Автор Тема: GPS uredi, mapi itn.  (Прочитано 192677 пати)

Отсутен SceMax

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 111
 • In Diesel We Trust !!!
GPS uredi, mapi itn.
« на: 03 Јануари 2011, 22:08:31 pm »
Podelete infos, sovetuvajte ...
Od mene edna adresa za mapi za pocetok.
http://gpsunderground.com/forum/


Отсутен SceMax

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 111
 • In Diesel We Trust !!!
Одг: GPS uredi, mapi itn.
« Одговори #1 на: 03 Јануари 2011, 22:13:19 pm »

Отсутен SceMax

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 111
 • In Diesel We Trust !!!
Одг: GPS uredi, mapi itn.
« Одговори #2 на: 04 Јануари 2011, 20:48:33 pm »

Отсутен Banzai

 • Blitzqueen
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 9999
Одг: GPS uredi, mapi itn.
« Одговори #3 на: 11 Јануари 2011, 13:45:19 pm »
Ако може да споделите кој каков уред користи или користел и како е задоволен со него.

Што му фали, што е најпотребно во нормалното користење, на кои карактеристики највеќе да се обрне внимание при купување на ваков уред.
За вкусовите не се дискутира, по нив се плука.

Отсутен yarre

 • Bearing Expert
 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1267
 • www.lagermax.mk
  • LAGERMAX
Одг: GPS uredi, mapi itn.
« Одговори #4 на: 11 Јануари 2011, 18:53:00 pm »
Гармин е најпрактичен, сеа има и нормална цена од 100 Евриќа. Најниовите мапи 2011 се супер.

Отсутен SceMax

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 111
 • In Diesel We Trust !!!
Одг: GPS uredi, mapi itn.
« Одговори #5 на: 11 Јануари 2011, 19:04:42 pm »
Гармин е најпрактичен, сеа има и нормална цена од 100 Евриќа. Најниовите мапи 2011 се супер.

Garmin e epteeeen sirok poim :)

Отсутен yarre

 • Bearing Expert
 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1267
 • www.lagermax.mk
  • LAGERMAX
Одг: GPS uredi, mapi itn.
« Одговори #6 на: 11 Јануари 2011, 21:04:40 pm »
Тресна и остана.....

Отсутен SceMax

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 111
 • In Diesel We Trust !!!
Одг: GPS uredi, mapi itn.
« Одговори #7 на: 11 Јануари 2011, 21:38:44 pm »
Тресна и остана.....

Abre mudrecu...poslusaj ja Vladata na RM :):) (Citaj povise..)
Garminiiiiiiiiiiiiiii
« Последно менување: 11 Јануари 2011, 21:41:10 pm SceMax »

Отсутен IvO

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1677
Одг: GPS uredi, mapi itn.
« Одговори #8 на: 14 Февруари 2011, 00:03:49 am »
jas tom tom zemav pred nekoj den vrv e i dizajn ubav i dosta prakticen ..

Отсутен proff

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1447
 • no comment at the moment
Одг: GPS uredi, mapi itn.
« Одговори #9 на: 17 Февруари 2011, 16:37:14 pm »
Јас користам TomTom One веќе 5 год. Го купив во Мелбурн и таму го користев 6 месеци. Не погреши ниту еднаш. Перфектен уред кој е доста сигурен и едноставен за употреба. После, овде ставив мапи за Европа и Македонија но дечките кои тоа го направија не си ја завршија работата како што треба. При патување од Струмица кон Битола преку Валандово го активирав GPS-от и иако јас возев во насока кон Валандово уредот ми сугерираше враќање назад во Струмица. Дечките кои ова го направија се баш во фирмата што некој погоре ја посочи со нејзината веб страна. Очиглено мапите за Македонија не се во ред т.е. стари. TomTom е уред за респект и препорака но, мислам дека нема доволно квалитетни мапи за овој модел кај нас.
Иста грешка неможиш да повториш два пати. Вториот пат тоа не е грешка туку твој избор!

Отсутен Sportex

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 7889
 • Иштван Беќар Пецарош
  • camouflage.mk
Одг: GPS uredi, mapi itn.
« Одговори #10 на: 17 Февруари 2011, 17:07:10 pm »
Имам Garmin Nuvi 1490, го купив од Германос лани летото со се мапи така беше.
Од пред некое време почна да за...ва.
Кога возам до 100-ка се е супер, на поголеми брзини патот што следи го покажува како згужвана линија, цик цак.
Знае ли некој што е проблемот?
« Последно менување: 17 Февруари 2011, 17:08:49 pm Sportex »

Отсутен Deni

 • Photo & Light
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 54852
 • Махер
Одг: GPS uredi, mapi itn.
« Одговори #11 на: 17 Февруари 2011, 17:08:01 pm »
Добар е ТомТом, но каде и да одиш убаво е да му посочиш преку каде сакаш да поминеш. Истото важи и за другите, зошто оставени сами на себе може да изберат пат кој не е најинтересен...

Отсутен proff

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1447
 • no comment at the moment
Одг: GPS uredi, mapi itn.
« Одговори #12 на: 17 Февруари 2011, 17:10:14 pm »
Намали ја брзината :)
Пробај со update на софтверот
Иста грешка неможиш да повториш два пати. Вториот пат тоа не е грешка туку твој избор!

Отсутен proff

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1447
 • no comment at the moment
Одг: GPS uredi, mapi itn.
« Одговори #13 на: 17 Февруари 2011, 17:12:38 pm »
Добар е ТомТом, но каде и да одиш убаво е да му посочиш преку каде сакаш да поминеш. Истото важи и за другите, зошто оставени сами на себе може да изберат пат кој не е најинтересен...

Добро си го познавам уредот. Досега никогаш вакви глупости не правел. Факт е дека тоа почна да се случува после промената на софтверот и ставањето на мапите. Претходно имаше лиценциран софтвер и мапи...
« Последно менување: 17 Февруари 2011, 17:14:34 pm proff »
Иста грешка неможиш да повториш два пати. Вториот пат тоа не е грешка туку твој избор!

Отсутен ford ST

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 75
Одг: GPS uredi, mapi itn.
« Одговори #14 на: 27 Февруари 2011, 08:34:35 am »
Imam edno prasanje do tie sto imaat veke GPS montirano vo kola.Na koj princip odi napojuvanjeto? Dali e baterija vo prasanje ili kabelce povrzano so napojuvanjeto od samata kola? Dali dokolku e vtorata opcija treba da se modificira te probusi vnatresnosta bidejki se razbira nikoj ne saka "kabli" da mu se gledaat pred klimata i radioto :) Pozz