Автор Тема: Средство за "затнување“ дупчиња во системот за вода во мотор  (Прочитано 1958 пати)

Отсутен MaNDiL

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 356
Ај сеа вака да објаснам шо сакам.

Пунтото ми губи вода. Ѕирнато е , водната пумпа е отидена. Набавив нова италијанска Metelli . Вечер ми е договорен сервис.
Е сеа ми спомиња еден колега. Вика више ако испуштате од цел систем вода, што веројатно ќе се испушта ? ( не знам) , имало некое средство од Wurth ли и некое друго, кое се раствара со вода , треба да пројде низ системот и ги затвари сите почетни линиики дупчиња минијатурни и такви работи во системот.

Има некој некакво искуство со вакво нешто и ако има нека каже :)
You can sleep in your car, but you can't race your house.

Отсутен SaleSk

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6101
  • 69
Имаш Сонакс, перфектно средство, но не е трајно решение...
Тоа да го имаш на ум...Одприлике трае година дена, или година ипол...
200 денари го имаш секаде...
Dusevno bolniot covek nikogas ne napagja bez pricina.Po toa se razlikuva od normalnite ludje.

Отсутен Sashe90

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 718
Чим ке треба да менуваш водна пумпа види си во каква состојба ти е ребрестиот и затегачите ако има било каков сомнеж менувај и така за работна рака исто ке ти земе.

Отсутен MaNDiL

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 356
Сменети ми се тие пред 6 месеци. Не знам како не ја видовме водната пумпа тогаш.


А тоа сонаксот , го ставаш во водата било кога или вака кога се менува
You can sleep in your car, but you can't race your house.

Отсутен Peconi

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2948
црвен пипер, испробана работа
Освен што ќе ти биде црвена водата/антифризот нема да имаш никаков пробел
Кај мене така го возам скоро две ипол години и гајле нема
стави најмногу две кафени лажички и остај да отвори термостатот

Отсутен Sashe90

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 718
Сменети ми се тие пред 6 месеци. Не знам како не ја видовме водната пумпа тогаш.


А тоа сонаксот , го ставаш во водата било кога или вака кога се менува
Не треба да се види него треба да се замени комплет најубаво. За нареден пат ке си знаеш дека кога се менува се менува цел сет: ребрест, затегач/и ( зависи дали има еден или повеке) и водна пумпа.

Отсутен MaNDiL

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 356
Сменети ми се тие пред 6 месеци. Не знам како не ја видовме водната пумпа тогаш.


А тоа сонаксот , го ставаш во водата било кога или вака кога се менува
Не треба да се види него треба да се замени комплет најубаво. За нареден пат ке си знаеш дека кога се менува се менува цел сет: ребрест, затегач/и ( зависи дали има еден или повеке) и водна пумпа.

Да за памет е работава. Тогаш не течеше , ама од кога и ставив антифриз асален се растече. Јебига вчера си ја сменив и сеа се си работи топ, засега :)
You can sleep in your car, but you can't race your house.

Отсутен daf

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 146
Јас ставив Сонакс пред 2 години имам попуштен хладњак, и тераше околу 2 години без прболем ептен сум задоволен. Штом почнав да дотурам антифриз почна изгледа да се раствара и пак почна да тече така и ми рекоа на бензиска од кај што го купував дека трае до наредното мењање.