Автор Тема: Проблем со сензори  (Прочитано 4121 пати)

Отсутен DARK MK1 GTI

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5087
Одг: Проблем со сензори
« Одговори #30 на: 23 Ноември 2012, 14:10:27 pm »
го склопив вбризгувањето
пробав со резервниот клуч но ништо

надрукав едно 7-8 пати на гаста заверглав,запали работеше повеќе од вообичаено околу 10тина секунди и угаси како снемување на бензин што значи сега останува на регултарот или пумпата за бензин

ќе нарачам од ибеј кабелче за да го поврзам на компјутер па ќе видам што ќе биде


Istiov problem go imav so kabrioto , necinese regulatorot za pritisok probiena mu bese membranata, na brzinka probaj vaka , ako nemas manometar, crevoto sto e za benzin (dovod)  stisnigo so  edna klesta i nekoj neka dade kontakt , poveke pati da ja slusnes benziskata pupa da zavrti , ako go due crevoto znaci ima pritisok ,dobra e, sleden cekor zapalija kolata stisnigo po ista postapka sega ama crevoto sto ide od regulatorot vo povrtokot vidi dali ke raboti kolata ili nema da prodolzi so rabota, kaj mene ovoj nacin uspea , koga ke go stisnev crevoto od povratokot na regulatorot kolata si rabotese a go  pustev gasese...... a na prvo palenje pred da go smenam imav ist problem kako kaj tebe ke poraboti desetina sekundi i ke izgasi kolata

go smeniv regulatorot i rabotese kako sto treba

Отсутен nsx-r

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9213
Одг: Проблем со сензори
« Одговори #31 на: 23 Ноември 2012, 17:29:41 pm »
дечки прво ФАЛА на сите за советите :)

значи проблемот беше бензин,да немаше бензин колку глупаво и да звучи
значи ПОДАЛЕКУ од "ваши" мајстори или па бидете МНОГУ претпазливи

значи беше поради нешто друго на мајстор,ја однесов со 60 и нешто километри кога гледам сега 85,стрелката не ја пазам многу многу зошто не е стабилна и уште еднаш благодарам на сите :)

Иначе сега ми се јави ново проблемче,откога го склопив вбрзувањето нешто штрака,значи си работи ок,дури моторор работи и доста потивко,причина најверојатно зошто исчистив едно сензорче но тоа не ми е битно,кажете што може да го предизвика ова "штракање" од вбризгувањето?

Присутен nikola_bb

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4905
Одг: Проблем со сензори
« Одговори #32 на: 23 Ноември 2012, 17:39:53 pm »
Освен дизна незнам што би можело друго да штрака

Отсутен Tome-Colt

  • Близок до администрацијата
  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4619
  • Муфљуз
Одг: Проблем со сензори
« Одговори #33 на: 23 Ноември 2012, 17:42:22 pm »
Абе Смичка бе ти си бил легенда, без бензин останало кутрото хахах :)
„Јас, Филип, кењам по форуми и не треба човек ништо да ми верува. Се што пишав за брзината на возење е куп гомна од коњ.“

Отсутен nsx-r

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9213
Одг: Проблем со сензори
« Одговори #34 на: 23 Ноември 2012, 17:51:36 pm »
Освен дизна незнам што би можело друго да штрака

уф....можно е нешто да сум сјебал со отварањето,нешто да не сум склопил како што треба или ќе треба нова дизна?

Абе Смичка бе ти си бил легенда, без бензин останало кутрото хахах :)

прв пат во живот некое возило да ме остави без бензин,секако нели и овој пат не беше по моја вина
значи за ТОТАЛНА ГЛУПОСТ,за 20 километри па да му ебам мајката кажи ми дека ќе го возиш,да си знам

2 дена без кола,а сега најверојатно ќе треба и дизна да менувам

налет од вакви "мајстори"

Отсутен VLATKO Џентлменот

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6214
Одг: Проблем со сензори
« Одговори #35 на: 23 Ноември 2012, 17:56:41 pm »
да не не си ја наместил дизната убаво помини деновиве да видиме

Отсутен nsx-r

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9213
Одг: Проблем со сензори
« Одговори #36 на: 23 Ноември 2012, 18:06:24 pm »
значи проблемот е решен,другиов проблем не е решен ама знам што е ќе го решам во најскоро можно време така што може клуч на темава