Автор Тема: Матични, SSD, HDD, RAM, тајминзи и рандом IT ствари...  (Прочитано 1108270 пати)

Отсутен Cuore Sportivo

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 17676
 • Alfa155 & AlfaGT

Користени компоненти:

MSI-Z68A-G43
I5-2500
WD1002FAEX
OCZ SSD120 GB
RAM DDR3 8GB1600 Kingston XMP - Voltage 1.65V
PS - 600W Real
Case MaxCube Amoris6010

Инсталација на W7 Ultimate 64bit - 9 минути
Комплетна инсталација на драјвери - 2 минути


Задоволството муштеријата го кошташе 780 евра, со се графичка 1000 че.


РАКЕТА !

« Последно менување: 01 Февруари 2012, 18:24:33 pm velestrumf »

Отсутен Deni

 • Photo & Light
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 54852
 • Махер
Одг: Матични, SSD, HDD, RAM, тајминзи и рандом IT ствари...
« Одговори #1 на: 27 Јануари 2012, 16:42:28 pm »
Дисков ми остави впечаток! Како е во брзина спореден со Кингстон В200, имаш идеја?

Отсутен osmica8

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 11715
 • Архитект
Одг: Матични, SSD, HDD, RAM, тајминзи и рандом IT ствари...
« Одговори #2 на: 27 Јануари 2012, 16:51:10 pm »
Скапо за компјутер со i5 процесор.

Отсутен Спенсер

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 7309
Одг: Матични, SSD, HDD, RAM, тајминзи и рандом IT ствари...
« Одговори #3 на: 27 Јануари 2012, 16:53:01 pm »
Скапо за компјутер со i5 процесор.

+1...

Отсутен Deni

 • Photo & Light
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 54852
 • Махер
Одг: Матични, SSD, HDD, RAM, тајминзи и рандом IT ствари...
« Одговори #4 на: 27 Јануари 2012, 16:53:44 pm »
2500к на 4Ghz. :)

Отсутен Tischläufer

 • Le Diesel
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 33948
 • Таков е животот... јебига
Одг: Матични, SSD, HDD, RAM, тајминзи и рандом IT ствари...
« Одговори #5 на: 27 Јануари 2012, 16:55:13 pm »
Воопшто не е скапо. Баш таа цена треба да биде.

Отсутен Cuore Sportivo

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 17676
 • Alfa155 & AlfaGT
Одг: Матични, SSD, HDD, RAM, тајминзи и рандом IT ствари...
« Одговори #6 на: 27 Јануари 2012, 18:09:08 pm »
Само SSD то е околу 220 евра. Ко ќе видиш поскап од процесорот. Во компјутеров I5 2500 не е главниот елемент.

Доколку му било до процесор без проблем можеше да се иде на i7 2600k и некое обично SSD.

Строго прецизирано:

VTX3-25SAT3-120G   OCZ   SSD   OCZ 120GB Vertex 3 Series SATA3/6GBS 2.5" SSD drive MLC,Included 3.5" Desktop adapter bracket (Read: up to 550MB/s,Write: up to 500MB/s,MTBF: 2 million hours,Random Write 4KB (Aligned): 60,000 IOPS)

Отсутен osmica8

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 11715
 • Архитект
Одг: Матични, SSD, HDD, RAM, тајминзи и рандом IT ствари...
« Одговори #7 на: 28 Јануари 2012, 01:06:08 am »
Сепак е скапо.
Со таа плоча, со тоа куќиште и со тоа напојување, СКАПО!

Да ссд - то, е 200€, ама види погоре шо не чини.

За тие пари имам тазе склопено конф, со и7 со кулер мастер куќиште со чифтек напојување итн итн....

Отсутен djidji

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 10567
Одг: Матични, SSD, HDD, RAM, тајминзи и рандом IT ствари...
« Одговори #8 на: 28 Јануари 2012, 10:06:31 am »
 
Сепак е скапо.
Со таа плоча, со тоа куќиште и со тоа напојување, СКАПО!

Да ссд - то, е 200€, ама види погоре шо не чини.

За тие пари имам тазе склопено конф, со и7 со кулер мастер куќиште со чифтек напојување итн итн....

Отсутен Cuore Sportivo

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 17676
 • Alfa155 & AlfaGT
Одг: Матични, SSD, HDD, RAM, тајминзи и рандом IT ствари...
« Одговори #9 на: 28 Јануари 2012, 11:21:32 am »
Сепак е скапо.
Со таа плоча, со тоа куќиште и со тоа напојување, СКАПО!

Да ссд - то, е 200€, ама види погоре шо не чини.

За тие пари имам тазе склопено конф, со и7 со кулер мастер куќиште со чифтек напојување итн итн....

Осимица, стално изненадуваш.

Отсутен osmica8

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 11715
 • Архитект
Одг: Матични, SSD, HDD, RAM, тајминзи и рандом IT ствари...
« Одговори #10 на: 28 Јануари 2012, 11:24:25 am »
Тежина и цена?  2 најбитни работи за куќиште.

Отсутен Cuore Sportivo

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 17676
 • Alfa155 & AlfaGT
Одг: Матични, SSD, HDD, RAM, тајминзи и рандом IT ствари...
« Одговори #11 на: 28 Јануари 2012, 11:39:31 am »
Врв во класата Осмица. Само Lian Lee е над Маx Cube кога се работи за куќишта.

Него не сум видел убаво, имаш замерка на плочата.

Поткрепено или ?

Отсутен MarceCvarce

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 8825
Одг: Матични, SSD, HDD, RAM, тајминзи и рандом IT ствари...
« Одговори #12 на: 28 Јануари 2012, 11:45:21 am »
кај да го купам ова..

Отсутен FilipM

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3999
 • Turbo
Одг: Матични, SSD, HDD, RAM, тајминзи и рандом IT ствари...
« Одговори #13 на: 28 Јануари 2012, 12:12:18 pm »
Ако сакаш Аntec куќиште, оди барај во Паком, јас од таму го имам земено моето (Antec 1200)I’m so mean, I make medicine sick

Отсутен djidji

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 10567
Одг: Матични, SSD, HDD, RAM, тајминзи и рандом IT ствари...
« Одговори #14 на: 28 Јануари 2012, 13:02:41 pm »
@CuoreSportivo
Ај подетално и за матичната и графичката, pls ...