Автор Тема: совет за лцд тв  (Прочитано 12365 пати)

Присутен Deni

 • Photo & Light
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 54819
 • Махер
Одг: совет за лцд тв
« Одговори #15 на: 16 Февруари 2012, 18:24:26 pm »
Гојдо а САмсунгот 43инчи од нептун? Иста цена е, чита повеќе формати мислам што може на некој му е битно. Ама и има малку повисока резолуција.

Отсутен Cuore Sportivo

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 17676
 • Alfa155 & AlfaGT
Одг: совет за лцд тв
« Одговори #16 на: 16 Февруари 2012, 18:34:36 pm »
Гојдо а САмсунгот 43инчи од нептун? Иста цена е, чита повеќе формати мислам што може на некој му е битно. Ама и има малку повисока резолуција.

Од едноставна причина што све што вредеше во Pioneer сега работи во Panasonic.

Отсутен Toni101

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 87
Одг: совет за лцд тв
« Одговори #17 на: 16 Февруари 2012, 18:42:12 pm »
На Нептун сајтот им работи!! Не ми се верува. Паѓаат цениве...Јас тие ефтините плазми би ги прескочил и би идел на full HD, има разлика меѓу full HD i HD ready, овој на пример PANASONIC TX-P 42 G 30 E.

Отсутен zvonkog

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1050
Одг: совет за лцд тв
« Одговори #18 на: 16 Февруари 2012, 19:05:26 pm »
арно рече некој дека ќе се расплине темава во погрешни правци......

пошто гледам дека навивате за плазма, еве ова се нуди во ценовниот ранг и потребниот минимум

http://panasonic.net/avc/viera/eu2011/product/u_plasma_spec.html

мислења ???   за 42-ката....со попуст ќе излезе некои си 27 илјадарки.

п.с. единствена мана можеби му е што нема усб порт....

Отсутен Cuore Sportivo

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 17676
 • Alfa155 & AlfaGT
Одг: совет за лцд тв
« Одговори #19 на: 16 Февруари 2012, 19:32:41 pm »
Eпa Zvonko, земи го ЛЦД то на Дарко звани Гаража и ќе немаш мука. 120 cm не е шала. Плус добијаш WD Media Player.

Отсутен Toni101

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 87
Одг: совет за лцд тв
« Одговори #20 на: 16 Февруари 2012, 19:53:43 pm »
Мое мислење, G серијата на Panasonic е со подобар панел од U серијата, Moving Picture Resolution e 1080 према 900 што значи си ја задржува резолуцијата при брзи движења и не ја заматува сликата, USB што подржува видео, аудио и слики и може да снима соджина директно на екстерен хард диск.

Отсутен Bugar

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5711
 • Почесен кинез.
Одг: совет за лцд тв
« Одговори #21 на: 16 Февруари 2012, 20:38:18 pm »
Samo Panasonic za plasma. Se znae kade e vistinata.

Отсутен Scorpion

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 470
Одг: совет за лцд тв
« Одговори #22 на: 16 Февруари 2012, 20:44:11 pm »
za 42" Plazma Panasonic i tocka.

moze nekoj da kaze iskustvo so Toshiba 32" LED... 23.400mkd za Full HD
Fiat Grande Punto & Fiat Stilo

Отсутен Bugar

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5711
 • Почесен кинез.
Одг: совет за лцд тв
« Одговори #23 на: 16 Февруари 2012, 20:46:53 pm »
Za LCD (ili LED) se znae Sony Bravia i tocka. Se ostanato e na vtor plan. Sony e Sony ne za dzabe e reklamata "Its a Sony".

Отсутен zvonkog

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1050
Одг: совет за лцд тв
« Одговори #24 на: 16 Февруари 2012, 20:48:24 pm »
Eпa Zvonko, земи го ЛЦД то на Дарко звани Гаража и ќе немаш мука. 120 cm не е шала. Плус добијаш WD Media Player.

не е лично за мене, за фамилија ми е, плус мора да биде нов од продавница.

Отсутен DareBmw

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4307
 • К’мет
Одг: совет за лцд тв
« Одговори #25 на: 16 Февруари 2012, 21:11:50 pm »
Мој предлог е Sony Bravia, веќе 5 години како го имам овој LCD 37' и она што можам да кажам дека е фантазија од ТВ. Па уште кога ќе ги видам денес цените на Бравијата, кој се технолошки 5 години посовремени, а ценовно за упола и повеќе поевтини - не гледам причина зошто би размислувал за нешто друго. Ова е неспорно субјективно мислење.....меѓутоа истовремено е и SONY BRAVIA.   
И јас имам BRAVIА одличен телевозр ;) :)

Отсутен SaleSk

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6103
 • 69
Одг: совет за лцд тв
« Одговори #26 на: 16 Февруари 2012, 21:15:43 pm »
Едини проблем е што Plasma под 42'' нема. Евентуално 40''

wrong!

Некако сите коментирате, а со факти слабо баратате...И некако слабо сте ми упатени...
+ постои 37-ца плазма, и тоа на Панасоник...

http://reviews.cnet.co.uk/tvs/panasonic-viera-x20-tx-p37x20b-review-49305385/

Цитат
Panasonic is now the only manufacturer still making 37-inch plasma TVs, and the Viera TX-P37X20B is the only offering of that size in the company's 2010 plasma range

Цитат
Once you go black, you never go back
The TX-P37X20B delivers a rather mixed performance. Its greatest strength by far is its contrast performance, or, more specifically, its ability to reproduce convincing, deep blacks.

Не ја сваќам поентата зошто сте запнале за фул хд и тоа на мали панели...
Фул хд нема смисла на мал панел...За екрани поголеми од 42 инчи точно дека треба...Си бара самата големина на панелот поситно зрно...
Јас тврдам и можам да го ставам на трупче еве јавно пред сите кажувам дека 95% од сите што искоментиравте за што како, зошто итн, да ставиме 4 телевизори, две плазми, две ЛЦД-а, од кои едните фул хд, другите хд реди, и може ако сакате ЛЕД и ЦЦФЛ ЛЦД-а, дека све ке промашите...али ај...нема везе... :)

Друго...Спомнавте Г серија...Тачно...Тоа е една од подобрите серии на Панасоник...Но дали имате сознание дека Г20 серијата која беше прогласена за најпродавана, нај нај нај бла бла бла, е уствари дефектна, и по одредено време црната боја стануваше сива, односно панелите цела серија беа со фабричка грешка...И така, колку за инфо...
А ЛГ е бренд кој ја доби наградата за најголем развој, успех, иновативност во 2011 година...Колку и ова за инфо...

За Филипсот...Порано филипс беше бренд на самиот врв исто како и сони...Денес не се лоши, но искрено не знам како се со квалитет. Односно она така наречено Цена-Квалитет. Некоја златна средина. Треба да се со Ок панели, обично вградуваат Шарп и ЛГ/Филипс. Зависи од серија до серија...Сервис во Скопјево незнам ни како им работи..На времето беа добри, но што се случи со нив после 2004 година немам појма...
Панасоник има одличен сервис, не е видео дата...Самсунг исто така, но панелите на Самсунг се шит...Сони ги има истите панели, така да ги ставам на исто рамниште, дури и самсунг на скалило повисоко од Сони...

Толку од мене...
Со среќа купувањето или пазарењето :)

Dusevno bolniot covek nikogas ne napagja bez pricina.Po toa se razlikuva od normalnite ludje.

Отсутен osmica8

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 11709
 • Архитект
Одг: совет за лцд тв
« Одговори #27 на: 16 Февруари 2012, 21:17:34 pm »
Ако мора да е LCD, тогаш гледај Panasonic со IPS панел. Нема подобар избор.
А ако не е битно, тогаш оди во техномаркет и спореди ги плазмата и лцд-то, препорака носи си некое FULL HD видео со тебе, да видиш што нудат телевизорите.
И ако сакаш, пиши кој модел ќе го одбериш, можеби ќе можи да извлечиме некој попуст ;)

Отсутен Диневски

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 495
 • www.imagine.mk
Одг: совет за лцд тв
« Одговори #28 на: 16 Февруари 2012, 21:33:08 pm »
моја препорака
или купи нешто поевтино до 300-400 евра макс или нешто над 1000 евра
посебно ако купуваш од Македонија...

и штом ти е за кабловска не се исплаќа да земеш нешто екстра, џабе фрлени пари

Отсутен gOJDO

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 7692
 • Хорска Секција
Одг: совет за лцд тв
« Одговори #29 на: 16 Февруари 2012, 21:52:22 pm »
Ако мора да е LCD, тогаш гледај Panasonic со IPS панел. Нема подобар избор.
За буџет од 350 евра може да купи еден голем дигитрон со IPS панел.

Воедно апелирам до оние кои даваат препорака за Full HD да кажат бар еден валиден аругмент кое фајде од него за гледање кабловска во Македонија.
Ум шо идит отпосле не јет ум!