Автор Тема: Problem so Palenje-Alfa 33  (Прочитано 1994 пати)

Отсутен Angel_1.3

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1472
  • VOLVO C30
Problem so Palenje-Alfa 33
« на: 12 Септември 2013, 22:25:38 pm »
Decki,ja si iam edna nervozna maka,pa koj kako misli,neka pomaga Alfa e jebiga :D
Vaka sega,vekje 2 nedeli alfata mi se ponashashe cudno,epten ke zagushi ke se okopa vo mesto i ke pokrene,kako da snemuva gorivo,posle toa vo vozna znaeshe da mi izgasi,i da se machi da zapali,ja ke zapali ja ne,toa go praveshe do pred 3 dena.Posle toa na sred pat mi izgasi i tolku,ja ostaviv da se izladi,probav pak da ja zapalam nema znaci na zivot,vergla,saka da zapali ali nemoze,samo se zgolemuva verglanjeto.Vidov deka ke nema aber da zapali,i vlecenje do doma.Eden majstor mi rece deka e poe*an magnetniot senzor na motorot,najdov takov,go smeniv preeska,kolata si zapali cak/mak,se vozev troshev plin,radosen problemot e reshen,i sega koga trgnav da si odam nakaj doma,i na sred pat istoto mi se deshava,izgasi i nejke da zapali,vergla samo.Do shto moze da bide da mu se snevidi,smeneto e kompletno nova instalacija,kabli/palec/kapa/svekici i sega ovoj senzorot.Se raboti za Alfa Romeo 33 1.7 16V 93godd.

Znaci ova e toj magneten senzor shto go smeniv

Kaj se priklucuva



Отсутен VLATKO Џентлменот

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6214
Одг: Problem so Palenje-Alfa 33
« Одговори #1 на: 12 Септември 2013, 22:48:25 pm »
дали кога верглаш фрла струја на свеќиците,тој сензор е за радилица и раководи со палељето и вбрузгувањето на гориво,без него колата немоеш да ја запалиш,можно е и некој комутатор од палељето да те је*е.

Отсутен Angel_1.3

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1472
  • VOLVO C30
Одг: Problem so Palenje-Alfa 33
« Одговори #2 на: 12 Септември 2013, 23:00:15 pm »
дали кога верглаш фрла струја на свеќиците,тој сензор е за радилица и раководи со палељето и вбрузгувањето на гориво,без него колата немоеш да ја запалиш,можно е и некој комутатор од палељето да те је*е.
Ne proveriv dali frla struja,me stemni,i + pocna da vrne,utre zdravje ke gi isprobam site kabli,mada ne veruvam da e do toa.A shto e toa komutator,senzor neshto ili ??? iskreno neznam

Отсутен VLATKO Џентлменот

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6214
Одг: Problem so Palenje-Alfa 33
« Одговори #3 на: 12 Септември 2013, 23:12:28 pm »
на плин директно проба да ја запалиш,можно е и бобината да те зафркава

Отсутен Angel_1.3

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1472
  • VOLVO C30
Одг: Problem so Palenje-Alfa 33
« Одговори #4 на: 12 Септември 2013, 23:26:46 pm »
на плин директно проба да ја запалиш,можно е и бобината да те зафркава
Probav i plin i benzin,a primetiv sefte koga pocna da zaebava koga mi izgasi na skros,ja prefrliv na benzin zapali,i si ja prefrliv na plin i vozeshe bez problem,toa mi se desi 2 pati,e sega dali bil toj moment da zapali ili problemot e do plinot neznam

Отсутен Angel_1.3

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1472
  • VOLVO C30
Одг: Problem so Palenje-Alfa 33
« Одговори #5 на: 13 Септември 2013, 13:47:59 pm »
@VLATKO ... Kako shto kaza,bonbinata se poeba,probav da vidam na masa dali frla struja nemashe nishto,si zapali sabajle ubavo,si prefrli na plin se dobro beshe,si digna 50c temperatura, pocna da zaseckuva,a trgnav nakaj majstorot shto mi go mesteshe plinot i tamu izgasi i ne sakashe da zapali,turiv ladna voda na bonbinata da ja izladam si zapali i po nekoe vreme pak izgasi,mi dade majstorot druga bonbina da probam,ja smeniv kolata cak/mak ja ostaviv da rabotti vo mesto digna temperatura 90,si ukluci perkata kolata ne gasi,po se izgleda celiot problem go imav vo bonbinata a jas posledna ja ostaviv nea.No edna rabotta ne mi e jasna sega,pred da go smenam toj senzorot na radalicata,probuvav pred zgrada da ja zapalam ne sakashe,od koga go smeniv senzorot na radalicata,alfata si zapali vednash.Nema veza kako i dae se nadevam deka do bonbinata ke bide problemot,valjda nema povekje da me e*ava :) no fala ti za sovetot ..

Отсутен VLATKO Џентлменот

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6214
Одг: Problem so Palenje-Alfa 33
« Одговори #6 на: 13 Септември 2013, 15:10:17 pm »
можно е на стариот сензор да имало насобрано ѓубре,а и со тек на време си ги губи тој својстварта.

Отсутен Angel_1.3

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1472
  • VOLVO C30
Одг: Problem so Palenje-Alfa 33
« Одговори #7 на: 13 Септември 2013, 16:42:18 pm »
i toa ke go probam