Автор Тема: !!! KLIMA FOLIJA !!!  (Прочитано 70416 пати)

Отсутен DOG SECURITY

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 530
 • CAR AUDIO SPECIALISTS
  • www.dogsecurity.mk
!!! KLIMA FOLIJA !!!
« на: 23 Февруари 2011, 00:25:48 am »
!!! PRECEKAJTE JA SEZONATA SO (UV) ZASTITA

http://www.dogsecurity.mk/mk/dvd-in-dash-pleeri/details/362/18/%D0%9A%D0%BB%D0%B8%D0%BC%D0%B0-%D1%84%D0%BE%D0%BB%D0%B8%D1%98%D0%B0/klima-folija-----aswf.htmlKLIMA FOLIJA - ASWF

Dozvolen procent na zatemnuvanje spored zakon za (Uredi i oprema za normalna vidlivost),od 12.02.2010 - SLUZBEN VESNIK NA REPUBLIKA MAKEDONIJA propisuva zatemnuvanje na : predni stakla do 30% ,zadni stakla do 70% , "Cenata se odnesuva za eden metar kvadrat

2 000 ден.

[датотека избришана од администраторот]
www.dogsecurity.mk
Ул.Борис Трајковски бр.132
02/2461-110
070/380-242
078/402-204
www.facebook.com/dogs.mk
contact@dogsecurity.mk

Отсутен gOJDO

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 7692
 • Хорска Секција
Одг: !!! KLIMA FOLIJA !!!
« Одговори #1 на: 23 Февруари 2011, 09:09:50 am »
А како се мери квадратот? Според потрошен материјал или реално според големина на прозорци?
Ум шо идит отпосле не јет ум!

Отсутен DOG SECURITY

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 530
 • CAR AUDIO SPECIALISTS
  • www.dogsecurity.mk
Одг: !!! KLIMA FOLIJA !!!
« Одговори #2 на: 23 Февруари 2011, 11:27:53 am »
А како се мери квадратот? Според потрошен материјал или реално според големина на прозорци?

Vaka ,,,konkretno za tvojata kola so klubski popust od 10 % bi kostalo okolu 100 eur so vklucena montaza,so toa sto nema vrska koja nijansa na folija ja vgraduvame.Gi imame site nijansi za zatemnuvanje ,od 20%,30%,50,65%,70%,80%,95%.Profesionalna montaza i termin so zakazuvanje.
« Последно менување: 23 Февруари 2011, 11:29:47 am DOG SECURITY »
www.dogsecurity.mk
Ул.Борис Трајковски бр.132
02/2461-110
070/380-242
078/402-204
www.facebook.com/dogs.mk
contact@dogsecurity.mk

Отсутен maci

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1339
Одг: !!! KLIMA FOLIJA !!!
« Одговори #3 на: 23 Февруари 2011, 12:55:38 pm »
А како се мери квадратот? Според потрошен материјал или реално според големина на прозорци?

не му одговоривте на прашањето
форд фиеста 1,4 тдци

Отсутен DOG SECURITY

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 530
 • CAR AUDIO SPECIALISTS
  • www.dogsecurity.mk
Одг: !!! KLIMA FOLIJA !!!
« Одговори #4 на: 23 Февруари 2011, 13:39:21 pm »
Maci....i za tvojata fiesta 1.4 tdci   cenata za folijata e 100 eur.so klubski popust od 10 %.Samo za karavan vozila ili djipovi cenata e povisoka,ako merime po kvadratura iskaca poveke,ama ova e cena prikladna da moze sekoj da si dozvoli...Da ne odime vo krajnosti i da ne merime vo milimetri ,,,ete vi edna  gruba cena ...Pozdrav
« Последно менување: 23 Февруари 2011, 14:08:00 pm DOG SECURITY »
www.dogsecurity.mk
Ул.Борис Трајковски бр.132
02/2461-110
070/380-242
078/402-204
www.facebook.com/dogs.mk
contact@dogsecurity.mk

Отсутен SaleSk

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6090
 • 69
Одг: !!! KLIMA FOLIJA !!!
« Одговори #5 на: 23 Февруари 2011, 13:56:46 pm »
Дали во монтажата се опфатени сите прозори вклучувајќи го и предното ветробранско стакло?
Бидејќи клима фолија е клима фолија а не фолија во боја јас колку што се разбирам?
Благодарам на одговорот :)
Dusevno bolniot covek nikogas ne napagja bez pricina.Po toa se razlikuva od normalnite ludje.

Отсутен gOJDO

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 7692
 • Хорска Секција
Одг: !!! KLIMA FOLIJA !!!
« Одговори #6 на: 23 Февруари 2011, 14:19:31 pm »
За квадратура сигурно на Фиеста нема 3 квадрати стакла. Кај мене треба да е околу 2.5 квадрати грубо измерено. Затоа и прашав како се наплаќа дали по потрошен материјал или според квадратура.
« Последно менување: 23 Февруари 2011, 14:34:45 pm gOJDO »
Ум шо идит отпосле не јет ум!

Отсутен DOG SECURITY

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 530
 • CAR AUDIO SPECIALISTS
  • www.dogsecurity.mk
Одг: !!! KLIMA FOLIJA !!!
« Одговори #7 на: 23 Февруари 2011, 14:41:44 pm »
За квадратура сигурно на Фиеста нема 3 квадрати стакла. Кај мене треба да е околу 2.5 квадрати грубо измерено. Затоа и прашав како се наплаќа дали по потрошен материјал или според квадратура.

Da,nema 3 kvdrata...Nigde ne ja spomnavme -montazata.Bidejki barate detalno objasnuvanje eve ke se potrudam da vi objasnam podetalno.Znaci ,matematikata e sledna

2,5 .m2 x 2.000=5.000 + 2.000 montaza = 7.000 - 10% klubski popust =6.300 -zaokruzuvame na 100 eur.
www.dogsecurity.mk
Ул.Борис Трајковски бр.132
02/2461-110
070/380-242
078/402-204
www.facebook.com/dogs.mk
contact@dogsecurity.mk

Отсутен DOG SECURITY

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 530
 • CAR AUDIO SPECIALISTS
  • www.dogsecurity.mk
Одг: !!! KLIMA FOLIJA !!!
« Одговори #8 на: 23 Февруари 2011, 14:42:51 pm »
Дали во монтажата се опфатени сите прозори вклучувајќи го и предното ветробранско стакло?
Бидејќи клима фолија е клима фолија а не фолија во боја јас колку што се разбирам?
Благодарам на одговорот :)

Site stakla osven prednata sofersajbna....Ovaa cena  se odnesuva za site vozila osven Djip ili karavan vozila....
www.dogsecurity.mk
Ул.Борис Трајковски бр.132
02/2461-110
070/380-242
078/402-204
www.facebook.com/dogs.mk
contact@dogsecurity.mk

Отсутен gOJDO

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 7692
 • Хорска Секција
Одг: !!! KLIMA FOLIJA !!!
« Одговори #9 на: 23 Февруари 2011, 15:11:47 pm »
OK, ќе те барам.
« Последно менување: 23 Февруари 2011, 17:30:23 pm gOJDO »
Ум шо идит отпосле не јет ум!

Отсутен velestrumf

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 20528
Одг: !!! KLIMA FOLIJA !!!
« Одговори #10 на: 24 Февруари 2011, 03:10:28 am »
Дали во монтажата се опфатени сите прозори вклучувајќи го и предното ветробранско стакло?
Бидејќи клима фолија е клима фолија а не фолија во боја јас колку што се разбирам?
Благодарам на одговорот :)

Ветробран мислам дека не смее да се затемнува... Пошто и онака, фабрички е затемнето некои 10-15%... Се’ што би идело над тоа, не е законски, а богами не е ни препорачливо, пошто ипак ке треба и навечер да го возиш возилото. А можам да кажам дека се работи за клима фолија, што си е фолија, која се налепува на стаклото. Финтата со бојата е „тинт“ моментот, односно на каква нијанса да дава отсјај. Ако си играл Нид 4 Спид (:D), моментот со "tinted windows" ти е моментот со бојата.
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен SaleSk

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6090
 • 69
Одг: !!! KLIMA FOLIJA !!!
« Одговори #11 на: 24 Февруари 2011, 08:08:33 am »
Моментот со клима фолија за шофершајбна не е за затемнување...
Светлината која се емитира од сонцето го опфаќа видливото подрачје и се проширува, преку црвената боја, во IR зрачење (кое окото на човекот не е во состојба да го регистрира) и преку виолетовата, во UV зрачење (исто така невидливо за нашето око), со најсилен интензитет во жолтата боја.
Моментот со клима фолијата е не е за заштита од од штетните ултравиолетови зраци туку за заштита од IR зраците. Затоа што дел од UV зраците се задржуваат и низ обично стакло. Најголем проблем е всушност неподносливата топлина која се создава кога сончевите инфра црвени зраци поминуваат низ стаклени површини...
Затоа и прашав. Има разлика огромна помеѓу UV и IR зрачење...Еве го спектарот на зрачење на светлината:

За повеќе информации можете и сами да си прочитате на http://mk.wikipedia.org/wiki/%D0%91%D0%BE%D1%98%D0%B0

Инаку клима фолии за шофершајбната нуди Новус...
« Последно менување: 24 Февруари 2011, 08:11:24 am SaleSk »
Dusevno bolniot covek nikogas ne napagja bez pricina.Po toa se razlikuva od normalnite ludje.

Отсутен velestrumf

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 20528
Одг: !!! KLIMA FOLIJA !!!
« Одговори #12 на: 24 Февруари 2011, 12:03:27 pm »
Brief lessons in physics :)

Ениху, како и да е, ја најискрено не сум знаел дека постои разлика, така да, ако има подетални информации, колегата од Дог ќе настапи на сцена наскоро :)

Евентуално, ѕирни си тука, пошто знам дека Дог вакви фолии ставаат:
http://www.aswf.com/html/products/products_auto.html
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен DOG SECURITY

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 530
 • CAR AUDIO SPECIALISTS
  • www.dogsecurity.mk
Одг: !!! KLIMA FOLIJA !!!
« Одговори #13 на: 24 Февруари 2011, 22:40:13 pm »
Моментот со клима фолија за шофершајбна не е за затемнување...
Светлината која се емитира од сонцето го опфаќа видливото подрачје и се проширува, преку црвената боја, во IR зрачење (кое окото на човекот не е во состојба да го регистрира) и преку виолетовата, во UV зрачење (исто така невидливо за нашето око), со најсилен интензитет во жолтата боја.
Моментот со клима фолијата е не е за заштита од од штетните ултравиолетови зраци туку за заштита од IR зраците. Затоа што дел од UV зраците се задржуваат и низ обично стакло. Најголем проблем е всушност неподносливата топлина која се создава кога сончевите инфра црвени зраци поминуваат низ стаклени површини...
Затоа и прашав. Има разлика огромна помеѓу UV и IR зрачење...Еве го спектарот на зрачење на светлината:

(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)
(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)


За повеќе информации можете и сами да си прочитате на http://mk.wikipedia.org/wiki/%D0%91%D0%BE%D1%98%D0%B0

Инаку клима фолии за шофершајбната нуди Новус...


Klima folija za sofersajbna imame i nie....Toa e istata folija samo so pomal procent  na zatemnuvanje ,a specijalna klima folija za predna  sofersajbna ne postoi...
www.dogsecurity.mk
Ул.Борис Трајковски бр.132
02/2461-110
070/380-242
078/402-204
www.facebook.com/dogs.mk
contact@dogsecurity.mk

Отсутен SaleSk

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6090
 • 69
Одг: !!! KLIMA FOLIJA !!!
« Одговори #14 на: 24 Февруари 2011, 22:47:19 pm »
Не сакам да претерувам но таква фолија постои, ја произведува LLumar. Јас лично имав монтирано на мојот автомобил пред можеби 7 или 8 години... Ја редуцира топлината но не и видливоста...
За повеќе инфо на следниот линк:

http://www.llumar.com/en/AutoWindscreen.aspx
Dusevno bolniot covek nikogas ne napagja bez pricina.Po toa se razlikuva od normalnite ludje.