Автор Тема: Совет за компресор за воздух  (Прочитано 22251 пати)

Отсутен nikola_bb

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4845
Одг: Совет за компресор за воздух
« Одговори #45 на: 27 Март 2020, 15:50:40 pm »
Не секоја, на одредено работно време се менува. Мада и многу малку собира 200-300грама мислам.

Отсутен Van

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5241
 • VW Golf MK3 1.9 TDI
Одг: Совет за компресор за воздух
« Одговори #46 на: 04 Август 2021, 22:54:52 pm »
Aпропо муабетот за маслото за компресор - каде да се најде такво масло?
Читам на нет, не требало да се користи масло за мотор од аута пошто детергентите што ги има во таквите масла се штетни за мотор на компресор.

https://www.aircompressormachine.com/what-kind-of-oil-goes-in-an-air-compressor/
Конкретно која густина/вискозност/карактеристики при различни температури, тоа наводно би требало да го специфицира произведувачот и во случајов е спореден муабет (да не кажам небитен)... Пошто овде кај нас не можам да најдам ама баш никакво масло што е конкретно наменето за компресори.


Некои искуства/совети?
Размислувања?


Овде читав за замени/алтернативи: https://www.aircompressormachine.com/air-compressor-oil-substitute/
Постои некое синтетичко моторно масло за кое се знае дека баш нема детергенти адитиви?

Отсутен jovce.

 • Почетник
 • *
 • Пораки: 12
Одг: Совет за компресор за воздух
« Одговори #47 на: 08 Септември 2021, 12:18:12 pm »
Здраво дечки

Ме интересира околу компресориве, дали 100 литарски компресор би ми бркал работа за фарбање  на кола. Дел по дел, како ка пример хауба, браници, рамови од точак и слично. Гледам на нашиов пазар ги има: agrina, villager, bormann со цена од 19 до 24000den, ingco-то 100л е 30000ден, а има и за 25/6 илјадарки 150л. Дали некој од овие би ми бркал работа за таа намена?

Отсутен Van

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5241
 • VW Golf MK3 1.9 TDI
Одг: Совет за компресор за воздух
« Одговори #48 на: 08 Септември 2021, 15:48:32 pm »
Што се тиче маслото за компресор, најдено е во Villager продавницата (до Меркур).