Автор Тема: Проблем со ременица на брегаста кај Рено Сеник  (Прочитано 2774 пати)

Отсутен banjifiko

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 130
Се случи на два-три пати откако залади, при палење да се слушне некој звук на штракање (3-4 сек) и потоа ќе го снема и се си е најнормално. Се работи за Scenic II 1,6 16v 2004год. Што со помош на чичко Гугле, што од мајстори, дојдов до сознание дека се работи за ременицата на брегаста, која има луфта најверојатно, (dephaser pulley). Како и да е, најверојатно ќе треба да се смени, па прашањето ми е дали некој имал слично искуство, колку е сериозен кварот и како најлесно (најефтино) да се реши.

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 15993
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
Одг: Проблем со ременица на брегаста кај Рено Сеник
« Одговори #1 на: 17 Декември 2013, 10:10:46 am »
јас мислам дека си грешка. неможе да ти ШТРАКА ременица на брегаста и после 3-4 секунди да престане. тоа неможе да се случи. бидејки претпоставувам дека од таму си го слушнал звукот како доаѓа, па си дошол до заклучок дека е тоа, мое мнение е дека хидроподизачите на вентилите штракаат на ладно. и тоа во ладни-зимски периоди е сосема нормално за возило кое нема соодветно масло турено односно маслото му е малку по густо или по ретко од нормалното. има и мали шанси пумпа за масло да ослабела, но повторувам, дека тоа не е ништо страшно и не треба да се мења ништо, освен можеби маслото (и филтерот секако)...
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен banjifiko

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 130
Одг: Проблем со ременица на брегаста кај Рено Сеник
« Одговори #2 на: 17 Декември 2013, 10:38:42 am »
Масло имам сменето пред околу 5000 км (10 месеци), 5-40 ЕЛФ, нивото е во ред, инаку до заклучокот дојдов поради укажувањата од сервис (Витадела) дека овој тип на мотор има проблем со оваа рменица. Плус налетав на следново чепкајќи по интернет.
http://www.renaultforums.co.uk/showthread.php?t=132928

Отсутен Bu$aV MeGaNe

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1855
  • Renault Megane R26
Одг: Проблем со ременица на брегаста кај Рено Сеник
« Одговори #3 на: 17 Декември 2013, 10:43:18 am »
Варијабилна ременица на брегастата(мислам дека вака беше) Ја менував кај мене на бензинецот.Не е ништо сериозно,ако не те нервира ќе тера уште долго време,мене ме нервираше нормално ја сменив и чинеше колку што памтам околу 3000-4000ден ама не ме држи за збор.
Ќе ти ја смени било кој што се занимав со Рено,не е ништо страшно!

Прашај за цени по продавнициве за авто делови.

Процит 023212712

Унионтрејд  023064905

Отсутен banjifiko

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 130
Одг: Проблем со ременица на брегаста кај Рено Сеник
« Одговори #4 на: 17 Декември 2013, 10:47:30 am »
Ако е толку, полесно се дише. Добив информација дека е околу 9000-ки без работна рака, плус дека мора да се смени и каишот, без разлика кога е сменет и дали е во добра состојба. Автомобилот го земав со извршен голем сервис пред една година, но по се изгледа ова не било влезено во комплетот за промена.

Отсутен Bu$aV MeGaNe

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1855
  • Renault Megane R26
Одг: Проблем со ременица на брегаста кај Рено Сеник
« Одговори #5 на: 17 Декември 2013, 10:58:14 am »
Јави се по продавнициве прашај,ама мислам дека е далеку од 9000.Никакви каиши нема потреба да се менуваат,ти ќе бараш да ти ја променат ременицата,а они може да обесуваат колку сакаат.
Прашај и во сервис Нико,колку би било сосе промена.Прашај и во сервисот на првомајска кај што беше Аутомотив,и тие дечки имаат коректен однос.

Отсутен Prcot

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3460
Одг: Проблем со ременица на брегаста кај Рено Сеник
« Одговори #6 на: 17 Декември 2013, 11:16:48 am »
Тие на Првомајска се Витадела, колку што разбрав бил таму. Јави се во сервис Нико 1 на 321 4444. Поздрав.

Отсутен banjifiko

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 130
Одг: Проблем со ременица на брегаста кај Рено Сеник
« Одговори #7 на: 17 Декември 2013, 11:27:42 am »
Се јавив и во Нико. Без да отворат не можат да бидат сигурни дека е тоа, бидејќи механички квар не се покажува на тестер, а самиот квар не се јавува постојано. Ќе поминам идната недел кога ќе бидам посободен, па ќе пишам за развојот. Благодарам на сите за советите.

Отсутен Bu$aV MeGaNe

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1855
  • Renault Megane R26
Одг: Re: Проблем со ременица на брегаста кај Рено Сеник
« Одговори #8 на: 17 Декември 2013, 11:52:03 am »
Spored simptomite mora da e toa,nema sto da otvaraat ali neka im bide.
Mozele da ti kazat cena orentaciono.

Отсутен n1kola

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6728
  • French diamond
Одг: Проблем со ременица на брегаста кај Рено Сеник
« Одговори #9 на: 17 Декември 2013, 13:23:35 pm »
Исто и кај мене почна од лани да тропка, првото палење на ладно се слуша тк-тк-тк-тк и го снемва... се немам распрашано што можи да биди, ќе видам сега ми се ближи сервис за масло па ќе му кажам да ја слушнат мајсторите. Кај мене е 1.6 8V, постара генерација.


Далеку потивок и "понежен"е звукот од овај на клипчето


Отсутен Peconi

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2948
Одг: Проблем со ременица на брегаста кај Рено Сеник
« Одговори #10 на: 17 Декември 2013, 13:30:13 pm »
јас мислам дека си грешка. неможе да ти ШТРАКА ременица на брегаста и после 3-4 секунди да престане. тоа неможе да се случи. бидејки претпоставувам дека од таму си го слушнал звукот како доаѓа, па си дошол до заклучок дека е тоа, мое мнение е дека хидроподизачите на вентилите штракаат на ладно. и тоа во ладни-зимски периоди е сосема нормално за возило кое нема соодветно масло турено односно маслото му е малку по густо или по ретко од нормалното. има и мали шанси пумпа за масло да ослабела, но повторувам, дека тоа не е ништо страшно и не треба да се мења ништо, освен можеби маслото (и филтерот секако)...

кај мене пумпата не го крева уљето одма т.е најверојатно е ослабена и првите 6/7 секунди чукаат подизачите али не му се замарам толку :)

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43559
  • Il Moderatore
Одг: Проблем со ременица на брегаста кај Рено Сеник
« Одговори #11 на: 17 Декември 2013, 13:33:19 pm »
Охоо, и после алфа имала проблем со варијатор! Читам по нетов, овие бетер биле ;D

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Cuore Sportivo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17675
  • Alfa155 & AlfaGT
Одг: Проблем со ременица на брегаста кај Рено Сеник
« Одговори #12 на: 17 Декември 2013, 13:39:10 pm »
Ќути имало и бетер :D