Автор Тема: problem pri laden start??  (Прочитано 2479 пати)

Отсутен timoha

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 77
problem pri laden start??
« на: 16 Септември 2013, 16:45:09 pm »
vaka znaci imam ford fiesta 1.6 tdci 2005god. i sekoj den koga ja palam ne zagreana obrtomerot odi od 700na 800rpm i taka varira 1-3 min vo zavisnost kolku e ladno nadvor.koga ke zagree motorot si raboti kako saat. inaku taka ja vozam veke 3 god. odev po majstori i  mi vikaat : site dizeli pravat taka! e sega neznam zosto pravi taka dali e nekoj senzor otiden ili nesto drugo..

Отсутен MecheTo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 14157
  • Пудингот на шоферството
Одг: problem pri laden start??
« Одговори #1 на: 16 Септември 2013, 16:53:45 pm »
Не прават сите дизели така,туку така кажуваат мајстори кои немаат појма од животот.
God created Turbo Lag to give VTECs a Chance! :D

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54920
  • Махер
Одг: problem pri laden start??
« Одговори #2 на: 16 Септември 2013, 16:55:54 pm »
Се пали греачот од сабајле?

Беше во Мида?

Сензор за разладна течност проверен е?

Отсутен timoha

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 77
Одг: problem pri laden start??
« Одговори #3 на: 16 Септември 2013, 17:04:51 pm »
greacot nekogas se pali nekogas ne ,a inaku ja nosev na majstor ja povrza na kompjuter  pokaza nekoi greski i gi izbrisa i toa e se. a inaku ne sum ja nosel vo mida i nema provereno senzor za razladna tecnost. a vozilovo  pali kako cakmak na -35na zimo vo rusia. stvarno neznam so moze da bide problemot ?? sumljam na senzor na radilica :( ??

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 34046
  • Таков е животот... јебига
Одг: problem pri laden start??
« Одговори #4 на: 16 Септември 2013, 17:56:12 pm »
Ако пали без проблем не ќе да е грејач. Најверојатно е сензор. Тие грешки кои ги избришал типот се можеби клучот за решението на проблемот.

Отсутен timoha

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 77
Одг: problem pri laden start??
« Одговори #5 на: 16 Септември 2013, 18:50:14 pm »
ne sum vo MK momentalno, no  ke bidam  za 5-6 dena vo MKi ke ja odnesam na drug majstor da ja proveri pa ke vidime so ke kaze :)

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 15993
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
Одг: problem pri laden start??
« Одговори #6 на: 16 Септември 2013, 19:00:40 pm »
ne sum vo MK momentalno, no  ke bidam  za 5-6 dena vo MKi ke ja odnesam na drug majstor da ja proveri pa ke vidime so ke kaze :)

да ти препорачам еден УПОРЕН мајстор?

додуша ги има и на форумов неколку...

пробај со маршер или гугле, членови на форумов. доколку нешто се зафатени во тој период пиши ми пп ке ти дадам број од трет мајстор кој стварно е упорен додека не го реши проблемот...

инаку, чим се појавиле грешките некогаш, ако е дефект во прашање, ке ги појави пак, т.е. ги појавило веќе со сигурност. такво варирање може да биде од неколку работи но нај често е некој сензор како на пример на усис кој мери проток на воздух или другиот кој мери температура на воздух. може да биде и ламбда сонда, може и од затнат филтер за нафта, за воздухт... а може да биде и некоја дизна или сите 4 дизни... така да само бришење на грешки и ФУРАЈ МАЛИ, ТАКА ТРЕБА, РЕДОВНО СЕ ДЕЕШАВА ОВА НА ФОРД, не е решение и вистинска дијагноза... сите грешки треба да се исчитаат по код и да се порверат...

меѓутоа, како грешка знае некад да сними и немање течност во резервоарчето и да остане снимена, иако си дотурил вода-антифриз, може и празен акумулатор да го збуни компјутерот и да извади 10-15 грешки за неисправност на мнооооогу елементи.

затоа реков, тука околу тебе имаш квалитетни мајстори, ова е автомобилски форум, не е пазар.
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен timoha

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 77
Одг: problem pri laden start??
« Одговори #7 на: 16 Септември 2013, 19:42:58 pm »
кај мене варираат обртаите додека да загрее колата.ако е нешто до дизните јас мислам дека ке варираат обртаите цело време и кога е загреана и кога е ладна. инаку филтерот за нафта го сменив пред 1 месец заедно со филтер за воздух и масло.

Отсутен dame

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3156
    • https://www.facebook.com/pages/Hemisko-I-Poliranje-Na-Vozila/373554479331896
Одг: problem pri laden start??
« Одговори #8 на: 16 Септември 2013, 19:47:09 pm »
moze da e do diznite  nie vikame dodeka se najdat i posle ke prestane

Отсутен timoha

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 77
Одг: problem pri laden start??
« Одговори #9 на: 16 Септември 2013, 20:46:47 pm »
фордов има француски пежо Common Rail 1.6(HDI) tdci мотор, ако испадне дека е до дизните го ебав ежот у плешка :(

Отсутен JAck-S

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 62
Одг: problem pri laden start??
« Одговори #10 на: 19 Септември 2013, 14:04:35 pm »
Пола пола им е, не е француски, заедно си го правеа Форд и ПСА :)

Отсутен osmica8

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 11718
  • Архитект
Одг: problem pri laden start??
« Одговори #11 на: 19 Септември 2013, 20:14:09 pm »
1.4 tdci има проблем со пиксни на дизните.
Се познава, малку чудно работи моторчето. Иначе исто оди, исто троши.


Да не има и кај тебе таква заебанција ?
Си менувал до сега такво нешто?