Автор Тема: Чуден проблем со палењето. Ми треба мислењ  (Прочитано 8437 пати)

Отсутен Stole

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 39
  • RoadRunner...
Одг: Чуден проблем со палењето. Ми треба мислење.
« Одговори #15 на: 21 Мај 2013, 14:54:40 pm »
Истиот проблем го имав на Фиатот.
Станува збор за Фиат Браво 1.4 12в
Проблемот беше во термостатот и во сензорот за температура.
Го променив термостатот и сензорот за температура и проблемот
исчезна.
Како сто ми објаснија, проблемот било во тоа што термостатот бил дотраен и не затварал до крај.
Кога се стартува повлекува од водата ви хладњкот а таа била со пониска температура од таа во блокот,
или што знам ... Такво нешто се дешавало и моторот т.е компјутерот добива погрешни информации
за состојбата на моторот, и потешко стартува.
Од мајсторот ми беше сугерирано да го сменам и сензорот кога веке ко мењам термостатот.
Сензорот не беше многу скап, околу 500-600 денари.
Go Baby, Go...!!!

Отсутен Alfista

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1492
Одг: Чуден проблем со палењето. Ми треба мислење.
« Одговори #16 на: 21 Мај 2013, 16:21:09 pm »
Benzinska pumpa, ili dotrajala ili e zatnata,
mozen kvar ako e cesto vozena na rezerva,
mozes da stavis pumpa od EFI Jugo, odgovara - za najevtino.
Na prvo palenje ima problem, a ako ja ugasis i upalis nema, taka?

Отсутен Pavel

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 14
Одг: Чуден проблем со палењето. Ми треба мислење.
« Одговори #17 на: 25 Мај 2013, 17:14:47 pm »
problemot ti e vo senzorat na bregastata probaj so vozduh mn vnimatelno da go ischistish  ;)) Pali vozi provveri gi svekjichkite pozz

Отсутен themacedon

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 24
Одг: Чуден проблем со палењето. Ми треба мислење.
« Одговори #18 на: 26 Мај 2013, 12:25:13 pm »
Можно е да треба да го замениш филтерот за гориво. Тојота кај Ајго препорачувала замена на филтерот за гориво на 30.000км како стандардна процедура. Е сега мислам дека истото би требало да важи за Цитроен Ц1, пошто е идентично возилото. А замената не би требало да те чини многу, мислам дека во никој случај не би требало да биде поскапо од 1.000 и тоа ако ја правиш во овластен сервис со оригинален резервен дел.

Отсутен Charlie

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 193
Одг: Чуден проблем со палењето. Ми треба мислење.
« Одговори #19 на: 26 Мај 2013, 23:36:26 pm »
нормално ли е да светнии индикаторот за температура кога се дава контакт пред палење,за одма потоа да се изгаси ?

Отсутен themacedon

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 24
Одг: Чуден проблем со палењето. Ми треба мислење.
« Одговори #20 на: 27 Мај 2013, 00:08:47 am »
Да. Кога има контакт нормално е да светат сите ламбички (ABS, ESP, масло.....)неколку секунди, додека не заврши дијагностиката. Препорачливо е дури потоа да ја палиш колата.

Отсутен darko mk5

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3601
    • http://forum.carclub.mk/index.php/topic,7477.0.html
Одг: Чуден проблем со палењето. Ми треба мислење.
« Одговори #21 на: 29 Мај 2013, 10:41:39 am »
Aj da ja iskoristam i jas temava. Imeno imam po doma citroen zx 1.4 benzin i ima problem so palenjeto. Koga ja kupiv kolata deckoto so mi ja prodade rece deka imala problem so kompjuterot pa Sinik go skinal sauhot i od togas do den denes kolata nema sauh. aj dobro, da receme deka ne mi ni treba so ogled deka se vozi 500-1000 km godisno. Problemot e sto koga kolata kje zagree treba da se ubies od verglanje za da zapali. i koga kje zapali treba da ja molis da krene obrtai. kje zapali, kje se smiri i si vozis. na semafor ako ne ja turiras gasi! kaj da ja odnesam da se proveri sto e so kolata??

______________________________________
Code: MK1 Project: http://forum.carclub.mk/index.php/topic,10578.0.html

Отсутен Alfista

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1492
Одг: Чуден проблем со палењето. Ми треба мислење.
« Одговори #22 на: 29 Мај 2013, 12:36:18 pm »
Pa kaj Sinikot, on go skinal sauhot, a toj e vrzan so davacot na temperatura, ili Sterio najstariot majstor 070 308 074,
on ima testeri za skoro site koli, a bogami i za kamioni i bageri 8), samo kaj Sterio pominuvas poevtina, ako go nakanis.

Отсутен JP_Power

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 6
Одг: Чуден проблем со палењето. Ми треба мислење.
« Одговори #23 на: 14 Јуни 2013, 20:46:37 pm »
Апдејт на ситуацијата. Бев на овластен сервис и му ги објаснив симптомите. Ми рекоа дека најверојатно проблемот е до неквалитетно гориво. И вистина, со наредното полнење на резервоарот проблемите исчезнаа.

Отсутен Harris

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1285
    • http://www.facebook.com/RenaultOwnersClubMacedonia
Одг: Чуден проблем со палењето. Ми треба мислење.
« Одговори #24 на: 19 Јуни 2013, 10:22:16 am »
не ми држи вода муабетов ...

Отсутен darko mk5

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3601
    • http://forum.carclub.mk/index.php/topic,7477.0.html
Одг: Чуден проблем со палењето. Ми треба мислење.
« Одговори #25 на: 19 Јуни 2013, 18:59:50 pm »
Pa kaj Sinikot, on go skinal sauhot, a toj e vrzan so davacot na temperatura, ili Sterio najstariot majstor 070 308 074,
on ima testeri za skoro site koli, a bogami i za kamioni i bageri 8), samo kaj Sterio pominuvas poevtina, ako go nakanis.

fala za sterio. sinik moram da go posetam poso on go skinal sauhot. zasto kako moze i kje mu tekne :)

______________________________________
Code: MK1 Project: http://forum.carclub.mk/index.php/topic,10578.0.html

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 15993
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
Одг: Чуден проблем со палењето. Ми треба мислење.
« Одговори #26 на: 19 Јуни 2013, 23:55:58 pm »
штерио нејкам со очи да го видам... премногу е арогантен... имав со него сукоб во сервизот кај мехатроника...
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен Alfista

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1492
Одг: Чуден проблем со палењето. Ми треба мислење.
« Одговори #27 на: 20 Јуни 2013, 15:00:25 pm »
штерио нејкам со очи да го видам... премногу е арогантен... имав со него сукоб во сервизот кај мехатроника...
Onak,
Moras da razberes, coekot e postar malku i e tvrdoglav, ama dosta razbira, ja imam postovanje kon nego, nekoi stvari
sto gi resil (dijagnosticiral) nigde ne mozea da go najdat kvarot, izvikani majstori i ovlasteni servisi.

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 15993
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
Одг: Чуден проблем со палењето. Ми треба мислењ
« Одговори #28 на: 20 Јуни 2013, 23:58:09 pm »
штерио нејкам со очи да го видам... премногу е арогантен... имав со него сукоб во сервизот кај мехатроника...
Onak,
Moras da razberes, coekot e postar malku i e tvrdoglav, ama dosta razbira, ja imam postovanje kon nego, nekoi stvari
sto gi resil (dijagnosticiral) nigde ne mozea da go najdat kvarot, izvikani majstori i ovlasteni servisi.

јас го решив проблемот на едно возило за кое тој 2 дена се чудеше... и после тоа испадна сукоб... не дека се фалам што го решив, случајно беше решението мое, вклучив 2+2 логика малку и во стилот дај бе да видиме ова ако вака го направам... и се реши проблемот а штерио очигледно навреден (незнам од што) затоа што он се шуткаше со тоа каблите 2 дена, почна да се понаша... а ја не ќутам на такви исфрустрирани фаци. тоа што има опрема не го прави нај добар мајстор... и тогаш станав и си отидов од кај мехатроника... и му нагласив дека кога он ке биде во сервиз кај него, моја нога не гази...

плус знам примери неколку кај што поставува 3-4 различни дијагнози за проблем за едно исто возило, последователно 3-4 дена едно по друго и не го решава проблемот... па така и јас со боро знаеме да решиме проблем и немора да му даваме по 1000-че на секое вклучување на обд кабелот во кола... не велам дека не знае, ама на тој начин и јас знам... ке земам рандом ке ги мењам електронските компоненти и кај која ке опали да проработи како што треба ете го кварот...

а инаку, јас, покрај дијагностика со пц или лаптоп, многу често правам дијагностика со штравцигер во уво закопан...
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен nefer

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 643
Одг: Чуден проблем со палењето. Ми треба мислењ
« Одговори #29 на: 19 Септември 2013, 03:02:20 am »
Апдејт на ситуацијата. Бев на овластен сервис и му ги објаснив симптомите. Ми рекоа дека најверојатно проблемот е до неквалитетно гориво. И вистина, со наредното полнење на резервоарот проблемите исчезнаа.

проблем со првото палење на Румстерот(плин) кратко го решивме со тоа што мајсторот го исчисти лептирот... но пак се јави по некое време. Летоска во Грчка немаше кај да се полни плин и се возеше само на бензин ( наш, мк бензин) и палеше од прва... сега тука се вози на плин ама пак  проблем со првото палење.. дали има посебен т-рен сензор кој  треба да му каже на компјутерот дека првото палење е на бензин ???