Автор Тема: совет за лцд тв  (Прочитано 12364 пати)

Отсутен zvonkog

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1050
совет за лцд тв
« на: 16 Февруари 2012, 15:47:06 pm »
гледам има повеќе луѓе на форумов што ги пратат телевизорите и технологијата,
ајде дајте мислења за ЛЦД или ПЛАЗМА 40-42 инчи, за основни домашни потреби ама сепак да биде колку толку понов модел,
битно е да е ХД, да има вграден ресивер за кабловска двб-ц и цена докај 27-28.000ден.

случајно налетав на ова што се вклопува во барањата, па дајте некој совет колку е добар и дали има нешто подобро со такви или подобри карактеристики и нормално приближно иста цена????

http://download.p4c.philips.com/files/4/40pfl5606h_12/40pfl5606h_12_pss_eng.pdf

Отсутен Deni

 • Photo & Light
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 54819
 • Махер
Одг: совет за лцд тв
« Одговори #1 на: 16 Февруари 2012, 15:49:57 pm »
Зошто да е ЛЦД, а не плазма? :) 720п е доволно или мора 1080п?

Отсутен Bugar

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5711
 • Почесен кинез.
Одг: совет за лцд тв
« Одговори #2 на: 16 Февруари 2012, 16:41:12 pm »
plasma e zakon. Kakov LCD slikata na plasma ne moze ni oddaleku so slikata na lcd. Novive plasma na Panasonic se odlicni a tek Pioneer, samo ne znam dali kaj nas ima Pioneer.

Отсутен SaleSk

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6103
 • 69
Одг: совет за лцд тв
« Одговори #3 на: 16 Февруари 2012, 16:46:36 pm »
Pioneer  не произведуваат плазми веќе неколку години...Bugar, си се заглавил во времето...2012 е...

Инаку и јас би ти препорачал плазма да си земеш...Сакаш Panasonic, сакаш LG.
Од фул хд нема голем избор...Евентуално по еден модел и од двата производители за големина од 42 инчи...За точни информации мораш директно во Нептун или Техномаркет да се обратиш..Кај нас така одат работите. Кога ке се решиш за два три конкретни модели, ке може да ти се помогне...Овака само дискусијава може да се развие во погрешен правец, со погрешни размислувања и сугестии на членови кои ке ти препорачаат она што го имаат дома... :)
Dusevno bolniot covek nikogas ne napagja bez pricina.Po toa se razlikuva od normalnite ludje.

Отсутен Deni

 • Photo & Light
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 54819
 • Махер
Одг: совет за лцд тв
« Одговори #4 на: 16 Февруари 2012, 16:47:46 pm »
Ама пратете и 27000 цена бе луѓе... Не 127.000.

Отсутен SaleSk

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6103
 • 69
Одг: совет за лцд тв
« Одговори #5 на: 16 Февруари 2012, 17:00:50 pm »
За тие пари има ХД реди плазма...До 42-ка и не му треба фул хд...
Dusevno bolniot covek nikogas ne napagja bez pricina.Po toa se razlikuva od normalnite ludje.

Отсутен Bugar

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5711
 • Почесен кинез.
Одг: совет за лцд тв
« Одговори #6 на: 16 Февруари 2012, 17:07:02 pm »
pa mora li od kaj nas da ja kupi ? Grcka ne e daleku, Bugarija isto taka ? Ima internet. Mislam za 900 Lv ke najde top Plazma na Panasonic. Baska i ke mu ostanat pari da jade vo Sofija. Neka vidi vo Tehnopolis na primer.

Отсутен SaleSk

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6103
 • 69
Одг: совет за лцд тв
« Одговори #7 на: 16 Февруари 2012, 17:19:10 pm »
Тоа е малку комплицирано...Све што е преку граница а и со толкави димензии е проблем..Царини, даноци, пичке материне итн :)
Dusevno bolniot covek nikogas ne napagja bez pricina.Po toa se razlikuva od normalnite ludje.

Отсутен Deni

 • Photo & Light
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 54819
 • Махер
Одг: совет за лцд тв
« Одговори #8 на: 16 Февруари 2012, 17:26:16 pm »
За тие пари има ХД реди плазма...До 42-ка и не му треба фул хд...
Па го гледаш моето прашање кон тоа беше насочено уште одма. :)

Отсутен VTR

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 737
Одг: совет за лцд тв
« Одговори #9 на: 16 Февруари 2012, 17:49:44 pm »
А за PHILIPS лцд што мислете, утре треба да одам да гледам ТВ па најмногу сум за PHILIPS, имаат добар квалитет спрема цена, некаде околу 20 000ден ми е буџетот :)

Отсутен zippo

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 443
Одг: совет за лцд тв
« Одговори #10 на: 16 Февруари 2012, 17:55:12 pm »
.
« Последно менување: 05 Мај 2012, 03:47:56 am zippo »

Отсутен Cuore Sportivo

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 17676
 • Alfa155 & AlfaGT
Одг: совет за лцд тв
« Одговори #11 на: 16 Февруари 2012, 17:59:15 pm »
Убаво вика Дени. Зашто да се мачиш на LCD кога постои Plasma. Нормално само Panasonic.

Отсутен Toni101

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 87
Одг: совет за лцд тв
« Одговори #12 на: 16 Февруари 2012, 18:05:06 pm »
Само Panasonic plasma, 42" 45-50,000 ден а за буџет од 20,000 ден Philips e OK.

Отсутен gOJDO

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 7692
 • Хорска Секција
Одг: совет за лцд тв
« Одговори #13 на: 16 Февруари 2012, 18:15:15 pm »
42" panasonic plazma
Само Panasonic plasma, 42" 45-50,000 ден а за буџет од 20,000 ден Philips e OK.
За 50000 ќе купи точно 2 плазни Панасоник:
"PANASONIC TX-P 42 C 3 E" е 24.999 денари во NEPTUN: http://www.neptun.com.mk/mk/proizvodi/tv_-_plazma_displej/pdp_42%27%27.aspx?catId=13
Таа плазма има квалитет на слика кој е закон, устав и преамбулана во однос на било кој 42" LCD Philips до 50000.
И зборено е на темава веќе неколку пати. Ако сака некој да има LCD само за да има LCD - ок, нека купи LCD. Ако некој сака мало телевизорче тогаш МОРА LCD затоа што нема Плазма. Но ако сака квалитет на слика на поголем телевизор тогаш Плазма и точка. За било која сума на пари секогаш ќе земеш многу подобра Плазма одошто LCD. Секогаш.
Ум шо идит отпосле не јет ум!

Отсутен Cuore Sportivo

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 17676
 • Alfa155 & AlfaGT
Одг: совет за лцд тв
« Одговори #14 на: 16 Февруари 2012, 18:21:06 pm »
Едини проблем е што Plasma под 42'' нема. Евентуално 40''