Автор Тема: Сервис за Olympus дигитални фотоапарати  (Прочитано 4609 пати)

Присутен SaleSk

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6109
 • 69
Одг: Сервис за Olympus дигитални фотоапарати
« Одговори #15 на: 08 Декември 2012, 10:54:05 am »
Пробај кај тој дечкото што ти дале број..Кај нас е стрварно тешко да најдеш сервис, затоа е и најдобро да купуваш производи за кои си сигурен дека има добар сервис.
Јас од тој бизнис сум излезен повеќе од 6 ~ 7 години, така да не би сакал да се нафатам на нешто, за да после тоа те лажам и кажувам прикаски. Најдобро може да ти помогне некој кој активно се бави со таа работа.
Јас имав купено Канонче на кое имаше мртви пиксели на ЦЦД чипот, при што навремено реагирав, а тие од сервис не сакаа да ми го сменат. Наводно се убедувавме, се додека не исконтактирав директно со Канон, па ми дадоа нов апарат. Инаку сервис немаа во Скопје, него апаратите ги праќаа во Словенија....Чудо!!!
Dusevno bolniot covek nikogas ne napagja bez pricina.Po toa se razlikuva od normalnite ludje.

Отсутен Zile

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 7641
 • Плинаш!!!
Одг: Re: Одг: Сервис за Olympus дигитални фотоапарати
« Одговори #16 на: 08 Декември 2012, 11:01:01 am »
Едно време Олимпусите ги носеа и кај мене у сервис...хахаха....Додека дуќанот ми беше до ЈБТ гимназијата...Ме чудеше тоа...Најчесто апаратите беа со дефект на механизмот за оптика...Па така да од 10 апарати на 3 успешно им ја средував, ама има работа у ПМ...Некогаш и цел работен ден ке изгубев за тоа, за бедни 20~30 евра...не вреди скапаниот апарат да губам толку време, и очи да ми истечат со редење на механика како на часовничар...
Затоа што се имбецили и не нарачуваат делови за сервис...Оптика под дифолт се менува комплет, не се поправа...Али јас млад, и ентузијастички расположен...Не фала, више никад таков зафат. ;)


бај д веј...Што му е на твојот апарат? На тие мислам дека им рикаше едно плочкиче за делот од напајање....Скупа поправка, незнам и дали ек ти се исплати да го даваш на поправка ако не ти е под гаранција...


за жал не е под гаранција, пред неколку години ми го донесоа поклон од германија.
иначе стискаш power и кажува zoom error и се затвора. барав по интернет и излегува дека е некој комон проблем на повеќето дигиталци, имаше некои опции кои дугмиња да ги стиснеш и на некој начин да се ресетира, проработи некој месец и пак истата песна, сега веќе не реагира, цело време истото.
да напоменам, апаратот не е паѓан ама ниеднаш, не бил на плажа па да има песок или нешто слично, едноставно во еден момент почна да го јавува проблемот од чиста мира.

ако можеш да помогнеш кажувај, ако не кажи што да се прави или барем кажи колку би можело да кошта поправка ако имаш претстава за што се работи.

иначе, контактирав со пиксплус, они ме препратија во комтрејд, они као увозници, арно ама сервисираат само нивни производи што ги увезле (кој моронизам, само у мкд), а тие што не можеле да ги поправат ги праќале во белград.

на добра волја ми дадоа контакт од некој тип од генел, кој „можеби“ ќе се нафати да го среди, ќе видам утре.
Типот од генел Горан да не се вика?

Отсутен zvonkog

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1052
Одг: Сервис за Olympus дигитални фотоапарати
« Одговори #17 на: 08 Декември 2012, 11:03:44 am »
да да горан, ми беше кажано као ако некој може во мкд да го направи тоа бил он.

Отсутен Zile

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 7641
 • Плинаш!!!
Одг: Re: Одг: Сервис за Olympus дигитални фотоапарати
« Одговори #18 на: 08 Декември 2012, 11:16:25 am »
да да горан, ми беше кажано као ако некој може во мкд да го направи тоа бил он.
Типот е sвер за апарати. Ми беше колега додека работев во генел. Но кога напуштив, не му земав бројче, и така остана. Ако се видиш со него, обавезно да ми го поздравиш. Кажи му дека јас сум те препорачал кај него. Кажи му Жиле што работел тука пред некое време те пратил, па може ке добиеш некој попуст.

Отсутен zvonkog

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1052
Одг: Сервис за Olympus дигитални фотоапарати
« Одговори #19 на: 08 Декември 2012, 11:22:05 am »