Автор Тема: Рутирање на Sony Xperia Tipo  (Прочитано 4889 пати)

Отсутен Boshe

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5017
 • Пиши лаже
Рутирање на Sony Xperia Tipo
« на: 05 Август 2013, 16:23:02 pm »
Рутирање на Xperia Tipo


Најпрво, осигурајте се дека во Settings -> Development Ви е штиклирано USB Debugging.1. Симнете го Unlockroot софтверот од тука: http://www.4shared.com/rar/E0y57NDg/Unlockroot.html
2. Поврзете го телефонот со компјутер. Изберете за да го полните телефонот.
3. Стартувајте го Unlockroot и кликнете Root.Тука избирате Sony Xperia Tipo. Само што кај Вас ќе биде Xperia Tipo 4.0.4, а не 4.1.2.

По кратко време ќе се појави прозорче што ќе Ве извести дека телефонот е рутиран и дали сакате да инсталирате некоја Battery Saver апликација. Немате потреба од нејзе, прескокнете го.
Наредно прозорче што ќе се појави е дали сакате да го ресетирате телефонот. Рестартирајте го и потоа во менито треба да има иконче SuperSU.
Честито, го рутиравте Вашиот уред!
Remember to keep yourself alive, there is nothing more important than that

Отсутен Stefanija

 • Почетник
 • *
 • Пораки: 12
Одг: Рутирање на Sony Xperia Tipo
« Одговори #1 на: 04 Ноември 2013, 18:37:03 pm »
Рутирање на Xperia Tipo


Најпрво, осигурајте се дека во Settings -> Development Ви е штиклирано USB Debugging.

Za da rutiram mojot Sony Xperia Tipo treba li na kompjuterot da ima internet?1. Симнете го Unlockroot софтверот од тука: http://www.4shared.com/rar/E0y57NDg/Unlockroot.html
2. Поврзете го телефонот со компјутер. Изберете за да го полните телефонот.
3. Стартувајте го Unlockroot и кликнете Root.

(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)

Тука избирате Sony Xperia Tipo. Само што кај Вас ќе биде Xperia Tipo 4.0.4, а не 4.1.2.

По кратко време ќе се појави прозорче што ќе Ве извести дека телефонот е рутиран и дали сакате да инсталирате некоја Battery Saver апликација. Немате потреба од нејзе, прескокнете го.
Наредно прозорче што ќе се појави е дали сакате да го ресетирате телефонот. Рестартирајте го и потоа во менито треба да има иконче SuperSU.
Честито, го рутиравте Вашиот уред!

Отсутен Boshe

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5017
 • Пиши лаже
Одг: Рутирање на Sony Xperia Tipo
« Одговори #2 на: 04 Ноември 2013, 18:44:50 pm »
Треба да го имаш само програмот симнато, инаку немаш потреба од интернет конекција.
Remember to keep yourself alive, there is nothing more important than that

Отсутен Stefanija

 • Почетник
 • *
 • Пораки: 12
Одг: Рутирање на Sony Xperia Tipo
« Одговори #3 на: 04 Ноември 2013, 19:02:15 pm »
А зошто мене не ми дава да изберам Sony Xperia tipo .. ?

Отсутен Boshe

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5017
 • Пиши лаже
Одг: Рутирање на Sony Xperia Tipo
« Одговори #4 на: 05 Ноември 2013, 01:31:58 am »
Хм.. Искрено не сум проверил без интернет конекција, но мислам дека не се поврзува на интернет при процесот.
На што оперативен систем работиш? И провери во друга усб порта да го приклучиш.
Remember to keep yourself alive, there is nothing more important than that

Отсутен Stefanija

 • Почетник
 • *
 • Пораки: 12
Одг: Рутирање на Sony Xperia Tipo
« Одговори #5 на: 05 Ноември 2013, 08:02:37 am »
Ако мислиш за оперативниот систем на компјутеро е Windows XP. 

Отсутен mmm121

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3799
 • Ford Focus MKI 1.6 & MKII 1.4
Одг: Re: Рутирање на Sony Xperia Tipo
« Одговори #6 на: 05 Ноември 2013, 08:14:13 am »
Наместо типо види да не го пишува ST21i

Отсутен Stefanija

 • Почетник
 • *
 • Пораки: 12
Одг: Рутирање на Sony Xperia Tipo
« Одговори #7 на: 05 Ноември 2013, 08:37:45 am »
Го поврзувам телефонот со кабелот, ја отварам апликацијата, одам на root и ми се појавува едно прозорче на кое пишува: Not detected any device, check out the correct way to use. Одам на ОК и ми  се отвара  Mozila - Problem loading page и ништо друго.

Отсутен mmm121

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3799
 • Ford Focus MKI 1.6 & MKII 1.4
Одг: Re: Рутирање на Sony Xperia Tipo
« Одговори #8 на: 05 Ноември 2013, 10:43:43 am »
Инсталирај Android USB драјвери ако немаш, после види дали ти е уклучено USB debuging.

Отсутен Stefanija

 • Почетник
 • *
 • Пораки: 12
Одг: Рутирање на Sony Xperia Tipo
« Одговори #9 на: 05 Ноември 2013, 14:16:30 pm »
А такво треба да имам на компјутерот?

Отсутен Stefanija

 • Почетник
 • *
 • Пораки: 12
Одг: Рутирање на Sony Xperia Tipo
« Одговори #10 на: 05 Ноември 2013, 15:16:50 pm »
Добро во ред е го рутирав. И зошто пак не можам да ги преместам апликациите на SD картичката?
« Последно менување: 05 Ноември 2013, 15:35:31 pm Stefanija »

Отсутен Boshe

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5017
 • Пиши лаже
Одг: Рутирање на Sony Xperia Tipo
« Одговори #11 на: 06 Ноември 2013, 02:26:08 am »
Не може секоја апликација да се премести на картица, тоа е многу нормално. И телефонот има доволно инерна меморија наменета за апликации, ако не се лажам гига и више, така да ти е сосема доволна.
Remember to keep yourself alive, there is nothing more important than that

Отсутен mmm121

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3799
 • Ford Focus MKI 1.6 & MKII 1.4
Одг: Re: Рутирање на Sony Xperia Tipo
« Одговори #12 на: 06 Ноември 2013, 08:47:28 am »
Има 700 мега ама пак има проблем со low memory. Во тие 700 става и кеш и дата и со нормално работење се полни

Отсутен x01

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 729
Одг:
« Одговори #13 на: 06 Ноември 2013, 08:58:24 am »
Направи партиција на сд картичката и инсталирај link2sd.јас имам така направено. Ке ставам линк со туторијал вечер сега сум од мобилен.

Отсутен mmm121

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3799
 • Ford Focus MKI 1.6 & MKII 1.4
Одг: Re: Рутирање на Sony Xperia Tipo
« Одговори #14 на: 06 Ноември 2013, 10:33:30 am »
Го имав тоа на лг гт540 и функционираше перфектно бидејки имаше само 180 мега простор па мораше така. Препорачувам