Автор Тема: Совет за компресор за воздух  (Прочитано 22247 пати)

Отсутен smole

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2986
Одг: Совет за компресор за воздух
« Одговори #30 на: 11 Април 2019, 22:54:34 pm »
Ок е Fiac компресоров за 12.000 ден?

1.5KW // 170L/min // 8bar

Се продава под името на AEG а е направен од FIAC - Италија.


Отсутен zabiste

 • Почетник
 • *
 • Пораки: 19
Одг: Совет за компресор за воздух
« Одговори #31 на: 19 Декември 2019, 14:56:32 pm »
Дечки дали компресор од 50л би бил доволен за користење на воздушен пиштол? Зборувам за користење на 2-3 часа без прекин само за воздушен пиштол, торнадор и такви додатоци, не за одвртување завртување штрафови, шајки и такви поголеми работи?

Отсутен bear

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1997
 • If you can dream it, you can do it.
Одг: Совет за компресор за воздух
« Одговори #32 на: 19 Декември 2019, 18:38:15 pm »
Ако го гледаш пиштолот 2/3 саати тогаш може.  ;D
За пиштол треба, голем, со голем проток и уљен компресор и да ставаш уље секогаш.
Торнадор не знам што е.
Никогаш не вели никогаш.

Отсутен zabiste

 • Почетник
 • *
 • Пораки: 19
Одг: Совет за компресор за воздух
« Одговори #33 на: 19 Декември 2019, 18:53:42 pm »
Ако го гледаш пиштолот 2/3 саати тогаш може.  ;D
За пиштол треба, голем, со голем проток и уљен компресор и да ставаш уље секогаш.
Торнадор не знам што е.
А тогаш од 50л колку би траело без прекин користење на пиштол ("без гледање на пиштолот") ;D?

Отсутен bear

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1997
 • If you can dream it, you can do it.
Одг: Совет за компресор за воздух
« Одговори #34 на: 19 Декември 2019, 18:56:57 pm »
Едвај еден мутер да одврти. И чекај да надрука после. Ако отвараш сервис, 500/1000л компресор најдобро.  Ако не, земи од старине половен,но добар ќе најдеш.
Никогаш не вели никогаш.

Отсутен vladic3110

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5222
Одг: Совет за компресор за воздух
« Одговори #35 на: 19 Декември 2019, 19:06:49 pm »
Ќе да не е, јас летово фарбав неколку рамки од точаци со 50л , многу често уклучуваше да дополнува на сред фарбање меѓу раце плус фарбав на слаб притисок 23/4psi, за таква работа или ќе го чекаш да полни и ќе се нервираш или ќе го прегориш од работење нон стоп.
Renault Megane 3 1.6 100hp, Authentique
http://forum.carclub.mk/index.php/topic,19609.0.html

Отсутен Bicikle

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 10130
Одг: Совет за компресор за воздух
« Одговори #36 на: 20 Декември 2019, 11:52:50 am »
Земи некој саглам, џабе ќе си ја мачиш душата со него.

Отсутен zabiste

 • Почетник
 • *
 • Пораки: 19
Одг: Совет за компресор за воздух
« Одговори #37 на: 20 Декември 2019, 13:54:45 pm »
А која марка би препорачале од поголемите? Гледам коментари наназад ABAC ги фалеше некој.

Отсутен dame

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3143
  • https://www.facebook.com/pages/Hemisko-I-Poliranje-Na-Vozila/373554479331896
Одг: Совет за компресор за воздух
« Одговори #38 на: 20 Декември 2019, 20:27:31 pm »
Pod 200l ne ni razmisluvaj  ako ti e za gorenavedenoto inaku  abac e edna od podobrite firmi

Отсутен Bicikle

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 10130
Одг: Совет за компресор за воздух
« Одговори #39 на: 20 Декември 2019, 20:45:58 pm »
Мин 150 литри и 4 киловати, по можност со трофазен мотор со мин 2 цилиндра. Ако сакаш раат да фарбаш. па дури гледам и прават сами со бољер ел.мотор и компресори од тешки товарни возила.

Отсутен Van

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5241
 • VW Golf MK3 1.9 TDI
Одг: Совет за компресор за воздух
« Одговори #40 на: 27 Март 2020, 09:08:18 am »
Tреба ли некое одржавање да се прави на маливе (или било кои) компресори?
Знам уље дека треба да се проверува, има нешто друго?

Отсутен Deni

 • Photo & Light
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 54891
 • Махер
Одг: Совет за компресор за воздух
« Одговори #41 на: 27 Март 2020, 09:34:53 am »
Tреба ли некое одржавање да се прави на маливе (или било кои) компресори?
Знам уље дека треба да се проверува, има нешто друго?
Да се испушта вода на секое употребување.

Отсутен Van

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5241
 • VW Golf MK3 1.9 TDI
Одг: Совет за компресор за воздух
« Одговори #42 на: 27 Март 2020, 11:16:37 am »
Фала, не знам и моево дали има таква опција ама баш ќе проверам.

Отсутен nikola_bb

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4845
Одг: Совет за компресор за воздух
« Одговори #43 на: 27 Март 2020, 13:50:42 pm »
Се менува и масло

Отсутен Van

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5241
 • VW Golf MK3 1.9 TDI
Одг: Совет за компресор за воздух
« Одговори #44 на: 27 Март 2020, 14:21:57 pm »
Ваљда не како на кола, секоја година? :)
Јас моево три-четири пати годишно го пуштам, за ситни работи.