Автор Тема: Фарабање на кола  (Прочитано 4846 пати)

Отсутен hajlender

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 126
Фарабање на кола
« на: 10 Август 2013, 14:13:00 pm »
Сакам да ја фарбам цела кола, па би сакал да ми предложите на кој места можам да се обратам за цена кој се добри мајстори и слично, се работи за Ford Focus 99 година, кровот е доста оштетен, односно паднат е лакот на некои места и многу ме нервира па се мислам да ја фарбам цела за да добие целина колата, што би значело во цена тоа има ли некој претстава, колата е плава боја би сакал да ја задржам истата боја, не би менувал боја може само малце во нијанса

Отсутен nsx-r

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9213
Одг: Фарабање на кола
« Одговори #1 на: 11 Август 2013, 00:00:50 am »
со саглам полирање и фарбање на кровот ќе поминеш ултра поефтино а резултатот ќе биде скоро ист,освен ако не е многу оштетена бојата

Отсутен Diesel

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6102
Одг: Фарабање на кола
« Одговори #2 на: 11 Август 2013, 00:10:19 am »
+1

Ако е само кровот, плус полирање - тоа е добитна варијанта. И драстично поевтина.

А за фарбање комплет, 500 до 700 евра, вака по мое.

Отсутен SaseMajstorot

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 508
Одг: Фарабање на кола
« Одговори #3 на: 11 Август 2013, 00:15:30 am »
Моја препорака... ако имаш доволно пари за убаво да ја направиш (не под 500 евра), тогаш терај... за 200 - 300 евра можеш да налеташ на некој фушер и да ти ја растечи сета...

Споредба: Ја кога го спремав фичото, таков еден фушер ми ја правеше нијансата на бојата и место златна металик излезе како повраќаница металик... :S    И такво си го офарбав, што да правам...

Налет друго, не обложуваат убаво , испрскани гумици, протеченици по фарбата, не дорамнуваат потполно и сето тоа се познава на новата боја. Воедно штедат на квалитет на боја, на лак, основа и за многу скоро ќе изгледа полошо отколку сега....


Последно и најбитно: не менувај нијанса. Фарбај го во истата фабричка нијанса , по каталошки пропишан код на боја ја порачуваш бојата.

Лесно е да се сработи само кровот и ако го работи добај мајстор, за 100тина евра ќе ти ја направи воопшо да не се познава дека е фарбан и нема ич да дели...

Ај со среќа...
Како Југо нема друго! - и поарно шо нема!

Отсутен Diesel

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6102
Одг: Фарабање на кола
« Одговори #4 на: 11 Август 2013, 00:19:24 am »
Моја препорака... ако имаш доволно пари за убаво да ја направиш (не под 500 евра), тогаш терај... за 200 - 300 евра можеш да налеташ на некој фушер и да ти ја растечи сета...

Споредба: Ја кога го спремав фичото, таков еден фушер ми ја правеше нијансата на бојата и место златна металик излезе како повраќаница металик... :S    И такво си го офарбав, што да правам...

Налет друго, не обложуваат убаво , испрскани гумици, протеченици по фарбата, не дорамнуваат потполно и сето тоа се познава на новата боја. Воедно штедат на квалитет на боја, на лак, основа и за многу скоро ќе изгледа полошо отколку сега....


Последно и најбитно: не менувај нијанса. Фарбај го во истата фабричка нијанса , по каталошки пропишан код на боја ја порачуваш бојата.

Лесно е да се сработи само кровот и ако го работи добај мајстор, за 100тина евра ќе ти ја направи воопшо да не се познава дека е фарбан и нема ич да дели...

Ај со среќа...


Отсутен nsx-r

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9213
Одг: Фарабање на кола
« Одговори #5 на: 11 Август 2013, 00:20:58 am »
абе затоа има фарбање за 400 и за 1000 евра
твое е да одбереш,не дека нема такви што се скупџии и врска немаат,ама ваљда нема да налеташ на таков

Отсутен hajlender

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 126
Одг: Фарабање на кола
« Одговори #6 на: 11 Август 2013, 00:32:03 am »
Имате некои луге да ми посочите каде можам да се обратам кој работат со ова или па оние кој веќе фарбале да дадат свое мислење за одретен мајстор/фирма. Сепак пред да се решам да ја фарбам сигурно ќе се распрашам на повеќе места

Отсутен SaseMajstorot

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 508
Одг: Фарабање на кола
« Одговори #7 на: 11 Август 2013, 00:52:41 am »
Прашај најпрво во сервисот на форд (Ми Да мислам се викаше ,така?)... таму ја имаат фабричката нијанса на бојата и ќе го средат тата-мата... ништо да не се сети... Ако ти речат до кај 600-700 евра топтан, јас ти препорачувам ич да не се мислиш, ама ако ти бараат повеќе, веќе е скапо за кола таа година...

Барај некои кои не се пренатрупани.... оти пренатрупаните свесно или несвесно брзаат повеќе отколку што треба...

Ете, еден таков шупелка на брзање, на опелот ми го офарба гепекот сосе букви... сељак...

А, од скопје си??? Оти најубаво кај локален лимар да си ја правиш, да имаш кого да грабниш за гуша ако почни да се лупи хехе

Заебанција на страна... 2007ма година ова се случува, Венто 5000 евра тогаш беше...  Го правеа сиво металик, платија 1000 евра топтан , и за месец и нешто почна сето да се лупи и од под него да излегува основата...
Затоа... не значи дека парите се гаранција за квалитет...

Како Југо нема друго! - и поарно шо нема!

Отсутен tjolie

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1270
Одг: Фарабање на кола
« Одговори #8 на: 29 Март 2017, 22:11:01 pm »
Не знаев каде би било складно да прашам, да не отворам нова тема и овде(мислам) дека е прикладно да прашам.

Дали има спрејови со ОЕМ боја за фарбање на споилери? Разгледав по интернет, има доста пишувано за paintscratch.com

Отсутен VLATKO Џентлменот

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6214
Одг: Фарабање на кола
« Одговори #9 на: 29 Март 2017, 22:16:26 pm »
Може да ти направат спреј според кодот на твојата боја и да си го шприцнеш.

Отсутен tjolie

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1270
Одг: Фарабање на кола
« Одговори #10 на: 29 Март 2017, 22:27:18 pm »
Не знам како е тука, па затоа би сакал да има преку интернет да си порачам спреј и сам да си го шприцнам, како на оваа веб страна, само не знам колку е “доверлива'. Некој случајно да не има искуство од истата страна?



Сега ја проверив веб странава, ова е само за САД.
« Последно менување: 29 Март 2017, 22:33:43 pm tjolie »