Автор Тема: OVERBOOST...mi treba mislenje  (Прочитано 1410 пати)

Отсутен freakyniki

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 329
OVERBOOST...mi treba mislenje
« на: 26 Април 2013, 22:21:20 pm »
Decki vcera si ja zapaliv a3-kata 1.9.tdi 110hp 2000 god. i malce ladnicka ja stiskav da ne recam... ama ke recam :D i super si idese tuku naednas mi izgasi turbinata i ke dobiev infarkt...si idese normalno samo nemase tork....ja isprav i koa ja zapaliv posle normalno si odese deneska eve neam problemi.... ke mi dade mislenje nekoj dali e za panika rabotava ??? mi rekoa deka bilo overboost neso
Пеглал не пеглал....пегли време пролази

Отсутен LosiPatista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 12136
  • Duh sa TDI-jom
Одг: OVERBOOST...mi treba mislenje
« Одговори #1 на: 26 Април 2013, 22:25:51 pm »
Toa e najnormalno kaj W.

Torsion Beam - The Only Axle You Will Ever Need

Отсутен stig

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 933
Одг: OVERBOOST...mi treba mislenje
« Одговори #2 на: 26 Април 2013, 22:32:50 pm »
Toa e najnormalno kaj W.

Кај сите турбо дизели од таа генерација кои имаат турбина со варијабилна геометрија не само кај VW, што се однесува до overboostot блокирана варијабилна геометрија , неисправен N75 вентил или во краен и многу редок случај неисправен MAP сензор.

Отсутен freakyniki

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 329
Одг: OVERBOOST...mi treba mislenje
« Одговори #3 на: 26 Април 2013, 22:35:10 pm »
kako da se proveri toa? na kompjuter ne pokazuva greski....
Пеглал не пеглал....пегли време пролази

Присутен Ipkisija Meskosa

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8614
  • Пичлеме
Одг: OVERBOOST...mi treba mislenje
« Одговори #4 на: 26 Април 2013, 22:43:51 pm »
Или пак оди згазни ја малку на автопат да се издува, да се исчисти турбината. Кај мене тоа се случува кога повеќе време ја возам низ град, па ќе ја испукам под високи обртаи на автопат и се' e ок.
Обично се случува во четврта брзина на околу 110 км/ч (3000 обртаи, турбината се гаси, оди во safe mode :) )
Доколку дувањето по автопат не помогни, тогаш провери ги вакумските црева, па дури после N75 вентилот. Кај мене во една прилика имаше оштетено вакумско црево, па ми исклучуваше турбината...

П.С. Passat 1.9 TDI (110hp) :)

Отсутен freakyniki

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 329
Одг: OVERBOOST...mi treba mislenje
« Одговори #5 на: 26 Април 2013, 23:40:25 pm »
фала мн..посебно на стиг му ги читав објаснувањата за мојот мотор на форумиве, делува како многу стручно лице
Пеглал не пеглал....пегли време пролази

Отсутен stig

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 933
Одг: OVERBOOST...mi treba mislenje
« Одговори #6 на: 27 Април 2013, 19:10:10 pm »
Издувај ја некаде на отворено ако се реши проблемот со тоа значи крилцата од варијабилната геометрија ти блокираат ако не има друг проблем кажи му на мајсторот треба параметри да гледа не само грешки ;)