Автор Тема: DPF ( Diesel Particulate Filter )  (Прочитано 15421 пати)

Отсутен Автотек Електроник

 • Модератор
 • Јуниор
 • *****
 • Пораки: 107
 • http://allcartuning.com/en.html
DPF ( Diesel Particulate Filter )
« на: 23 Јули 2013, 02:14:30 am »
Автотек Електроник - е единствениот сервис на нашето подрачје кој може да Ви понуди успешно решение на проблемите со DPF ( Diesel Particulate Filter ) на Маздините дизел модели. Тестирана е уште една Мазда 6 2.0CD со активен проблем на DPF и редуцирана снага на моторот. Со софтверско исклучување на DPF и хардверско отклонување на истиот, автомобилот не само што повторно ги доби фабричките перформанси, туку имаше и осетни подобрувања.Не чекајте проблемот со DPF да Ви предизвика понатамошна штета на Вашето возило. Реагирајте веднаш.
« Последно менување: 04 Мај 2015, 17:40:05 pm Автотек Електроник »

Отсутен Автотек Електроник

 • Модератор
 • Јуниор
 • *****
 • Пораки: 107
 • http://allcartuning.com/en.html
Одг: DPF ( Diesel Particulate Filter )
« Одговори #1 на: 23 Јули 2013, 02:19:57 am »
DPF REMOVAL - BMW E60 530xd


Отсутен Автотек Електроник

 • Модератор
 • Јуниор
 • *****
 • Пораки: 107
 • http://allcartuning.com/en.html
Одг: DPF ( Diesel Particulate Filter )
« Одговори #2 на: 25 Јули 2013, 00:33:43 am »
VW/Audi/Seat/Skoda 1.6TDI 75кс/90кс/105кс DPF решение


Отсутен Tischläufer

 • Le Diesel
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 33921
 • Таков е животот... јебига
Одг: DPF ( Diesel Particulate Filter )
« Одговори #3 на: 25 Јули 2013, 09:42:09 am »
А тоа што ќе има поголемо загадување од дозволеното без ДПФ? Ако одиш некаде низ европа и те проверат и заклучат дека е изваден? Ќе има реперкусии?

Отсутен Vasil

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3759
Одг: DPF ( Diesel Particulate Filter )
« Одговори #4 на: 25 Јули 2013, 10:20:37 am »
Само ако сакаш да ја регистрираш кај што мерат загадување на технички. Кога ти прават технички преглед тестираат колку загадува, односно кои еуро норми ги задоволува и според тоа плаќаш соодветно за регистрација. За да задоволува ЕУРО5 мислам дека мора дa има DPF. Кај нас незнам дали ова се применува, ама не ме чуди да почне за некоја година.

Bаш ме интересираше ова и побарав по нетов. Ова се извадоци од некои регулативи:
Цитат
Section 7.1 – Exhaust system

The major change in this section is that a catalytic converter missing becomes a reason for rejection.  This is likely to be a major factor for some vehicles first used before August 1995 that only require a non-cat emissions test, but were originally fitted with a catalyst.

Section 7.4 – Exhaust emissions – compression ignition

The new smoke limit of 1.5m-1, implemented from 1 July 2011, has been documented in the new manual pages.  Remember that this limit applies to both turbocharged and naturally aspirated compression ignition engines in vehicles first used on or after 1 July 2008.

Отсутен RikiRulz

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 10650
 • *** UNDERCOVER ***
Одг: DPF ( Diesel Particulate Filter )
« Одговори #5 на: 26 Јули 2013, 02:49:04 am »
Дали мојот леон 2006 година 2.0 тди 140 кс ПД мотор, има ДПФ ?

Отсутен Vasil

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3759
Одг: DPF ( Diesel Particulate Filter )
« Одговори #6 на: 26 Јули 2013, 02:55:39 am »

Отсутен LosiPatista

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 12136
 • Duh sa TDI-jom
Одг: DPF ( Diesel Particulate Filter )
« Одговори #7 на: 26 Јули 2013, 04:03:57 am »
Не мора да значи. Во некои земји се испорачуваа верзии без DPF.

Torsion Beam - The Only Axle You Will Ever Need

Отсутен Tischläufer

 • Le Diesel
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 33921
 • Таков е животот... јебига
Одг: DPF ( Diesel Particulate Filter )
« Одговори #8 на: 26 Јули 2013, 09:54:04 am »
Дали мојот леон 2006 година 2.0 тди 140 кс ПД мотор, има ДПФ ?

Хаха, твојот и да имал сигурно го искашлал низ ауспух до сега ;D

Отсутен RikiRulz

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 10650
 • *** UNDERCOVER ***
Одг: DPF ( Diesel Particulate Filter )
« Одговори #9 на: 26 Јули 2013, 19:24:58 pm »
Ок :)

Отсутен Sportex

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 7889
 • Иштван Беќар Пецарош
  • camouflage.mk
Одг: DPF ( Diesel Particulate Filter )
« Одговори #10 на: 27 Јули 2013, 10:34:23 am »
Дали мојот леон 2006 година 2.0 тди 140 кс ПД мотор, има ДПФ ?

Не знам како може да не приметиш дека имаш ДПФ филтер бе Рики, поготово дека повеќе возиш градска. Активната регенерација на ДПФ е процес што е ептен приметлив !


Отсутен Автотек Електроник

 • Модератор
 • Јуниор
 • *****
 • Пораки: 107
 • http://allcartuning.com/en.html

Отсутен Автотек Електроник

 • Модератор
 • Јуниор
 • *****
 • Пораки: 107
 • http://allcartuning.com/en.html
Одг: DPF ( Diesel Particulate Filter )
« Одговори #12 на: 05 Март 2014, 00:19:18 am »
« Последно менување: 04 Мај 2015, 17:41:35 pm Автотек Електроник »

Отсутен Автотек Електроник

 • Модератор
 • Јуниор
 • *****
 • Пораки: 107
 • http://allcartuning.com/en.html
Одг: DPF ( Diesel Particulate Filter )
« Одговори #13 на: 24 Март 2014, 21:06:42 pm »
Mercedes_C_W204_320CDI_224HP
Avtotek_DPFoff — at Автотек ЕлектроникОтсутен Автотек Електроник

 • Модератор
 • Јуниор
 • *****
 • Пораки: 107
 • http://allcartuning.com/en.html
Одг: DPF ( Diesel Particulate Filter )
« Одговори #14 на: 25 Март 2014, 19:19:26 pm »
VW_Crafter_2.5TDI_136HP_300Nm
Avtotek_Tuning+DPFoff_165HP_365Nm — at Автотек Електроник