Автор Тема: Низок притисок во усисна грана Јавува како грешка... Пасат 98 афн 110  (Прочитано 2290 пати)

Отсутен Nesho

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 21
Здраво Дечки !! Ве читам оддамна меѓутоа сеа првпат пишувам.Имам проблем кој незнам како да го решам.
Ми менуваа гумичка на капачето на Бош-пумпата и од тогаш турбината е мртва.Се слуша дека врти мегутоа не го пуни моторот воопшто.Дали има врска со отварањето на пумпата или е сосема нешто друго.Помагајте другови...

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 34046
  • Таков е животот... јебига
Обрати се таму кај што ти ја менувале гумичката, ако е некој сервис што знае што прави. Ако не, батали ги и на сервис кој ќе знае што прави / има дијагностика.

Отсутен stig

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 933
Ако сте менувале гумички само на горното капаче на пумпата тогаш можно е да се откачил некој вакум, како проверивте дека не прави притисок турбината?

Отсутен marmlad

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4218
ako pumpata ne frla dovolno gorivo, ke nema dovolno izduvni gasovi, ke nema pritisok turboto...

Отсутен google

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2396
sveti li check engine ??

Отсутен Bugar

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5710
  • Почесен кинез.
Одг: Низок притисок во усисна грана Јавува како грешка
« Одговори #5 на: 09 Август 2013, 11:26:38 am »
Proverete vakuum creva. Mnogu berojatno e da ste zaboraile nekoe crevce

Отсутен Ogi88

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1148
Случајно да не сте откачиле црево од турбото, како што кажа бугар цревата што се за вакум на турбото, пробајте рачно да го отворите турбото и на тестер да видите дали сензорот за притисок мења вредност.

Отсутен Nesho

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 21
Menjani se gumicki na kapace i pod nego.Pred otvaranje stavena na dijagnostika javuva Greska G17 (a kolata e so manuelna klima) posle zatvaranje "Slab pritisok vo usisna grana" (samo toa nisto drugo) drugite citanja kako i pred da se otvori. Od vakumite daleku bevme,CHECK ENGINE ne sveti. Na vozenje ide kako obicen dizel a na turiranje u mesto crevoto posle Intercooler prazno (na turaza se slusa "kao" da sviri turbinata).
Kako racno da go otvoram turboto??

Отсутен stig

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 933
Имаш вакум црево пукнато или откачено, најлош случај соленоидот за турбината е расипан не чепкај ништо друго.

Отсутен Nesho

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 21
Проблемот е решен, сменет е Електричен вакум (не го знам точното име) што стои позади перката за клима.
Ви Благодарам.

Отсутен marsher

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3177
    • smchiptuning


Отсутен Bugar

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5710
  • Почесен кинез.
Elektricen vakuum ? Moze da e nekoe ventil. N75.

Отсутен marsher

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3177
    • smchiptuning
Е тој де... :D