Автор Тема: Преносен компјутер до 30.000 ден  (Прочитано 27208 пати)

Отсутен Tischläufer

 • Le Diesel
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 33949
 • Таков е животот... јебига
Одг: Преносен компјутер до 30.000 ден
« Одговори #15 на: 05 Септември 2012, 13:51:26 pm »
Windows Starter OEM нема кај Леново. Веројатно Home Basic ili Home Premium.

Отсутен Cuore Sportivo

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 17676
 • Alfa155 & AlfaGT
Одг: Преносен компјутер до 30.000 ден
« Одговори #16 на: 05 Септември 2012, 13:57:28 pm »
И шо ќе праи со тој њиндоњс ?

Ќе бере капини на фејсбук..

Отсутен Tischläufer

 • Le Diesel
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 33949
 • Таков е животот... јебига
Одг: Преносен компјутер до 30.000 ден
« Одговори #17 на: 05 Септември 2012, 13:59:43 pm »
Па на девојче за тоа и треба компјутерот. Што ќе и е ултимејт или профе’шнал? Нема web serveri да крева....

П.С. Олмајти, нека купи одкај мене, ми требаат пари казната да ја платам ;D

Отсутен Cuore Sportivo

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 17676
 • Alfa155 & AlfaGT
Одг: Преносен компјутер до 30.000 ден
« Одговори #18 на: 05 Септември 2012, 14:16:52 pm »
Според мене кога веќе се вртите околу i3 na 2.2 односно 2.3 mghz, мислам дека попаметно е да се купи Pentium B960 кој у старт штеди 50 евра.

Отсутен AllMightyMe

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 7003
Одг: Преносен компјутер до 30.000 ден
« Одговори #19 на: 05 Септември 2012, 14:17:39 pm »
;D ;D ;D

Ќе и ги предложам овие 2 варијанти, да видам што мисли.

Инаку Оперативен систем е банална работа, и така ќе се инсталира нешто соодветно, како Home Premium или Proffesional.

@Falanga
Да е за мене, и без гаранција и печат, ќе се разбереме. Сепак, за друг е, а тој друг дома треба да покаже гаранција со печат и фискална да ги оправда средствата. Само во овој случај може да се договараме.

Отсутен Tischläufer

 • Le Diesel
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 33949
 • Таков е животот... јебига
Одг: Преносен компјутер до 30.000 ден
« Одговори #20 на: 05 Септември 2012, 14:25:12 pm »
Знам де, се шегував. Башка со маржата кај лаптопите не може ни пајакот да се плати а камо ли казната :D

Иначе и Куоре е во право. Pentium B960е исто така многу добра варијанта што симнува на цена а нема драстична разлика со i3.

Отсутен AllMightyMe

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 7003
Одг: Преносен компјутер до 30.000 ден
« Одговори #21 на: 05 Септември 2012, 14:51:37 pm »
Гледав на нет, анализа на предложените лаптопи

http://www.notebookreview.com/default.asp?newsID=6121&review=dell+inspiron+15r+n5110

http://www.notebookreview.com/default.asp?newsID=5656

Некако испаѓа како Дел да е во предност ???

А кој модел е тој со Pentium B960е ?

Отсутен Tischläufer

 • Le Diesel
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 33949
 • Таков е животот... јебига
Одг: Преносен компјутер до 30.000 ден
« Одговори #22 на: 05 Септември 2012, 14:54:54 pm »
Од истите модели може да се најде со процесор Pentium B960.

Импресиите зависат субјективно од тој што го прави ревјуто. Како што кажав во квалитет и издржливост се на исто ниво. Кој какви специфики преферира нека си одлучи.

Отсутен AllMightyMe

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 7003
Одг: Преносен компјутер до 30.000 ден
« Одговори #23 на: 05 Септември 2012, 15:10:58 pm »
За мене лично, визуелно гледано, ми се допаѓа што Дел има целосна тастатура со нумерички знаци, додека Леново нема, како и тоа што нудат 5 години гаранција.

Сепак останува да се види во живо што е како е.

Отсутен gorgasmatron

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 180
 • i am the way
Одг: Преносен компјутер до 30.000 ден
« Одговори #24 на: 05 Септември 2012, 15:13:53 pm »
dell e prava stvar ali konkretno ovaa serija n5110 nezavisno dali e kupen od set , amc itn itn uvoznikot e itd i spremi se da go nosis tamu posle nekoe vreme na servis ili ploca da mu menjaat ili da mu opravaat bios

Отсутен AllMightyMe

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 7003
Одг: Преносен компјутер до 30.000 ден
« Одговори #25 на: 05 Септември 2012, 15:17:47 pm »
.... значи затоа даваат 5 години гаранција ;D ;D ;D

Отсутен gorgasmatron

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 180
 • i am the way
Одг: Преносен компјутер до 30.000 ден
« Одговори #26 на: 05 Септември 2012, 15:20:56 pm »
ja zemav pred 2 meseca so i3 i so 6 giga ram takov dell za smeshna cena 25 000! momentalno ovoj sto go imam e tret laptop :) 2 riknaa

Отсутен velestrumf

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 20611
Одг: Преносен компјутер до 30.000 ден
« Одговори #27 на: 05 Септември 2012, 15:22:47 pm »
Dell Precision M65, купен март 2007ма, и сеуште си работи без апсолутно никаква мака.

Само батеријата е сменета и ништо друго.
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен Cuore Sportivo

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 17676
 • Alfa155 & AlfaGT
Одг: Преносен компјутер до 30.000 ден
« Одговори #28 на: 05 Септември 2012, 15:25:11 pm »
Исто прашај ги што опфаќа гаранцијата од 5 години.

Отсутен Tischläufer

 • Le Diesel
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 33949
 • Таков е животот... јебига
Одг: Преносен компјутер до 30.000 ден
« Одговори #29 на: 05 Септември 2012, 15:26:40 pm »
.... значи затоа даваат 5 години гаранција ;D ;D ;D

Да, на штрафчињата :)
Многу пати имам кажано. Гледам секој втор ден како не функционира таа гаранција.