Автор Тема: Чистење на вбризгувачите(инжектори)  (Прочитано 26333 пати)

Отсутен Auto Car Care

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1673
  • Mafra.Menzerna.Gyeon
Не можев да најдам тема посебна па еве да започниме разговор и на оваа тема..............што мислите кој начин е подобар за прочистување на вбризгувачите  ??? овој начин http://www.youtube.com/watch?v=kHJSRpE5ok4&feature=related или овој http://www.youtube.com/watch?v=RFeITkAixh8&feature=related и дали некој знае каде во МК има добри мајстори или сервис за чистење на инжектори,мојата мислам дека е зрела за тоа после 180000км.макар да немам некој проблем со нерамномерна работа на моторот или друго освен кога е загреан моторот се јавува како турбо дупка при додавање гас додека на ладен мотор тоа не се појавува,прима одсечно и без турбо дупка  ::)
« Последно менување: 14 Мај 2011, 12:58:05 pm TE-EN »

Отсутен VLATKO Џентлменот

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6214
Одг: Чистење на вбризгувачите(инжектори)
« Одговори #1 на: 14 Мај 2011, 13:20:28 pm »
kaj mene na tipoto ima samo edna dizna  i ja cistev vo gjorce vo turbo servis,mislam deka vo kada so  ultrazuvk go cistese i sega nema problem.

Отсутен Auto Car Care

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1673
  • Mafra.Menzerna.Gyeon
Одг: Чистење на вбризгувачите(инжектори)
« Одговори #2 на: 15 Мај 2011, 20:15:11 pm »
kaj mene na tipoto ima samo edna dizna  i ja cistev vo gjorce vo turbo servis,mislam deka vo kada so  ultrazuvk go cistese i sega nema problem.
јас сакам моите да ги исчистам но се мислам дали да го направам тоа во Home made продукција или да ги однесам некаде ,досега немам слушнато дека во Прилеп некој прави ултра звук на инжекторите ,ако знае некој во МК или поблиску до Прилеп нека го предложи,може и ќе се договориме да му ги испратам инжекторите,нема потреба да одам со возилото кога лесно се вадат. .

Отсутен SaleSk

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6094
  • 69
Одг: Чистење на вбризгувачите(инжектори)
« Одговори #3 на: 16 Мај 2011, 00:18:00 am »
Ако си од Прилеп и ако сам си ги извадиш инјекторите, ондак отиди кај мајсторот за телевизори што ви е :) Рубин и Мики, двајца браќа се, гарант си чул за нив, и мислам дека имаат они ултразвучна кадичка...Они се во улицата покрај реката...
Dusevno bolniot covek nikogas ne napagja bez pricina.Po toa se razlikuva od normalnite ludje.

Отсутен djidji

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10567
Одг: Чистење на вбризгувачите(инжектори)
« Одговори #4 на: 16 Мај 2011, 00:32:43 am »
Ако си од Прилеп и ако сам си ги извадиш инјекторите, ондак отиди кај мајсторот за телевизори што ви е :) Рубин и Мики, двајца браќа се, гарант си чул за нив, и мислам дека имаат они ултразвучна кадичка...Они се во улицата покрај реката...

Телевизорџии не веруам дека имаат, ама тие што се бават со поправка на принтери, полнење на тонери, инк џет и тн. мораат да имаат! Ако имаш некој у болница на Трансфузија или лабораторија исто може да ти заврши работа.

Отсутен nikola_bb

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4746
Одг: Чистење на вбризгувачите(инжектори)
« Одговори #5 на: 16 Мај 2011, 00:51:29 am »
Во скопје каде има чистење? и цена нормално  :)

Отсутен djidji

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10567
Одг: Чистење на вбризгувачите(инжектори)
« Одговори #6 на: 16 Мај 2011, 01:24:01 am »
Во скопје каде има чистење? и цена нормално  :)
Мислам дека кај Шиникот може, за цена не сум сигурен ќе си прашаш.

Отсутен Auto Car Care

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1673
  • Mafra.Menzerna.Gyeon
Одг: Чистење на вбризгувачите(инжектори)
« Одговори #7 на: 16 Мај 2011, 10:20:12 am »
Ако си од Прилеп и ако сам си ги извадиш инјекторите, ондак отиди кај мајсторот за телевизори што ви е :) Рубин и Мики, двајца браќа се, гарант си чул за нив, и мислам дека имаат они ултразвучна кадичка...Они се во улицата покрај реката...

сега моментално еве го гледам Рубин со лаптопот работи во еден Голф IV јас пишувам а тој седи одма карши мене,јас сум од другата страна на реката,тиа се занимаваат со друго,ти мислиш на Лало братучед му еден од најдобрите електричари и дијагностичари во МК,тој беше одма до него под неговата куќа,ама се премести со сервисот на друго место бидејќи капацитетот му беше мал на сервисот а работата му бараше поголем простор,ќе прашам кај нив да видам,единствен кој чепнал во мојата кола е Лало,а не сум го прашал досега за чистење на инжекторите....

Отсутен LosiPatista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 12136
  • Duh sa TDI-jom
Одг: Чистење на вбризгувачите(инжектори)
« Одговори #8 на: 16 Мај 2011, 12:07:22 pm »
Onie Wurth se nenormalni! Si kupuvam aditivce za nafta, voobicaeno zemam LM ili SOnax, i ne bev zel Wurth odamna, koa gledam mu zakacile nekoj a si cena od 650 denari?!? SOnaxot e 250 za istata namena! Im go znam mnogu dobro mentalitetot na tie od Wurth zatoa sto si iimav rabota so niv, nivnata politika e da bidat poskapi od site drugi i redovno da gi poskapuvaat cenite, mislejki deka na toj nacin ke si napravat reputacija. DENAR nema da vidat od mene, a ne veruvam deka nekoj e budala da mu plaka 3 pati poveke za istiot proizvod!

Torsion Beam - The Only Axle You Will Ever Need

Отсутен Auto Car Care

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1673
  • Mafra.Menzerna.Gyeon
Одг: Чистење на вбризгувачите(инжектори)
« Одговори #9 на: 16 Мај 2011, 12:15:43 pm »
јас редовно користам адитиви на LM,и сум презадоволен,и гориво 98 на Лук оил,но не значи дека не треба барем еднаш на 100 000км да се направи утразвук на вбризгувачите  ???, на еден форум имам читано дека и не било баш многу корисно да се прави тоа доколку не дојде до сериозно запушување на некој инжектор и пореметување на работата на моторот,бидеќи средстата кои се користеле за прочистување на инжектори имале нагризувачко дејство  ::),и советуваат за во земји каде нема квалитетни горива редовно да се користат адитиви во горивото,а кај нас како што е оган бензинот + адитив и ке испадне како на керозин да ги возиме автомобилите  :o

Отсутен LosiPatista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 12136
  • Duh sa TDI-jom
Одг: Чистење на вбризгувачите(инжектори)
« Одговори #10 на: 16 Мај 2011, 12:21:17 pm »
Aditive za cistenje so sekoj vtor rezervoar se stava. Probaj go i Sonax!

Torsion Beam - The Only Axle You Will Ever Need

Отсутен djidji

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10567
Одг: Чистење на вбризгувачите(инжектори)
« Одговори #11 на: 16 Мај 2011, 13:00:05 pm »
Aditive za cistenje so sekoj vtor rezervoar se stava. Probaj go i Sonax!
На 2000 км.

Отсутен RikiRulz

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10650
  • *** UNDERCOVER ***
Одг: Чистење на вбризгувачите(инжектори)
« Одговори #12 на: 16 Мај 2011, 13:07:50 pm »
Ако си од Прилеп и ако сам си ги извадиш инјекторите, ондак отиди кај мајсторот за телевизори што ви е :) Рубин и Мики, двајца браќа се, гарант си чул за нив, и мислам дека имаат они ултразвучна кадичка...Они се во улицата покрај реката...

Телевизорџии не веруам дека имаат, ама тие што се бават со поправка на принтери, полнење на тонери, инк џет и тн. мораат да имаат! Ако имаш некој у болница на Трансфузија или лабораторија исто може да ти заврши работа.

Мислиш јас ако им ги извадам дизните... и ги дадам ке сака некој што поправа принтери да ги ми пршчисти и моиве дизни ???

И колку пари би барале овие... ???

Отсутен djidji

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10567
Одг: Чистење на вбризгувачите(инжектори)
« Одговори #13 на: 16 Мај 2011, 13:11:07 pm »
Ако си од Прилеп и ако сам си ги извадиш инјекторите, ондак отиди кај мајсторот за телевизори што ви е :) Рубин и Мики, двајца браќа се, гарант си чул за нив, и мислам дека имаат они ултразвучна кадичка...Они се во улицата покрај реката...

Телевизорџии не веруам дека имаат, ама тие што се бават со поправка на принтери, полнење на тонери, инк џет и тн. мораат да имаат! Ако имаш некој у болница на Трансфузија или лабораторија исто може да ти заврши работа.

Мислиш јас ако им ги извадам дизните... и ги дадам ке сака некој што поправа принтери да ги ми пршчисти и моиве дизни ???

И колку пари би барале овие... ???
Реков ако ти е пријател, пошто тие имаат ултра звучни бањи за инк џет главите ... А пари ??? Тешко релативна и субјективна работа, инаку него не го кошта малтене ич пари, само малку добра воља ;)

Отсутен SaleSk

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6094
  • 69
Одг: Чистење на вбризгувачите(инжектори)
« Одговори #14 на: 16 Мај 2011, 13:21:24 pm »
Јас никад не сум ставил адитив за прочистување на инџекторите а не ни планирам да ставам...
И постои едно правило, кое највеќе го поштуем...Гласи вака:
АКО НЕШТОТО функционира без проблем, не го чепкај истото зошто ке си направиш проблем...
Ако немаш дефект, не ччкај мечка да раѓа деца...
Dusevno bolniot covek nikogas ne napagja bez pricina.Po toa se razlikuva od normalnite ludje.