Автор Тема: „чуден“ звук во моторот  (Прочитано 4858 пати)

Отсутен Carpathian Lord

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 13717
Одг: „чуден“ звук во моторот
« Одговори #15 на: 28 Април 2014, 17:24:50 pm »
Друклагер е 100%...ти гарантирам за ова :)

Отсутен aleksandar89_bt

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 23
Одг: „чуден“ звук во моторот
« Одговори #16 на: 28 Април 2014, 17:49:10 pm »
Бев сега во тојота сервис, ја пробаа ама не се слушаше убо тој звук, погласен е откако ќе постигни работна температура. Мајсторот рече дека не е ни до друклагерот, ни потисната ни ламелата, ако било до друклагерот и в место ќе се слушало зуење а ко ќе се притисни кумплунгот ќе се изгуби звукот. Кај мене се слуша само при моторно кочење. Можи и да го има во возење ама неможам да го слушнам од бучавата што ја дава ауспухот. Да не можи случајно да е нешто полабав ланецот или нешто друго во врска со него, па од него да иди тој звук?

Отсутен FiLo

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6566
Одг: „чуден“ звук во моторот
« Одговори #17 на: 28 Април 2014, 17:56:59 pm »
Ако е ланчето, тоа ке тропа и ке се слуша и додека во место работи моторот.
Конкретно ке ти кажам за мојата кола иако е од дедо ное.
Значи, преку семеринзи на менувачот ми истекува уље после одреден период откако ке ги смениме. И кога менувачот ке ми остане речиси без уље, и кога ке возам со мала гас, пример 4-та и максимум 40-50 км/ч, се слуша звук од менувачот, како нешто да гребе или слично, а кога ке додадам гас и ке почнам побрзо да возам, звукот не се слуша, најверојатно поради бучавата од моторот, гумите и слично.

Затоа и ти реков да провериш да не ти фали уље во менувачот.

Отсутен Ford_Sierra

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 107
  • Sierra_86
Одг: „чуден“ звук во моторот
« Одговори #18 на: 29 Април 2014, 20:02:05 pm »
Истито проблем го имам и јас и потполно те разбирам каков е звукот и кога се јавува, а не се јавува костантно. Исто јас сумјам на друклагерот, па деновиве ќе го сменам и ке видиме дали се решил проблемот ;D

Отсутен Apostolski

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 90
„чуден“ звук во моторот
« Одговори #19 на: 05 Мај 2014, 12:29:13 pm »
И јас иам сличен проблем на хгт-то, и при палење на колата и додека давам гас додека е во лер па и додека возам .. Како да се јаде метал со метал тропка така нешто, најубаво се осеќа коа стискам на гас, со секое вибрирање додека давам гас се слуша, ако не давам гас не...само што ова не се случува секад, зависи некад се појавува па некој ден нема , па после па така.. Ми рекоа некој лагер од климата , што мислите вие ?

Отсутен Ford_Sierra

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 107
  • Sierra_86
Одг: „чуден“ звук во моторот
« Одговори #20 на: 06 Мај 2014, 11:56:09 am »
Во мојот случај испадна лагерот на алтернаторот, предходно беше полабав и свиреше каишот, па го стегнав онака машки и од тогаш почна тој чуден звук, што ако се наведнеш под хауба ке помислиш дека е директно од машината, звукот е како стругање метал на метал. Е сега го решив проблемот делимично со тоа што го олабавив каишот, а деновиве треба да сменам лагер, за проблемот да биде целосно решен...

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 34046
  • Таков е животот... јебига
Одг: „чуден“ звук во моторот
« Одговори #21 на: 06 Мај 2014, 23:00:48 pm »
Значи како ни го зачука на сите..... секоја чест :D

Отсутен Ford_Sierra

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 107
  • Sierra_86
Одг: „чуден“ звук во моторот
« Одговори #22 на: 07 Мај 2014, 22:40:57 pm »
Хахахаха..... мука што нема да те натера..... :D :D :D