Автор Тема: проблем со графичка  (Прочитано 3376 пати)

Отсутен passanger

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 433
 • [O__o]===[][]===[o__O]
проблем со графичка
« на: 22 Декември 2012, 23:38:56 pm »
другари ми рикна графичката , значи нема никаква слика на екран и кога се пали компјутер титка два пати.
ја извадив и моментално ми е уклуцен компјутерот на интегрираната на матичната плоча.
Дали знае некој дали може да се поправи или треба нова ?  секако ако се поправа би ме костало помалку од нова
доколку треба нова кажете која е најдобар избор од следниве

AFOX NVIDIA GT220 PCI-E 1GB DDR3 128bit, Chipset GT220 550MHz Core Clock, Memory clock 1333MHz, HDMI, DVI, VGA, AF220-1024D3L3

EAH6450 SILENT/DI/1GD3(LP), Radeon HD 6450 PCI-E 2.1, Memory 1GB, Memory Type DDR3 64bit, Engine CLK (MHz) 625, Memory CLK (MHz) 1.2GHz, 1x DVI-D (HDCP support), 2X 1-slot LP Bracket, P/N: 90-C1CQ0F-L0UANAYZ

ENGT520/DI/1GD3/V2(LP), NVIDIA GeForce GT520 PCIE CIE 2.0, Memory 1GB, Memory Type DDR3 64 bit, Engine CLK (MHz) 810, Memory CLK (MHz) 1300MHz, Shader CLK (MHz) 1620MHz, 1X DVI-I (HDCP support), Native HDMI, 2X 1-slot LP Bracke

AFOX NVIDIA GT610 PCI-E 1GB DDR3 64bit, Chipset GT610 810MHz Core Clock, Memory clock 1000MHz, HDMI, DVI, VGA, AF610-1024D3L1
« Последно менување: 23 Декември 2012, 16:43:15 pm passanger »
Сите шмркаат , никој не е настинат ?!

Отсутен AUUU

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6972
Одг: проблем со гррафичка
« Одговори #1 на: 23 Декември 2012, 02:26:14 am »
Poveli lista na graficki spored performansi:

http://db.tt/pzxKKw49

Ne e bas najnova ama ke se potrudam da go najdam linkot od forumot.

Отсутен passanger

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 433
 • [O__o]===[][]===[o__O]
Одг: проблем со гррафичка
« Одговори #2 на: 23 Декември 2012, 10:13:17 am »
според ова најдобро котира Radeon HD 6450  колку е точно само зошто гледам дека има послаб гпу работен такт и фрекфенција на меморија од другиве две под неа
Сите шмркаат , никој не е настинат ?!

Отсутен Deni

 • Photo & Light
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 54860
 • Махер
Одг: проблем со гррафичка
« Одговори #3 на: 23 Декември 2012, 11:09:36 am »
Radeon HD 6670 DDR3

Radeon HD 7750

Radeon HD 7770

GeForce GTX 560 SE

GeForce GTX 650 Ti

Radeon HD 7850 2 GB

Radeon HD 7870

Radeon HD 7950 Boost

GeForce GTX 670

Radeon HD 7970

GeForce GTX 690

Еве ти ги од најефтина, до најскапа. http://www.tomshardware.com/reviews/gaming-graphics-card-review,3107.html

Отсутен passanger

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 433
 • [O__o]===[][]===[o__O]
Одг: проблем со гррафичка
« Одговори #4 на: 23 Декември 2012, 11:21:09 am »
друже сите овие сто си ги навел се поскапи не ми се даваат многу многу пари
овие сто ги наведов јас се од 2000 до 2500 илјади
затоа мегу овие барам бестбај
Сите шмркаат , никој не е настинат ?!

Отсутен Kameleon

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 53
Одг: проблем со гррафичка
« Одговори #5 на: 23 Декември 2012, 12:04:17 pm »
За што ја користиш графичката за играње или не? Тоа е многу битно
Од тие што си ги пишал јас би ја избрал
AFOX NVIDIA GT220 PCI-E 1GB DDR3 128bit, Chipset GT220 550MHz Core Clock, Memory clock 1333MHz, HDMI, DVI, VGA, AF220-1024D3L3
Оваа е 128 битна сите други ти се 64 битни, а ако не играш многу многу игрици а претпоставувам дека со овие графички баш и неиграш тогаш и не ти е битно толку дали е 550 или 625 кор клокот

Отсутен passanger

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 433
 • [O__o]===[][]===[o__O]
Одг: проблем со гррафичка
« Одговори #6 на: 23 Декември 2012, 16:36:32 pm »
па играм да , која од овие е најдобра ( знам дека се едни од послабите) ама сепак се на LOW да дава какви такви перформанси
колку за споредба старава што ми рикна беше ге форце 9400 гт што мислам дека е послаба од сите наведени , и на неа ги имам играно сите нови игри со над 20 фпс како сто batllefield 3 far cry 3 itn
Сите шмркаат , никој не е настинат ?!

Отсутен VLATKO Џентлменот

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6214
Одг: проблем со графичка
« Одговори #7 на: 23 Декември 2012, 16:50:49 pm »
Sapphire ATI PCX HD 6450 1GB DDR3 HDMI w/3D /2xDVI MSI Geforce N610GT, 1DDR3, 64bit, 1GB DDR3и двете се со цени до кај 2500ден,ја би играл на МSI

Отсутен Tischläufer

 • Le Diesel
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 33949
 • Таков е животот... јебига
Одг: Re: проблем со графичка
« Одговори #8 на: 23 Декември 2012, 16:53:38 pm »
Gf 610

Отсутен passanger

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 433
 • [O__o]===[][]===[o__O]
Одг: проблем со графичка
« Одговори #9 на: 25 Декември 2012, 13:35:37 pm »
се решив нема да биде ниедна од погоре наведените туку


AFOX ATI HD4670 PCI-E 1GB DDR3 128bit, Chipset HD4670 650MHz Core Clock, Memory clock 1400MHz, HDMI, DVI, VGA, AF4670-1024D3H1


Сите шмркаат , никој не е настинат ?!

Отсутен Tischläufer

 • Le Diesel
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 33949
 • Таков е животот... јебига
Одг: проблем со графичка
« Одговори #10 на: 25 Декември 2012, 18:39:22 pm »
Многу стар модел на картица со малку потенцијал...

Отсутен Prof. Greenthumb

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3978
 • MadaFunker
Одг: проблем со графичка
« Одговори #11 на: 25 Декември 2012, 18:41:44 pm »
Poveli lista na graficki spored performansi:

http://db.tt/pzxKKw49

Ne e bas najnova ama ke se potrudam da go najdam linkot od forumot.

DAMN!!! Графичкава на 61 место ми е...UPGRADE NEEDED!!!
New blood of old school

Отсутен VLATKO Џентлменот

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6214
Одг: проблем со графичка
« Одговори #12 на: 25 Декември 2012, 18:44:52 pm »
мојата на 37мо

Отсутен Tischläufer

 • Le Diesel
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 33949
 • Таков е животот... јебига
Одг: проблем со графичка
« Одговори #13 на: 25 Декември 2012, 19:27:01 pm »
Листана врска нема.

Отсутен passanger

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 433
 • [O__o]===[][]===[o__O]
Одг: проблем со графичка
« Одговори #14 на: 25 Декември 2012, 20:52:20 pm »
не знам ама за тие пари е подобра од сите горе наведени колку сто гледав по нетов
Сите шмркаат , никој не е настинат ?!