Автор Тема: Боја за кочници.  (Прочитано 31806 пати)

Отсутен Samco

 • Модератор
 • Јуниор
 • *****
 • Пораки: 607
Одг: Боја за кочници.
« Одговори #15 на: 07 Април 2011, 00:06:22 am »
jas ke kazam sto znam, pa dokolku nekoj od forumdziite znae podobro neka objasni... prvo se strugaat so smirgla bandazite da iskoci bojata...potoa dokolku treba se kitira negde negde ( verojatno e specijalen kit nekoj) pa se stava Filler, pa se farba... sekako na kraj ide lakot...jas tolku znam , ako znae nekoj podobro neka me nadopolni... :)

Отсутен RikiRulz

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 10650
 • *** UNDERCOVER ***
Одг: Боја за кочници.
« Одговори #16 на: 07 Април 2011, 00:13:02 am »
Може малку сум ви досаден и не во вистинска тема но сепак ќе прашам.
А за чистење на бојата имате ли средства и нешто за полирање пред фарбање??


Другар сеа јас ке ти ја објаснам процедурата... мада и на едно видео тука кај нас, на овој форум има нешто слично...

Значи, прво со челична четка ако имаш ги стуругаш убаво шапите... што можеш повеке, и после само со шмиргла поминуваш 120ка, па ако се плашиш дека ке имаш резови помини со 200ка или со 400ка...

Е сеа пред фарбање... прво испери ги убаво шапите, да нема прашина... и после тоа, ако имаш нитро, помини ги ... за да ја тргнесш секоја прашина и плус, ако има нешто мрсно со нитрото ке се очисти... нормално, за да фати поубаво бојата...


Ако земеш од кај Самчо спреј не ти треба, ни филер нит ништо... тоа е ауто лак, и во него све има...

Отсутен Samco

 • Модератор
 • Јуниор
 • *****
 • Пораки: 607
Одг: Боја за кочници.
« Одговори #17 на: 07 Април 2011, 00:17:33 am »
Riki e sea me zbuni ! hahaha mislam deka Kimi prasuva za bandazite, bar taka neso spomna ...  procedurata e slicna ... kako i da e eve klip za sepi, pa dokolku treba za bandzi, slicno e ... http://www.youtube.com/watch?v=o3mhq_BrnU0&feature=player_embedded

Отсутен RikiRulz

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 10650
 • *** UNDERCOVER ***
Одг: Боја за кочници.
« Одговори #18 на: 07 Април 2011, 00:28:46 am »
Па темава е за кочници-шапи... а ја па мислев дека за тоа и прашува...

Гледаш и на клипот поминува со некој разрегивач :) само неговите не беа многу рѓосани, па помина без шмиргла :)

Отсутен Jove

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3148
Одг: Боја за кочници.
« Одговори #19 на: 07 Април 2011, 22:22:14 pm »
Кими види некаде имаше тема за фарбање бандаши и јас многу убаво објаснив
Losers always whine about their best, winners go home and fuck the prom queen :)

Отсутен Samad

 • Почетник
 • *
 • Пораки: 41
  • www.samad.com.mk
WWW.SAMAD.COM.MK

Отсутен DARK MK1 GTI

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5107
Одг: Боја за кочници.
« Одговори #21 на: 30 Ноември 2011, 23:35:34 pm »
Dali imate crven sprej na lager  za sepi i diskovi ? koja mu e cenata ? :)

Отсутен aleksandarbt

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 792
 • Opel zafira 2.0 125 kw
Одг: Боја за кочници.
« Одговори #22 на: 01 Декември 2011, 18:10:26 pm »
Dali imate crven ili bel sprej na lager  za sepi i diskovi ? koja mu e cenata ? :)


Присутен Prcot

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3464
Одг: Боја за кочници.
« Одговори #23 на: 02 Декември 2011, 07:11:33 am »
Dali imate crven sprej na lager  za sepi i diskovi ? koja mu e cenata ? :)
И дисковите ќе ги фарбаш? :)

Отсутен Jove

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3148
Одг: Боја за кочници.
« Одговори #24 на: 02 Декември 2011, 18:11:41 pm »
Па и дисковите рѓосуваат на местата каде што не фаќаат шепите,па треба да се офарбаат
Losers always whine about their best, winners go home and fuck the prom queen :)

Отсутен DARK MK1 GTI

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5107
Одг: Боја за кочници.
« Одговори #25 на: 03 Декември 2011, 02:19:54 am »
Dali imate crven ili bel sprej na lager  za sepi i diskovi ? koja mu e cenata ? :)


NEMA dzabe bev denes

Отсутен Samco

 • Модератор
 • Јуниор
 • *****
 • Пораки: 607
Одг: Боја за кочници.
« Одговори #26 на: 03 Декември 2011, 08:54:10 am »
Nema vo momentov, no dokolku sakas, ke mozam da ti obezbedam bez problem, ke mi pises vo inbox ... 540 den e cenata...

Отсутен DARK MK1 GTI

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5107
Одг: Боја за кочници.
« Одговори #27 на: 03 Декември 2011, 11:40:05 am »
Da sakam da mi obezbedis ,posto mi treba i toa bar narednava nedela bidejki sakam da ja sklopam prednicata na kolata ! :)

Отсутен Samco

 • Модератор
 • Јуниор
 • *****
 • Пораки: 607
Одг: Боја за кочници.
« Одговори #28 на: 05 Декември 2011, 09:20:57 am »
Dark, odi na RT Petrol vo Ind zona pintija, od leva strana e koga ides nakaj Dracevo, se nadevam deka znaes kade e, tamu ima kolekcija od MOTIP i ima sprej crven za sepi... pozdrav

Отсутен DARK MK1 GTI

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5107
Одг: Боја за кочници.
« Одговори #29 на: 05 Декември 2011, 15:40:55 pm »
Blagodaram ! ! !
ke idam denes ke zemam