Автор Тема: 100 октански бензин на бензинските LUK OIL  (Прочитано 35457 пати)

Отсутен Mato_Zlato

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 316
До сега мислам дека немаше кај нас, а и не сум имал прилика да користам 100 октански бензин, не знам дали има разлика (би требало да има), пробно ставив некое литро па ке видиме како ке се покаже, како и да е секоја чест што ни го приуштија ова задоволство.
EAST SIDE DRIVERS

Отсутен Jove

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3148
Одг: 100 октански бензин на бензинските LUK OIL
« Одговори #1 на: 15 Јуни 2011, 20:15:50 pm »
Од кога го имаат пуштено 100октанскиот бензин на Лук оил?
Losers always whine about their best, winners go home and fuck the prom queen :)

Отсутен Panda

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1083
Одг: 100 октански бензин на бензинските LUK OIL
« Одговори #2 на: 15 Јуни 2011, 21:27:46 pm »
од коа досаѓаа кај нас во рафинерија за 100 октанско гориво ( и тоа им е една серија само за да приберат повеќе луѓе)
мислам дека од 1-ви овој месец имаат 100 октанско али не сум сигурен или е од 1-ви или од 10-ти јуни,бидејќи тој период доаѓаат цистерните да полнат од кај нас гориво..
... From Dream to Reality <3 EK & CG9 & Del Sol <3
... https://www.facebook.com/groups/158997510955715/

Отсутен Ogi88

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1148
Одг: 100 октански бензин на бензинските LUK OIL
« Одговори #3 на: 16 Јуни 2011, 00:37:35 am »
Мато а која е цената за едно литро 100 октански бензин?

Отсутен djidji

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10567
Одг: 100 октански бензин на бензинските LUK OIL
« Одговори #4 на: 16 Јуни 2011, 12:05:36 pm »
од коа досаѓаа кај нас во рафинерија за 100 октанско гориво ( и тоа им е една серија само за да приберат повеќе луѓе)
мислам дека од 1-ви овој месец имаат 100 октанско али не сум сигурен или е од 1-ви или од 10-ти јуни,бидејќи тој период доаѓаат цистерните да полнат од кај нас гориво..

За 100 октани незнам, ама:

"- Горивото ЕКТО е уште една во редот иновации на нафтена компанија ЛУКОИЛ, направени во последните неколку години, а кои се промовираат преку нејзините фирми ќерки во целиот свет, а чии пак квалитети ги признаваат и строгите стандарди на Европската унија"
Според технички карактеристики, докажано е дека „ЕКТО плус“ овозможува заштита од абењето на моторот, бидејќи присуството на модификатор на триење овозможува намалено механичкото триење во зоната на цилиндрите и ја зголемува ефективноста на работата на моторот.
Резултатите од спроведените испитувања во Русија покажаа дека со користење на „ЕКТО плус“ се заштедува гориво, односно овој тип дава дополнителни од 30 км и повеќе возење со еден полн резервоар.
ЕКТО спорт дава можност за одличен маневар за сметка на моментално зголемување на моќноста во различни режими на работа на моторот и брз старт. „ЕКТО дизел“ пак, во споредба со обичното дизел гориво, има подобрени еколошки, експлоатациски и прочистувачки својства, бидејќи дава подобро согорување, висок вртежен момент, спречување на формирање на јаглеродни талози на вбризгувачот, сигурна работа на системот за дијагностика и зголемување на интервалот за замена на моторните масла.
Почетокот на продажба на горивата „ЕКТО“ е планирано од утре, 15 јуни, и ќе биде можно само на бензинските станици на ЛУКОИЛ, по истите цени како и другите стандардни горива. Нема да има зголемување на цените.

Отсутен Banzai

  • Blitzqueen
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9999
Одг: 100 октански бензин на бензинските LUK OIL
« Одговори #5 на: 16 Јуни 2011, 12:22:41 pm »
Еј баш ме израдува оваа вест :) Уште стварно да е блиску до 100 октани и сите среќни и задоволни.
За вкусовите не се дискутира, по нив се плука.

Отсутен Igor

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9498
Одг: 100 октански бензин на бензинските LUK OIL
« Одговори #6 на: 16 Јуни 2011, 12:28:04 pm »
Јас мислам дека 100 октанскиов е уствари реална 98ца ;D

Отсутен S16-HGT

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4442
  • НУКЛЕАРЕН КОМАРЕЦ
Одг: 100 октански бензин на бензинските LUK OIL
« Одговори #7 на: 16 Јуни 2011, 12:31:26 pm »
Банза, за викенд праиме уште едно видео, али овојпат ќе стаам од реалната 98- ца :)

Отсутен Banzai

  • Blitzqueen
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9999
Одг: 100 октански бензин на бензинските LUK OIL
« Одговори #8 на: 16 Јуни 2011, 12:44:31 pm »
И јас, и така сум при крај со бензин. Таман до викендов :)

Само камерманот го пратив на ворк едн травел ин д Ју Ес едн факинг Еј, мора да најдеме нов ;)
За вкусовите не се дискутира, по нив се плука.

Отсутен S16-HGT

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4442
  • НУКЛЕАРЕН КОМАРЕЦ
Одг: 100 октански бензин на бензинските LUK OIL
« Одговори #9 на: 16 Јуни 2011, 12:50:01 pm »
И јас, и така сум при крај со бензин. Таман до викендов :)

Само камерманот го пратив на ворк едн травел ин д Ју Ес едн факинг Еј, мора да најдеме нов ;)


Глеј овој да не е "летечи"  ;D ;D ;D

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54664
  • Махер
Одг: 100 октански бензин на бензинските LUK OIL
« Одговори #10 на: 16 Јуни 2011, 12:56:28 pm »
Знаете дали е безоловен или има олово?

Отсутен djidji

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10567
Одг: 100 октански бензин на бензинските LUK OIL
« Одговори #11 на: 16 Јуни 2011, 12:59:43 pm »
Знаете дали е безоловен или има олово?

Хехе МОРА да е безоловен ;)

Отсутен RikiRulz

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10650
  • *** UNDERCOVER ***
Одг: 100 октански бензин на бензинските LUK OIL
« Одговори #12 на: 16 Јуни 2011, 15:01:53 pm »
Да даде господ да има 100 октани...

МЕРАЦИИИИ :)

Отсутен Panda

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1083
Одг: 100 октански бензин на бензинските LUK OIL
« Одговори #13 на: 16 Јуни 2011, 16:03:27 pm »
од коа досаѓаа кај нас во рафинерија за 100 октанско гориво ( и тоа им е една серија само за да приберат повеќе луѓе)
мислам дека од 1-ви овој месец имаат 100 октанско али не сум сигурен или е од 1-ви или од 10-ти јуни,бидејќи тој период доаѓаат цистерните да полнат од кај нас гориво..

За 100 октани незнам, ама:

"- Горивото ЕКТО е уште една во редот иновации на нафтена компанија ЛУКОИЛ, направени во последните неколку години, а кои се промовираат преку нејзините фирми ќерки во целиот свет, а чии пак квалитети ги признаваат и строгите стандарди на Европската унија"
Според технички карактеристики, докажано е дека „ЕКТО плус“ овозможува заштита од абењето на моторот, бидејќи присуството на модификатор на триење овозможува намалено механичкото триење во зоната на цилиндрите и ја зголемува ефективноста на работата на моторот.
Резултатите од спроведените испитувања во Русија покажаа дека со користење на „ЕКТО плус“ се заштедува гориво, односно овој тип дава дополнителни од 30 км и повеќе возење со еден полн резервоар.
ЕКТО спорт дава можност за одличен маневар за сметка на моментално зголемување на моќноста во различни режими на работа на моторот и брз старт. „ЕКТО дизел“ пак, во споредба со обичното дизел гориво, има подобрени еколошки, експлоатациски и прочистувачки својства, бидејќи дава подобро согорување, висок вртежен момент, спречување на формирање на јаглеродни талози на вбризгувачот, сигурна работа на системот за дијагностика и зголемување на интервалот за замена на моторните масла.
Почетокот на продажба на горивата „ЕКТО“ е планирано од утре, 15 јуни, и ќе биде можно само на бензинските станици на ЛУКОИЛ, по истите цени како и другите стандардни горива. Нема да има зголемување на цените.
... From Dream to Reality <3 EK & CG9 & Del Sol <3
... https://www.facebook.com/groups/158997510955715/

Отсутен Mato_Zlato

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 316
Одг: 100 октански бензин на бензинските LUK OIL
« Одговори #14 на: 17 Јуни 2011, 21:38:26 pm »
proveriv denes, se raboti za Ekto gorivata i toj sto mi rekoa deka e 100 oktanski e ustvari "98 Sport" navodno e 98 so + nekoi aditivi, ne znam dali ima razlika od obicna 98mica (95ka vozam) kako i da e ke go pokoristam nekoe vreme da vidam kako ke se pokaze, razlika osetiv samo vo potrosuvacka, poveke go trosi, najverojatno posto poveke ja stiskam da vidam dali ima razlika ;D
EAST SIDE DRIVERS