Автор Тема: Рутирање на Sony Xperia Tipo  (Прочитано 4890 пати)

Отсутен Boshe

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5017
 • Пиши лаже
Одг: Рутирање на Sony Xperia Tipo
« Одговори #15 на: 06 Ноември 2013, 12:27:17 pm »
Јас не успеав да ги наполнам тие 700МБ за апликации, не добив нитуеднаш лоу спејс во една година користење. А штом x01 ке постави туторијал, партиционирај ја мемориската и не треба да имаш тогаш проблем.
Remember to keep yourself alive, there is nothing more important than that

Отсутен mmm121

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3799
 • Ford Focus MKI 1.6 & MKII 1.4
Одг: Re: Рутирање на Sony Xperia Tipo
« Одговори #16 на: 06 Ноември 2013, 12:44:57 pm »
Може да ми помогнеш околу тоа партиционирање?

Отсутен Boshe

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5017
 • Пиши лаже
Одг: Рутирање на Sony Xperia Tipo
« Одговори #17 на: 06 Ноември 2013, 13:02:47 pm »
Не сум правел 2-3 години партиционирање, ама пиши ми и ке ти помогнам што треба. ;)
Remember to keep yourself alive, there is nothing more important than that

Отсутен Stefanija

 • Почетник
 • *
 • Пораки: 12
Одг: Рутирање на Sony Xperia Tipo
« Одговори #18 на: 07 Ноември 2013, 08:19:30 am »
И сега како се прави тоа партиционирање?

Отсутен Dule_

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2943
Одг: Рутирање на Sony Xperia Tipo
« Одговори #19 на: 07 Ноември 2013, 09:54:03 am »
Ова правете го на своја одговорност:

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2126363

П.с јас не сум го пробал и не знам дали функционира

Отсутен Boshe

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5017
 • Пиши лаже
Одг: Рутирање на Sony Xperia Tipo
« Одговори #20 на: 07 Ноември 2013, 12:09:18 pm »
Да, процедурата е таа. Правете го тоа на Ваша одговорност и пред да почнете со постапката извадете си настрана што имате од сд картицата, бидејки ке се форматира.
Remember to keep yourself alive, there is nothing more important than that

Отсутен Stefanija

 • Почетник
 • *
 • Пораки: 12
Одг: Рутирање на Sony Xperia Tipo
« Одговори #21 на: 07 Ноември 2013, 13:00:37 pm »
И потоа ќе можам да префрлам апликации на картичката или не?

Отсутен mmm121

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3799
 • Ford Focus MKI 1.6 & MKII 1.4
Одг: Re: Рутирање на Sony Xperia Tipo
« Одговори #22 на: 07 Ноември 2013, 15:24:38 pm »
После ставаш link2sd и немаш проблем

Отсутен x01

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 729
Одг:
« Одговори #23 на: 07 Ноември 2013, 16:04:38 pm »
Да кај мене е така и функционира

Отсутен Stefanija

 • Почетник
 • *
 • Пораки: 12
Одг: Рутирање на Sony Xperia Tipo
« Одговори #24 на: 07 Ноември 2013, 17:28:20 pm »
А со тоа да не му направам некаква штета на телефонот?

Отсутен Boshe

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5017
 • Пиши лаже
Одг: Рутирање на Sony Xperia Tipo
« Одговори #25 на: 07 Ноември 2013, 18:00:52 pm »
На телефонот  не, на картицата да. Но тоа може да се среди за брзо, така да и тоа не е проблем.
Remember to keep yourself alive, there is nothing more important than that

Отсутен Stefanija

 • Почетник
 • *
 • Пораки: 12
Одг: Рутирање на Sony Xperia Tipo
« Одговори #26 на: 07 Ноември 2013, 18:25:24 pm »
Mini Tool Partition Wizard Home Edition - ова треба да слимнам или можно е да го имам на компјутерот? Тие истите наредби се однесуваат и за типото ли?

Отсутен Boshe

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5017
 • Пиши лаже
Одг: Рутирање на Sony Xperia Tipo
« Одговори #27 на: 08 Ноември 2013, 01:34:48 am »
Па симни го. Истата процедура е и на типото. Само правиш партиции на картицата и тоа е.
Remember to keep yourself alive, there is nothing more important than that

Отсутен Stefanija

 • Почетник
 • *
 • Пораки: 12
Одг: Рутирање на Sony Xperia Tipo
« Одговори #28 на: 08 Ноември 2013, 08:54:58 am »
Како да знам кои вредности да ги напишам кога мојата картичка е од 8Gbа на примерот од 16Gb. Или вредностите за сите се исти?

Отсутен mmm121

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3799
 • Ford Focus MKI 1.6 & MKII 1.4
Одг: Re: Рутирање на Sony Xperia Tipo
« Одговори #29 на: 08 Ноември 2013, 09:38:31 am »
Направи две партиции. Првата 6 гига фат32 и примари. Втората 2 гига што ке остане ext2 или ext3 исто така primary.