 23 Ноември 2020, 10:31:26 am »
Ми се јавија сабајле.

Една од нарачките ја немале на лагер, понеделник или вторник ќе добијат роба. Ме прашаа дали да пратат сега што имаат или да почекаат се да стигне. Не ми е итно, ќе почекам, кажаа дека не е проблем.

Вака услужливи по телефон, добар впечаток ми остави дечкото.

Отсутен Power to the people

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6285
  • Медалист, Олимпијада за Сарказам Перу '98
Одг: Каталог за делови
« Одговори #91 на: 23 Ноември 2020, 17:04:00 pm »
Да, јас апсолутно сакам без човечки контакт да си нарачам делови ама си треба бројче на шасиичка да укуца некој чичко во систем и да ти даде токму тоа што ти треба. :)

Ова шо го бараш никаде го нема, оди на било кој производител пример на филтри и одбери ја твојата кола во каталогот, дали по шасија или мануелно, и ќе ти излезат сите верзии филтри шо постојат за тој модел. Ако има две верзии и имаш среќа ќе пишува што е разликата, ако не со враќање.

Тоа е тоа, или ти ќе се замараш или ќе го оставиш мајсторот да порачува. Кој утни тој го јаде стапот. ::)

Отсутен Diesel

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6103
Одг: Каталог за делови
« Одговори #92 на: 23 Ноември 2020, 18:46:18 pm »
Една од причините зошто купувам само Хенгст. Ги знам точно по шифра.

А ако купувам друг бренд, пак имам основа од Хенгст да ги проверам по димензии.

Отсутен Diesel

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6103
Одг: Каталог за делови
« Одговори #93 на: 05 Декември 2020, 19:45:17 pm »
Апдејт на нарачката од autocentar.mk

Стаса, кога кажаа, што нарачав. За прв пат, позитивно искуство.

Ми изгледа дека стален муштерија ќе им бидам.

Отсутен Kozanostra

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1901
  • Opel Astra 2.0 DI
Одг: Каталог за делови
« Одговори #94 на: 07 Декември 2020, 20:39:49 pm »
Супер значи може да си порачаме делови од кај нив ...

Отсутен Molec

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4751
  • (Oo\(|||)°(|||)/oO)
Одг: Каталог за делови
« Одговори #95 на: 03 Април 2021, 09:10:43 am »
Носи некој делови од странство сеуште?


Отсутен smole

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3023
Одг: Каталог за делови
« Одговори #96 на: 08 Април 2021, 19:33:32 pm »
Налетав на солунски сајт за делови за кола - https://carshop.com.gr

Отсутен is200

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 241
Одг: Каталог за делови
« Одговори #97 на: 28 Април 2021, 22:33:51 pm »
Планирам да менувам свеќици па ме интересира дали тоа што се продава кај нас во продавниците се исклучиво оригинални делови или се наидува и на фалсификати?
Од каде можам да набавам оригинални DENSO или NGK свеќици?

Благодарам
Made in Japan ☮

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43553
  • Il Moderatore
Одг: Каталог за делови
« Одговори #98 на: 28 Април 2021, 22:37:26 pm »
Планирам да менувам свеќици па ме интересира дали тоа што се продава кај нас во продавниците се исклучиво оригинални делови или се наидува и на фалсификати?
Од каде можам да набавам оригинални DENSO или NGK свеќици?

Благодарам
Мислиш обратно „дали тоа што се продава кај нас се исклучиво фалсификати, или се наидува и на оригинали“ :)
NGK ги имаше во АвтоЛидер, ама не оној чаирскиот, туку оној спроти олимписки базен. http://www.avtolider.mk/?str=3&red=4&jazik=mk

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен is200

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 241
Одг: Каталог за делови
« Одговори #99 на: 28 Април 2021, 22:51:15 pm »
Планирам да менувам свеќици па ме интересира дали тоа што се продава кај нас во продавниците се исклучиво оригинални делови или се наидува и на фалсификати?
Од каде можам да набавам оригинални DENSO или NGK свеќици?

Благодарам
Мислиш обратно „дали тоа што се продава кај нас се исклучиво фалсификати, или се наидува и на оригинали“ :)
NGK ги имаше во АвтоЛидер, ама не оној чаирскиот, туку оној спроти олимписки базен. http://www.avtolider.mk/?str=3&red=4&jazik=mk
Песимистот и оптимистот :) Не сакав да звучам негативно, инаку се согласувам со тоа што го кажа :)

Се отепав од пребарување на информации онлајн за да научам како да ги препознавам кои се оригинални свеќици и испаѓа дека за да се запознае човек подобро мора да најде последни/најнови информации поврзани со оваа проблематика бидејќи кинезите постојано држат чекор со промените кај оригиналите и тоа што некогаш било различно веќе не е и сега веројатно има нешто ново кое исто така за скоро ќе биде ископирано и додадено кај фалсификатите. И така - спептик сум дека сум способен успешно да препознаам фалсификат :|

Конкретно заинтересиран сум за NGK свеќици, модел LPG. Колку е сигурна набавката од АвтоЛидер? Дали можам да бидам 100% сигурен дека ќе добијам оригинални делови?
Made in Japan ☮

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43553
  • Il Moderatore
Одг: Каталог за делови
« Одговори #100 на: 28 Април 2021, 22:58:36 pm »
Јас не можам да ти гарантирам и да ти кажам дали можеш да бидеш 100% сигурен, можда ако им побараш увозна декларација...?
Моето искуство со свекици за twinspark (не баш ефтина роба) беше позитивно на два пати од таму. Сега свеќици си набавувам од овластен сервис, оригиналните за моите бензинци се NGK.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен is200

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 241
Одг: Каталог за делови
« Одговори #101 на: 28 Април 2021, 23:19:02 pm »
Јас не можам да ти гарантирам и да ти кажам дали можеш да бидеш 100% сигурен, можда ако им побараш увозна декларација...?
Моето искуство со свекици за twinspark (не баш ефтина роба) беше позитивно на два пати од таму. Сега свеќици си набавувам од овластен сервис, оригиналните за моите бензинци се NGK.

Не верувам дека би ми покажале увозна декларација мене како на физичко лице. Можеби грешам.
Ако не е тајна - што те натера да се обратиш во овластен сервис за свеќици? Зарем не е таму поскапо?
Made in Japan ☮

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43553
  • Il Moderatore
Одг: Каталог за делови
« Одговори #102 на: 28 Април 2021, 23:37:46 pm »
Не верувам дека би ми покажале увозна декларација мене како на физичко лице. Можеби грешам.
Ако не е тајна - што те натера да се обратиш во овластен сервис за свеќици? Зарем не е таму поскапо?

Peace of mind веројатно. А и не е нешто страшно со цените. 3500 ден. комплет свеќици за 159-ката, 3400 ден. комплет свекици за MiTo-то.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен AllMightyMe

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7038
Одг: Каталог за делови
« Одговори #103 на: 29 Април 2021, 08:39:13 am »
Јас не можам да ти гарантирам и да ти кажам дали можеш да бидеш 100% сигурен, можда ако им побараш увозна декларација...?
Моето искуство со свекици за twinspark (не баш ефтина роба) беше позитивно на два пати од таму. Сега свеќици си набавувам од овластен сервис, оригиналните за моите бензинци се NGK.

Не верувам дека би ми покажале увозна декларација мене како на физичко лице. Можеби грешам.
Ако не е тајна - што те натера да се обратиш во овластен сервис за свеќици? Зарем не е таму поскапо?

Во нашиве продавници биди среќен "Добар ден" да ти кажат, а камоли пак увозни декларации. Шала на страна, такви документи се недостапни за повеќето вработени а камо ли пак за потрошувачи.

Бидејќи свеќиците не се нешто габаритна роба, имаш варијанта и со онлајн нарачка, секако од проверени места.
Инаку јас сум се водел по тоа дали продавницата во МК ја има ма страната на производителот како овластен.

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43553
  • Il Moderatore
Одг: Каталог за делови
« Одговори #104 на: 29 Април 2021, 09:21:28 am »
И ФАС-ВАС носат NGK http://www.fasvas.com.mk/delovi.php


Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.