Автор Тема: LG P500 OPTIMUS ONE  (Прочитано 2414 пати)

Отсутен Vlatce-Vectra

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5475
LG P500 OPTIMUS ONE
« на: 09 Мај 2012, 14:50:10 pm »
vcera zemav za gospogjata lg od mobimak za  prodolzuvanje na dogovor go davaat za 1 denar..interesno telefonce so android ne e bog znae sto dase izmislue topla voda ali sija brka rabotata...e sega eden problem=ima memoriska kartica od 2 gb vnatre a koga sakam da instaliram muzika ili sliki da stavam na mobilniot sve gi zacuvuva na memorija na telefon ??  znaci kako da gi memoriram na memoriska kartica dane se opteretuva memorijata na mobilniot ??

Отсутен bobson

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 304
 • RB26DETT Z2
Одг: LG P500 OPTIMUS ONE
« Одговори #1 на: 09 Мај 2012, 14:55:50 pm »
Не е можно тоа што кажуваш, самиот андриод не дозволува зачувување на слики, музика и слични работи во меморијата од телефонот, како ги ставаш во телефон?

Отсутен Vlatce-Vectra

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5475
Одг: LG P500 OPTIMUS ONE
« Одговори #2 на: 09 Мај 2012, 15:34:29 pm »
pa koga prefrlas preku blutut sliki neli treba da gi zacuva na memoriska kartica ili da ima pokraj pesnata nekoja ikona deka e na kartica ova staviv pesni a memoriskata seuste vika deka e 1.89gb prazna ,, znaci nema nisto na nejze

Отсутен bobson

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 304
 • RB26DETT Z2
Одг: LG P500 OPTIMUS ONE
« Одговори #3 на: 09 Мај 2012, 15:44:09 pm »
Незнам како е можно тоа, но како што знам се што телефонот прима со bluetooth се зачувува во мемориската картичка во фолдер "bluetooth", инаку ако си ставал слики кој се големи по неколку килобајти ќе треба бајаги сликички да ставиш за да се смени бројката.

Отсутен velestrumf

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 20597
Одг: LG P500 OPTIMUS ONE
« Одговори #4 на: 10 Мај 2012, 00:06:28 am »
Зависи кој Андроид го има. Од 2.2 (или 2.3) па натаму, си бираш каде да инсталира/снима ствари, инаку во претходните верзии, по дефолт инсталацијата на апликации и префрлените ствари, се снимаат во телефонската меморија. Сликите и музиките (најчесто) можеш да ги пребациш на мем. картица, додека апликациите не може, мора да се на „системската“ меморија.

Доколку е со Андроид 2.3 па натаму, би требало да е некој прост tweak за да се среди каде да биде снимањето (телефон или картица).
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен mmm121

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3799
 • Ford Focus MKI 1.6 & MKII 1.4
Одг: LG P500 OPTIMUS ONE
« Одговори #5 на: 10 Мај 2012, 00:38:52 am »
на андорид 1.6 и 2.1 сликите, видеата, примените фајлови преку блутут одат на картичката. Програмите се инсталираат на тел. меморија.