Автор Тема: Фарови и осветлување  (Прочитано 372000 пати)

Отсутен MarceCvarce

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8853
Одг: Фарови и осветлување
« Одговори #2265 на: 06 Декември 2023, 18:52:43 pm »
Novo prasanje za farovive. Dali e mozna zamena plug&play so original Citroen xenon farovi na kola ili teshko verojatno, mislam cel far menuvanje

Отсутен Sase_91

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3790
Одг: Фарови и осветлување
« Одговори #2266 на: 06 Декември 2023, 20:15:09 pm »
Novo prasanje za farovive. Dali e mozna zamena plug&play so original Citroen xenon farovi na kola ili teshko verojatno, mislam cel far menuvanje

Кај ситроен точно незнам, ама сигурно е дека нема да работи автоматското нивелирање, зошто сензори нема на задната оска. А многу веројатно е дека ќе треба и прекодирање на боди компјутерот на колата, за да знае дека има ксенон и соодветно на тоа да работат и фаровите. Ова само предпоставка од тоа што имам читано за менување на фарови кај возила од VAG групацијата, за ПСА точно незнам.
If everything seems under control, you're not going fast enough.  /  KKBA

Отсутен MarceCvarce

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8853
Одг: Фарови и осветлување
« Одговори #2267 на: 06 Декември 2023, 20:32:40 pm »
Ke odam kaj i da e za 1000km na redoven servis ke prasam. Ne gi mozam veke zoltice svetla, a nesakam da stavam led ili ksenon vo segashnive farovi

Отсутен fuzzjaw

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 384
  • Alfa Romeo Giulietta 1.4TB
Одг: Фарови и осветлување
« Одговори #2268 на: 06 Декември 2023, 21:01:35 pm »
Novo prasanje za farovive. Dali e mozna zamena plug&play so original Citroen xenon farovi na kola ili teshko verojatno, mislam cel far menuvanje

Xenon фар законски налагат автоматско нивелирање и систем за перење на фаровите, прскалки. Мислам дека ни едното ни другото не се лесен retrofit, ама па ако начекаш некоја удрена од позади со фабрички ксенон па да ги земиш, не би се замарал ни за едното ни за другото. Инаку очекувај од фабрика 750 - 1,000 евра по фар, мислам дека е неисплатливо. Порадо би размислил за некој од дечкиве што отвараат фарови и ставаат лупи, па тука xenon

Отсутен MarceCvarce

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8853
Одг: Фарови и осветлување
« Одговори #2269 на: 06 Декември 2023, 21:07:20 pm »
Ne taka nesakam ili original ke stavam ili niso, da sea mi tekna za perenjeto nemam fabricki. Neznam dali ima nekoja led opcija ama ke prasam

Отсутен Power to the people

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6322
  • Медалист, Олимпијада за Сарказам Перу '98
Одг: Фарови и осветлување
« Одговори #2270 на: 07 Декември 2023, 07:48:07 am »
Кај Ваг нема врска со прскалките, кај нас не можевме браник да најдиме со отвори за прскалки и се монтира без нив, инсталацијата и прскалките се отстранија. Ксенонот си работи нормално, ама сензори за нивелација, напред/назад си бара.

Отсутен MAPJAH

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6641
  • Бенве сие бенве
Фарови и осветлување
« Одговори #2271 на: 07 Декември 2023, 08:03:52 am »
Ја мислам дека спортажот нема прскалки кај мене, а има адаптив лед.


Едит: еве гледам на слики нема прскалки.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Отсутен Jimny

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1770
  • Skriven i ćutljiv crv rešeta moćno drvo.
Одг: Фарови и осветлување
« Одговори #2272 на: 07 Декември 2023, 09:15:24 am »
Novo prasanje za farovive. Dali e mozna zamena plug&play so original Citroen xenon farovi na kola ili teshko verojatno, mislam cel far menuvanje

Xenon фар законски налагат автоматско нивелирање и систем за перење на фаровите, прскалки. Мислам дека ни едното ни другото не се лесен retrofit, ама па ако начекаш некоја удрена од позади со фабрички ксенон па да ги земиш, не би се замарал ни за едното ни за другото. Инаку очекувај од фабрика 750 - 1,000 евра по фар, мислам дека е неисплатливо. Порадо би размислил за некој од дечкиве што отвараат фарови и ставаат лупи, па тука xenon

Точно така цела инсталација од фабрика и од овластен е таа цена 750-1,000евра

Присутен Luki Junior

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4991
  • The Spartan General
Одг: Фарови и осветлување
« Одговори #2273 на: 07 Декември 2023, 09:24:16 am »
Prskalkite se stavaat poradi nedovolnata toplina od samata sijalica koja ne dava da zamrzne vodata na farovite i da gi susi("cisti") samite farovi. Kaj HID taa toplinska energija ne se ispusta od sijalicata i poradi toa zakonski mora prskalki na farovite. Kaj ponovite led sijalici taa toplina poleka poleka se vrakja/ili se nasocuva da bidat farovite suvi i nezamrznati.

Fehlende Pferde Sterken sind mit Wahnsinn ersetzt.

Отсутен Bicikle

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10364
Одг: Фарови и осветлување
« Одговори #2274 на: 07 Декември 2023, 10:37:36 am »
bravo, kaj nauci vakvi raboti ?

Присутен Luki Junior

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4991
  • The Spartan General
Одг: Фарови и осветлување
« Одговори #2275 на: 07 Декември 2023, 10:39:50 am »
Internet.












 ;D ;D ;D ;D
Fehlende Pferde Sterken sind mit Wahnsinn ersetzt.

Отсутен FrozeN666

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 68
Одг: Фарови и осветлување
« Одговори #2276 на: 28 Декември 2023, 17:10:38 pm »
Дечки кажете добри сијалици за фарови што не даваат грешка на шалтабла за VW?
После пробување неколку ЛЕД сијалици од Алиекспресс (иако многу добро светат, не пречат на другите, имаат моторче во нив вградено)
+ ставив декодери пак се јавува Light знакчето.

Имам Philips обичni H7 ама некако слаби ми се. Што користите што е добро а не дава error?
Ледот од Алиекспресс е мн добар ама цело време сијаличката ми се пали.

Овие ги имам моментално
https://www.aliexpress.com/item/1005004938275021.html?spm=a2g0o.order_list.order_list_main.150.295e1802qEvzIt

Отсутен Bicikle

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10364
Одг: Фарови и осветлување
« Одговори #2277 на: 28 Декември 2023, 17:39:00 pm »
Bi trebalo otpprnik da brka rabota, sega za tocna vrednost treba da izmeris kolku struja vlecat led ot. Onda kje klajs paralelno, ne bi trebalo da imat proglem.
Ako ai od sk ima nekoj led mozam da ti gi pozajmam da vidish dali kje dava so nimo greshka.

Отсутен darkserial

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 780
Одг: Фарови и осветлување
« Одговори #2278 на: 29 Декември 2023, 11:35:00 am »
VW Golf 5 1.9 TDI - 77kw - 2005

Отсутен FrozeN666

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 68
Одг: Фарови и осветлување
« Одговори #2279 на: 30 Декември 2023, 00:38:55 am »