Автор Тема: Од Bluray во DVIX/AVI формат  (Прочитано 8632 пати)

Отсутен BEST

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 270
 • BMW 330D facelift
Одг: Од Bluray во DVIX/AVI формат
« Одговори #30 на: 11 Септември 2012, 02:13:33 am »
NTFS едино добро ке ти работи на Windows Vista/7 и понови Windows OS,  тој ке ти прави некои „мали“ проблеми на скоро било каков друг уред :) (едно ке ти појавува проблеми во сликата со филмовите, од време на време ке се праи коцкици, друго звукот најчесто ке работи но со безвезни глупости исто така :) е сеа јас тоа кај мене го воочив дека е до NTFS-от и пробуваното ми беше пред негде година ипол додека не си купив HDMI ;D од тогаш можда се смениле стварите затоа што USB навистина екстремно брзо напредува)
но како и да е, со среќа...

Отсутен ficomk

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4087
Одг: Од Bluray во DVIX/AVI формат
« Одговори #31 на: 11 Септември 2012, 07:49:34 am »
ма проблем ми покажа со аудиото, нејќеше тој формат на аудио да го прочита, а иначе го отвори филмот. Аудио форматот мислам дека беше DTS 5.1.

Како и да е, фала ви на сите што дававте предлози, сега е полесно, ако има некој проблем со аудио форматот, ке можам да го исконвертирам филмот со мп3 формат.
AC3,AAC -со таков формат на аудио симињај филмови, DTS не е поддржан на многу телевизори.LG на најновите модели го поддржува,Philips не,според нивниот web.

Отсутен osmica8

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 11708
 • Архитект
Одг: Од Bluray во DVIX/AVI формат
« Одговори #32 на: 11 Септември 2012, 08:48:40 am »
Го форматирав УСБ-то во NTFS формат, се ископира филмот од 6.60 GB, телевизорот чита NTFS формат и Bluray, ама проблем ми покажа со аудиото, нејќеше тој формат на аудио да го прочита, а иначе го отвори филмот. Аудио форматот мислам дека беше DTS 5.1.

Како и да е, фала ви на сите што дававте предлози, сега е полесно, ако има некој проблем со аудио форматот, ке можам да го исконвертирам филмот со мп3 формат.

Види дали има за твојот ТВ, да апдејтуваш софтвер , кодекси итн....
Јас на моево уредче одма апдејтував софтвер и фирмвер и се’ чита сега.

Отсутен FiLo

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6443
Одг: Од Bluray во DVIX/AVI формат
« Одговори #33 на: 11 Септември 2012, 13:46:55 pm »
Има да се апдејтува, да, али првин да го проучам убаво, од обичен на ваков отидов, малце време треба  ;D

Отсутен osmica8

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 11708
 • Архитект
Одг: Од Bluray во DVIX/AVI формат
« Одговори #34 на: 11 Септември 2012, 14:04:12 pm »
Зошто да го учиш  2 пати, директ апдејтувај го и навикнувај се на новиот.

Отсутен Steff_Maja

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 188
  • FaceBook
Одг: Од Bluray во DVIX/AVI формат
« Одговори #35 на: 11 Септември 2012, 20:18:29 pm »
Кога ќе конвертираш со Format Factory имаш опција да го смениш звукот и стави си AAC или MP3 како што спомнаа погоре.
MB: ASUS Sabertooth P67 CPU: Intel Core i7 2600K 4.5 Ghz CPU Cooler: Cooler Master Nepton 240M RAM: 16 GB Kingston Hyper X Genessis 1600 Mhz SSD: Samsung 830 128GB HDD: Samsung SpinPoint F3 1TB + WD Caviar Blue 1TB + Seagate 2TB VGA: ASUS GTX 770 DC II PSU: Cooler Master Silent PRO M2 1000W Case: HAF 932 (Advanced) + NZXT Sentry 2 Monitor: Samsung SyncMaster SA350 23" Full HD Led Optical: Optiarc DVD-RW Keyboard & Mouse: Logitech MK260 Speakers: Logitech Z680

Отсутен FiLo

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6443
Одг: Од Bluray во DVIX/AVI формат
« Одговори #36 на: 12 Септември 2012, 08:52:26 am »
Ма се ке направам, не е попаметно едно усб или телевизор од мене  ;D Фала на сите што дадовте по некој совет што и како да направам, сеа за сеа ке се бафтарам со конвертирање и такви ствари, па понатаму здравје боже ке си зеам хдми кабел.

Отсутен maci

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1339
Одг: Од Bluray во DVIX/AVI формат
« Одговори #37 на: 12 Септември 2012, 11:12:49 am »
мислам дека со усб стик од 16 гб ќе завршиш работа. 500-600 ден се.
форд фиеста 1,4 тдци

Отсутен FiLo

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6443
Одг: Од Bluray во DVIX/AVI формат
« Одговори #38 на: 12 Септември 2012, 11:23:13 am »
Не е во тоа проблемот, ако неможам да најдам филм со 1080p под 7.21 GB, ондак ке симињам со 720p, aли мене ме зафркава форматот на звукот кој хд филмовите го имаат, тој DTS формат, и затоа сеа за сеа викам дека ке конвертирам ке комбинирам нешто, па понатаму би зел хдми кабел.
Иначе ова усб од 8 gb си го земав од поени од сметка што си правам  :)