Автор Тема: problem so obrtaii  (Прочитано 4913 пати)

Отсутен nikolaa

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 37
problem so obrtaii
« на: 25 Ноември 2013, 18:04:51 pm »
Imam opel 1.0 i na sabalje koga e ladno po pravilo treba da raboti 1200 obrtai pod sauh i posle da padni,kaj mene vo posledno vreme cesto pati ne go dokreva odnosno ne go dodrzuva sauhot na 1200 tuku pajga pomegu 1000 i 900 obrtai stoj 1 min i poleka sleguva do 800 obrtai bez pritoa da se slusni onaj zvuk koga isklucuva sauhot.Baram vase misljejne do sto bi mozelo da bidi.

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 34046
  • Таков е животот... јебига
Одг: problem so obrtaii
« Одговори #1 на: 25 Ноември 2013, 18:07:45 pm »
Мене не ми личи воопшто на проблем. Или пак апаратчето за саух е расипано. Ако пали без проблем терај, и така тоа нема функција кога ќе се загрее.

Отсутен nikolaa

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 37
Одг: problem so obrtaii
« Одговори #2 на: 25 Ноември 2013, 18:11:00 pm »
Nekogas dobro funkcionira si drzi obrtai i posle se isklucuva i odma paga na 800, a nekogas i bara poveke vergljane .

Отсутен Angel_1.3

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1472
  • VOLVO C30
Одг: problem so obrtaii
« Одговори #3 на: 25 Ноември 2013, 23:09:12 pm »
Nikola da ne te cudi,isto e i kaj mene na alfata,zavisi od ladnoto,mozda ke raboti i 5 min pod saux,savisnost od temperaturata nadvor,kaj mene ovaa sabajle digna obrataj 1500 povozev normalno bez napinkanje na gasta se dodeka ne iskluci sauxot i posle si padna na 900.Neka ti tekne letto na kolku obratai ti raboti kolata,od koga ke ti zagree kolata,ako ti rabotti kako letotto,togash nemaj gajle.Obrni vnimanie sekoe utro prvoto palenje na kolku obratai diga ;)

Отсутен Peconi

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2948
Одг: problem so obrtaii
« Одговори #4 на: 25 Ноември 2013, 23:29:37 pm »
колку повеќе е ладно толку повеќе ќе работи под саух, од ладното зависат и на кој обртаи ќе работи
во Битола зимно време ми се има случено на 2.200 да работи околу пола минута па пополека да се симнува надоле
Бев излезен од БТ а уште работеше под саух
Мислам дека немаш проблем
пс. кога го прочитав насловот помислев дека ти играат обртаите

Отсутен Angel_1.3

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1472
  • VOLVO C30
Одг: problem so obrtaii
« Одговори #5 на: 25 Ноември 2013, 23:49:17 pm »
Da,raduvaj se ti da ti uklucuva sauxot :D shtom ke slusnesh motorot rabotti pod visoki obratai teraj

Присутен Zile

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7707
  • Плинаш!!!
Одг: Re: Одг: problem so obrtaii
« Одговори #6 на: 26 Ноември 2013, 00:01:36 am »
колку повеќе е ладно толку повеќе ќе работи под саух, од ладното зависат и на кој обртаи ќе работи
во Битола зимно време ми се има случено на 2.200 да работи околу пола минута па пополека да се симнува надоле
Бев излезен од БТ а уште работеше под саух
Мислам дека немаш проблем
пс. кога го прочитав насловот помислев дека ти играат обртаите
А во што е проблемот со варирање на обртаите?

На другарче му варираат обртаите па ме интересира во што е проблемот. Даваш гас во место на пр. до 3000 обртаи и после 5 секунди сами паѓаат на 2750. После 3 секунди пак се враќаат на 3000. И цело време така без разлика дали моторот е ладен или загреан.

Отсутен nsx-r

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9213
Одг: problem so obrtaii
« Одговори #7 на: 26 Ноември 2013, 00:11:40 am »
сензор за температура
моторче за лер гас
сензорот на клапна
проблем со вакумот

си има на нет за сите коли барајте си и чекор по чекор отстранувајте ги проблемите

најчесто прљавштина и дотраени цревца од вакум ја реметат работата :)

Присутен Zile

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7707
  • Плинаш!!!
Одг: Re: problem so obrtaii
« Одговори #8 на: 26 Ноември 2013, 00:15:39 am »
Фала Smichka, и јас прво помислив на вакумот, ама не проверивме, оставивме за друг ден. Ќе ги провериме наведените работи.

Отсутен nikolaa

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 37
Одг: problem so obrtaii
« Одговори #9 на: 26 Ноември 2013, 17:42:03 pm »
jas znam deka vo ler koga e kolata bez turaza ako variraat obrtaite 800 pa pagaat na 500 i pak ripaa na 800-900 togas e lamda sondata....i e prilicno skapa.

Отсутен nikolaa

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 37
Одг: problem so obrtaii
« Одговори #10 на: 26 Ноември 2013, 17:43:58 pm »
kaj mene prvo palejne na sabalje i sega na ladnovo nekogas normalno si raboti 1200 pod sauh i za nekoe vreme (cknuva) sauhot i pajga na 800....a nekogas verglam i nekako so maka mi gi kreva obrtaite i na 1000 zastanuva i poleka poleka pajga na 800 bez da slusnam zvuk deka isklucil sauhot.

Присутен Zile

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7707
  • Плинаш!!!
Одг: problem so obrtaii
« Одговори #11 на: 26 Ноември 2013, 18:23:05 pm »
Не, во лер колата работи супер.

Отсутен Angel_1.3

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1472
  • VOLVO C30
Одг: problem so obrtaii
« Одговори #12 на: 26 Ноември 2013, 19:52:05 pm »
колку повеќе е ладно толку повеќе ќе работи под саух, од ладното зависат и на кој обртаи ќе работи
во Битола зимно време ми се има случено на 2.200 да работи околу пола минута па пополека да се симнува надоле
Бев излезен од БТ а уште работеше под саух
Мислам дека немаш проблем
пс. кога го прочитав насловот помислев дека ти играат обртаите
А во што е проблемот со варирање на обртаите?

На другарче му варираат обртаите па ме интересира во што е проблемот. Даваш гас во место на пр. до 3000 обртаи и после 5 секунди сами паѓаат на 2750. После 3 секунди пак се враќаат на 3000. И цело време така без разлика дали моторот е ладен или загреан.
Kazi mu na drugarti da si gi smeni site mozni creva za vazduh,takov mi beshe problemot i kaj mene na benzin,varirashe celo vreme,ne mi rabotese motorot ramnomerno,gi smeniv odma crevata i motorot si se opravi.Neka si smeni drugarti site creva,i posle neka vidi dali ima efekt,ako istoto mu se deshava,togash neka go bara problemot vo nekoj senzor za vazduh

Присутен Zile

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7707
  • Плинаш!!!
Одг: Re: problem so obrtaii
« Одговори #13 на: 26 Ноември 2013, 20:21:51 pm »
Ќе провериме деновиме па ќе видиме што е.